Kaktüs


KAKTÜS
Sarmaşık
2-10m
6-7 Aylar
Ho,Na
Sürgünleri, Çiçekleri
Kaktüs, Caktus (Königen der Nacht) Selenicereus grandiflorus (C) BRITT et ROSE, Syn: Cereus grandiflorus Miller, Cactus grandiflorus
Yılan kaktüsü
Tıbbi kaktüs
Atlas çiçeği
Gece kralı
Familyası: Kaktüsgillerden, Kaktusgewâchse, Cactaceae
Drugları:
Kaktüs sürgünü; Selenicerei grandiflori herba
Kaktüs çiçeği; Selenicerei grandiflori flos
Kaktüs tentürü; Cactus
Yılan kaktüsünün sürgün ve çiçekleri tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.
Giriş: Kaktüsgillerin 1800 alt türü mevcuttur fakat bunlardan sadece Yılan kaktüsünden tentür ve natürel ilaç yapılmaktadır. Birde son za*manlarda Kaktüs inciri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu bununda yaşlılarda görülen idrar tutamamayı önlediği görülmüştür. Bu nedenle burada iki bitkiye yer vereceğiz. Kaktüslerin vatanı (hemen hemen tamamının) Meksika ve ABD’nin Güney Eyaletleri olup buradan dünyanın diğer ülkelerine yayılmıştır. Günümüzde Kaktüslerin bir kısmı evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilirken büyük bir kısmı da botanik bahçelerde yetiş*tirilmektedir hatta bazı botanik bahçelerde özellikle sadece Kaktüsler için seralar mevcuttur.Yılan Kaktüsünün ilk defa 1864’de Napolide Rubini tarafından tıbbi maksatla kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadar çok ve çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Gövdesi yılan gibi kıvrım kıvrım olduğundan Yılan kaktüsü, tıbbi maksatla kullanıldığından Tıbbi Kaktüs, geceleri çiçek açtığından Gecelerin kralı diye de anılır.
Botanik: Yılan gibi kıvrım kıvrım olan Kaktüs 2-5cm çapında, 5-8 köşeli, köşeler üzerinde benek şeklinde beyaz noktalar ve eski noktalarda küt, tazelerinde sivri dikenler bulunur. Kaktüsün boyu 10m’yi bulabilir ve genellikle kayalara, duvarlara ve iri ağaçlara özel beyaz ip gibi 10-50cm uzunluğunda tutunacakları ile sarılır. Çiçekleri 15-25cm uzunluğunda, 15-25cm genişliğinde, taç yaprakları 20-30adet, beyaz renkte, geniş mızrak şeklinde, kupa yapraklar 20-30adet krem renkte, ince, dar, uzun, mızrak şeklinde ve taç yapraklarının etrafına dizilmiş vaziyettedir. Gö*bekte 30-50adet beyaz, çok ince saplı, sarımsı başlı döllenme tozlukları ve bir iğnesi vardır.
Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgesinin denize yakın olan sıcak bölgelerinde yabani olarak yetişebilir ve ayrıca evlerde ve de sera*larda yetiştirmekte mümkündür.
Hasat zamanı: Yılan Kaktüsü Temmuz ayında çiçek ve sürgünleri top*lanarak ekstresi yapılır veya tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir.
Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Kullanılması:
a) Halk arasında; Kalp anjini (anjina pektoris), kalp kasları zafiyeti, kalp iltihaplanması, kalbin iç derisinin iltihaplanması (Endokardit), kalp kaslarının iltihaplanması (Myokardit), sinirsel kalp rahatsızlığına karşı kullanılır.
Çayı: Çayı içilmez.
Homeopati’de: Yılan kaktüsünün sürgünlerinden 50 gr (çiçekleri de kullanılabilir) ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70’lik Etanol ilave edilir. Şişe arada bir çalkalanmak suretiyle güneş ışınla*rından uzakta 4-6hafta muhafaza edildikten sonra süzülerek Home*opati’de <> adı ile anılan tentürü elde edilir. Bu tentürden günde 3-4defa 10-15damla 4-8hafta süreyle alınır. Şayet kendi im*kânları ile hazırlamak mümkün değil ise Eczaneden (Almanya’da) temin edilebilir. Homeopati’de yukarıdaki kullanış şeklinden farklı olarak; burun kanaması, akciğer kanaması, beyne kan hücumu, dermansızlık, halsizlik ve üzüntü gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılır.
Hastalığın belirtileri (semptom):
1)
Kalp zafiyeti varsa
2)
Sinirsel ve organik kan dolaşımı
3)
Baş, yutak, boğaz, göğüs, kalp ve mesanenin bağlanmış gibi sıkışması
4)
Şakaklardaki aşırı nabız nedeni ile uyuyamama
5)
Yüz ve başta nevraljik ağrılar
6)
Kalpten sol cola doğru yayılan bir ağrı
7)
Rahmin yumrukla sıkıştırılmış gibi hissedilmesi
8)
Başa kan hücumu gibi hallerde kullanılır.
Yan tesirleri: Yılan kaktüsüne yapı bakımından benzeyen başka türler*de mevcuttur. Bu farkı ancak çiçek açınca görülür. Yılan kaktüsünün taç yaprakları beyaz, kupa yaprakları krem renklidir. Oysa bu bitkiye ben*zeyen diğer türlerin çiçekleri kırmızı renk ve küçüktür.

İncir kaktüsü:
Bu Kaktüs diğerlerinden farklı olarak yaprakları dilşeklinde 30-50sm uzunlugunda 15-30sm genişliğinde 3-6sm kalınlığında, üzeri tikenli ve mavisimsiyesil veya koyuyesilrenklidir. Çicekleri pempemsi, lila veya açık kırmızı renkte taçyaprakları dilşeklindedir.
Meyveleri olğunlaşınca limon büyüklüğünde 75-125g ağırlığında üzeri benekli ve hafif tikenlidir. Kabuğu soyarak içinden çok çekirdekli, etli ve çesitli renkte olabilir. Üst üste biten yapraklarınen alttaki yaprakları zamanla Agaçın gövdesine dönüşür ve boyu 5 metre kadar ulaşır.

Dr. İsrael Levinin Soroka Medical Center`de idrarzafiyeti üzerine en alttaki yaprakları zamanla Agaçın gövdesine dönüşür ve boyu 5 metre kadar ulaşır. Dr. İsrael Levinin Soroka Medical Center`de idrarzafiyeti üzerine yaptığı araştırmalarda hastaların Kaktüsinciri ekstresinden elde edilen kapsülerle %80 aranında iyileşme görülmüştür.
Gökçek İksiri daha etkildir.
Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, fakat karpuz da tatlıdır ve bu da mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içer.