KARABİBER
Sarmaşık
2-10m
4-5 Aylar
Ho,Na,Ba
Meyvesi
YağıFamilyası: Karabibergillerden, Pfettergewâchse, Piperaceae
Drugları:
Karabiber; Piperis nigri fructus
Karabiber yağı (eter yağı); Piperis nigri aetheroleum
Karabiberin meyvesi baharat, çay, tentür ve natürel ilaç yapımında eter yağı ise aroma tedavisinde kullanılır.
Giriş: Karabibergillerin bilinen 1000 alt türü mevcuttur ve bunlardan en çok kullanılanlar; Karabiber adıyla anılan Piper nigrum, Kubabe biberi; Piper cubeba ve Uzun biber; Piper longum. Karabiberin meyvesinin üç farklı şekilde işlenmesi ile aynı biber meyvesinden üç türlü biber elde edilir. Karabiberin meyveleri tam olgunlaşmadan toplanır ve kurutulur ise bildiğimiz Karabiber, yeşil meyveleri toplanır tuzlu suda muhafaza edilir ise Yeşilbiber ve olgunlaşan meyvelerinin kabuğu soyulduktan sonra kurutulur ise Beyaz biber elde edilir. Burada adı geçen Yeşilbiber sebze olarak kullanılan Yeşil biberle ilgisi yoktur. Türkçede Karabiber ve Kırmızıbiber diye iki farklı bitki aynı şekilde biber diye anılmaktadır. Oysa birinin tohumu (Karabiberin) diğerinin meyvesi kullanılır.
Botanik: Vatanının Hindistan Malabar bölgesi olduğu tahmin edilmekte olan Karabiber günümüzde başta Malezya, Endonezya, Brezilya, Orta Amerika ve Batı Afrika ülkeleri olmak üzere birçok tropik ve subtropik ülkede kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Karabiber boyu 10m’yi bulan bir sarmaşık olup çevresindeki ağaç veya duvarlara tırmanarak yükselir veya direkt çakılır ve yahut da tel örgüler gerilip sarılarak büyümesi sağlanır. Yaprakları 8-16cm uzunluğunda, 5-10cm genişliğinde, oval veya kalp şeklinde, sapı 3-6cm uzunluğunda, üst yüzeyi koyu, alt yüzeyi açık yeşil renkte ve üzerinde birbirine paralel 5 damara bulunur. Çiçekleri bir veya iki evli olabilir yani erkek ve dişi çiçekleri aynı bitkide olduğu gibi ayrı bitkilerde de olabilir. Çiçekleri 15cm uzunluğunda, bir başak şeklinde olan koçan üzerinde dizilmiş olup takriben 100’den fazla oldukça küçük beyaz renkli çiçeklerden meydana gelir. Meyvesi küre şeklinde, 5mm çapında, önce yeşil sonra kırmızı ve en nihayetinde olgunlaşınca sarı renk alır.
Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgelerinin sıcak bölgelerinde yetişebilir.
Hasat zamanı: Olgunlaşmadan toplanan meyveleri kurutulur ise Karabiber, tuzlu suya konur ise Yeşilbiber ve olgunlaştıktan sonra kabukları soyularak taneleri öğütülür ise Beyaz biber elde edilir.
Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Kullanılması:
a)
Araştırmalara göre safra akışını artırıcı ve karaciğeri çalıştırıcıdır.
b) Halk arasında karabiber başta mide ve bağırsak rahatsızlıklarından mide üşütme, şişkinlik ve hazımsızlığa karşı çay ve baharat şeklinde kullanılır. Eskiden ateş düşürücü olarak boğaz iltihaplarına, nezle, üşütme, öksürük ve bronşit ve bronşitli hastalarda balgam söktürücü olarak kullanılmıştır. Hindistan’da bronşitli hastalarda balgam söktürücü olarak kullanılmıştır.
Çayı: Yarım kahve kaşığı Karabiber tozu veya tanesi demliğe konur ve üzerine 200-300ml kaynar su ilave edildikten sonra 5-10dk demlenmeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir. Bu günde 3-7defa duruma göre tekrarlanır.
Baharatı: Çorbalara, sulu yemeklere, etli yemeklere, Avrupa’da bazı kuru pasta türlerinde, peynir ve sucuk yapımında kullanılır.
Homeopati’de: Karabiber meyvelerinden 50gr öğütüldükten sonra bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70’lik etanol ilave edilir ve güneş ışınlarından uzakta 4-6hafta bekletildikten sonra süzülerek Homeopati’de < >adı ile anılan tentür elde edilir.
Aromaterapide: Karabiber meyveleri öğütüldükten sonra su buharı ile damıtılarak eter yağı elde edilir. Bu yağa kısaca Karabiber yağıda denir ve genellikle kas ağrıları, kas zafiyeti, üşütme, yorgunluk, konsantre olamama, iştahsızlık gibi hallerde kullanılır. Sporcularda görülen kas ağrıları, kas kasılması, kas tutukluğu ve kas kramplarına karşı masaj yağı yapılır.
Kas masaj yağı: 100ml Zeytinyağı (Jojoba yağı bulunur ise tercih edilir veya tatlı badem yağı) 1ml Karabiber yağı ve 1ml Biberiye yağı ile karıştırılır ve çalkalandıktan sonra bu kas masaj yağından bir miktar alınarak kaslar ovalanır.
Yan tesirleri: Karabiberin bilinen bir yan tesiri yoktur.
B) Kübabe, Kubebenpfetter, Piper cubeba L.
Kebabiye
Kuyruklu biber
Kübabiye
Vatanının Endonezya adaları olduğu tahmin edilmekte olup buradan Malezya, Hindistan ve bölgedeki adalara yayılmıştır. Kübeba 5-15m boyunda bir sarmaşık olup yaprakları 10-15cm uzunluğunda, 4-8cm genişliğinde, geniş mızrak şeklindedir. Meyveleri 5mm çapında ve boyu 10mm’yi bulan bir sapa sahip olup bu saptan dolayı Kuyruklu biber diye de anılır. Yetiştiği yörelerde halk arasında idrar yolları iltihaplanması ve üşütmesi, baş ağrısı, hafıza zafiyeti, bronşit, şişkinlik ve mide rahatsızlığına karşı kullanılmaktadır. Fakat bu biber türü üzerinde henüz yeterince araştırma, deney ve test yapılmamıştır. Bir Türk yazarı 2-3tanesini çiğnedikten sonra tenasül uzvuna (penise) sürülür ise cinsi münasebeti daha fazla zevklendirir demektedir. Kullanılması aynı karabiber gibidir.
C) Uzun biber, Langer Pfetter, Piper longum L.
Bangal biberi
En fazla 1m boyuna ulaşabilen bir sarmaşık türü olup yaprakları 5-10cm uzunluğunda, 4-8cm genişliğinde, kenarları düz, üst yüzeyi koyu yeşil ve alt yüzeyi açık yeşil renktedir. Vatanının Bangladeş olması nedeni ile Bangel biberi diye de anılır. Diğerlerinden farklı olarak 4-6cm uzunluğunda 5-8mm çapında koni şeklinde ve açık esmer renklidir. Kullanılması aynı Karabiber gibidir.
Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, fakat karpuz da tatlıdır ve bu da mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içer