+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Su Çiçeği Hakkında, Su Çiçeğinden Korunma ve Tedavisi

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Anne ve Bebek Forumunda Bulunan  Su Çiçeği Hakkında, Su Çiçeğinden Korunma ve Tedavisi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Su Çiçeği Hakkında, Su Çiçeğinden Korunma ve Tedavisi

  Su Çiçeği Nedir?
  Varisella adıyla da bilinen Su çiçeği hastalığı, çocukluk döneminde hemen hemen herkesin yaşadığı, son derece bulaşıcı ve yaygın olarak görülen viral bir enfeksiyondur.
  • Varicella zoster adlı virüsün neden olduğu su çiçeği, temastan 14-16 gün sonra, ateş, baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtilerle ortaya çıkar ve hemen ardından ciltte içi sıvı dolu döküntülerle kendini gösterir.
  • Döküntüler, yüz ve gövdede başlar, kol ve bacaklara yayılır.
  • Su çiçeği döküntülerinin şiddeti, ateş ile doğru orantılıdır. 10-20 döküntü görülebildiği gibi, tüm vücudu sarmış 300-500 döküntü de sık görülebilmektedir.
  • Virüs, vücut dışında 1-2 saat canlı kalabilir.
  • İnsandan insana havadan, soluma, öksürme, hapşırma yoluyla, ayrıca döküntülere doğrudan temas ile kolaylıkla bulaşır.
  • Çocukların toplu bulundukları ortamlarda, yuva, kreş, okullarda bulaşma çok hızlı ve yaygındır.
  • Su çiçeği geçiren bir çocuğun ev halkına bulaştırma oranı %90'ın üzerindedir.
  • Döküntülerin ortaya çıkışından 2 gün öncesi ve 4-5 gün sonrasına kadar hastalık bulaşıcı durumdadır.
  • Son derece kaşıntılı olan bu döküntüler, hasta çocuğa büyük rahatsızlık, huzursuzluk vermekte ve kaşıması halinde yaşam boyu kalacak ve özellikle yüzde estetiği bozacak izlere neden olabilmektedir. Bazen döküntüler ağız ve burun içinde de ortaya çıkabilir ki gözde çıkanlar önemli sorunlar doğurabilir.

  Türkiye’de Su çiçeği vakalarının %95’i 15 yaş altı grupta görülüyor

  • Türkiye gibi korunmayan bir toplumda yıllık su çiçeği görülme sıklığı doğum sayısına yakındır. 20 yaşına kadar bireylerin %93’ünün su çiçeği hastalığını geçirdikleri bilinmektedir.
  • Her yıl karşılaşılan vakaların ortalama %95'i 15 yaş altı (1,050,000), %5'i 15 yaş üzeri (60,000)'dir.
  • Su çiçeğinin salgın halinde daha sık görüldüğü dönem, suçiçeği virüsünün ısıya hassas olması nedeniyle Ocak - Mart ayları arasıdır.

  Su çiçeği'nin "zona" ile ilişkisi

  Su çiçeği geçiren herkeste zona geçirme riski var

  • Su çiçeği geçirirken alınan virüs, hastalık iyileştikten sonra sinir uçlarına yerleşerek sessiz kalır.
  • Erişkin yaşlarda, daha çok 50 yaşın üzerinde yeniden aktive olarak ağrılı, tek taraflı döküntü şeklinde görülen zonaya (Herpes zoster) neden olur.
  • Bu nedenle su çiçeği geçiren herkeste zona geçirme riski bulunmaktadır.
  • Diğer yandan, bağışıklık sistemlerinin zayıf olması nedeniyle, daha önce su çiçeği geçirmiş lösemili çocuklarda zona görülme olasılığı yüksektir. Bu oran %15 olarak gösterilmektedir.
  • Zonanın komplikasyonu olan postherpetik nevralji 60 yaş üzerinde zona geçirenlerin %60’ında görülebilir.
  • Zona görülme riskinin su çiçeği geçirilirken ortaya çıkan döküntülerin miktarı ile orantılı arttığı bilinmektedir. Dolayısıyle su çiçeği aşısı ile korunanlarda zona riskinin azalacağı düşünülmektedir.

  Su çiçeği masum bir hastalık değil

  • Su çiçeği, normal olarak 5-7 gün içersinde kendiliğinden iyileşir.
  • Döküntülerin genellikle yol açtığı izler, ciltte yaşam boyu kalır.
  • Halk arasında iyi huylu bir hastalık olarak bilinmesine karşın su çiçeği, bazı vakalarda virüse bağlı ağır pnömoni (zatürre), ensefalit (beyin dokusu iltihabı), menenjit (beyin zarı iltihabı) ve ataksi gibi ciddi komplikasyonlar doğurabilir. • Merkezi sinir sistemi komplikasyonları özellikle 5 yaş altı çocuklarda ve 20 yaş üzerinde daha sıktır.
  • Adolesan ve erişkinlerde su çiçeği çok daha ağır seyreder, komplikasyonlar daha sık karşımıza çıkar. Örneğin, bu grupta su çiçeğine bağlı zatürre, %14-20 oranında görülür.
  • Lösemi gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalığı bulunan çocukların su çiçeğine yakalanmaları halinde ölüm oranı %7-28 arasındadır.
  • Gebelikte, gebeliğin 8-19. haftalarında su çiçeği geçiren annelerin bebeklerinde ciddi anomaliler görülebilir. Doğumdan 5 gün önce ve 2 gün sonraki aralıkta gelişen su çiçeğinde ise bebek ölüm oranı çok yüksektir.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde 1990-1994 yılları arasında suçiçeğine bağlı bildirilen çocuk ölümlerinin sayısı, aşıyla korunulabilen diğer çocukluk çağı hastalıklarına (difteri, boğmaca, Hib menenjiti, kızamık, kızamıkçık, hepatit A, hepatit B) bağlı ölümlerin toplam sayısının çok üzerinde kaydedilmiştir (240:185). Bu dönemde bir yıl içinde karşılaşılan su çiçeği vaka sayısı ortalama 4 milyon, hastaneye yatırılanların sayısı 11,000, ve ölümle sonuçlanan vaka sayısı 100 olarak bildirilmiştir.

  Su Çiçeğinden Korunma
  Su çiçeğinden korunmanın tek yolu: “aşılanma”

  • Su çiçeği geçiren bir kişi, yaşam boyu bağışıklık kazanır ve aynı hastalığa bir daha maruz kalmaz. Ancak hastalığın bu denli kolay bulaşabilmesi ve toplumda yaygın görülmesi, komplikasyonlu vakaların hatta ölümlerin sayısının yüksek çıkmasına neden olmaktadır.
  • Riske girmeden su çiçeğinden korunmanın tek yolu, aşı olmaktır. Bir yaşından büyük ve daha önce su çiçeği geçirmemiş tüm çocuklar bir doz aşı ile su çiçeğinden ve olası komplikasyonlarından korunabilirler.
  • Yine daha önce su çiçeği geçirmemiş erişkin yaştaki bireyler, çocuklardan daha yüksek riskte bulunmaları nedeniyle zaman geçirmeden aşılanarak korunabilirler.
  • ABD Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Merkezi CDC’nin 28.05.1999’da referans niteliğinde yayınladığı bir rapora (RR-06) göre;
  • Salgınlar için uygun birer ortam olan kreş, okul vb. kurumlara kayıt olacak çocuklarda, aşılanmış ya da hastalığı geçirmiş olma şartınının aranmasını önermiştir. Bugüne dek 20 eyalette kreş ve okullara kabul kriterleri bu doğrultuda revize edilmiştir.
  • Ayrıca, su çiçeği geçiren bir çocuğun döküntülerin görüldüğü andan itibaren 3 veya 5 gün içinde kardeşlerinin ya da kreş vb. yerlerde temas halinde bulunduğu arkadaşlarının aşılanması ile bu kişilerin su çiçeğinden korunabilecekleri belirtilmektedir.
  • Diğer yandan su çiçeği aşısının ileride görülebilecek zona olasılığını anlamlı oranda azalttığına dikkat çekilmektedir. Öyle ki, aşı ile korunmuş olan bireyin, su çiçeğine doğal bağışıklık kazanmış bireye göre zona açısından daha güvencede olduğu kabul edilmektedir.
  • Yine, su çiçeğini komplikasyonlu geçirme riski yüksek olan, ancak yeterli bağışıklık sistemi kriterlerine uygun AIDS'li, lösemili çocuklara su çiçeği aşısının mutlak surette uygulanması önerilmektedir.
  • Ayrıca kronik hastalığı bulunanlar ve organ transplantasyonu geçirecek hastalar yine aşının endike olduğu grupta değerlendirilmektedirler. Bu bireylere aşı uygulaması, birçok sağlık kuruluşunda tedavi protokolüne alınmıştır.
  Dünyada suçiçeği aşısı

  Su çiçeği aşısı ilk kez 1974 yılında uygulandı

  • Su çiçeği aşısı ilk kez, 1974 yılında Japonya Osaka Üniversitesi-BIKEN Enstitüsü’nde Prof.Dr.Michiaki Takahashi tarafından OKA adlı bir çocuktaki döküntülerden izole edilerek geliştirilmiş ve uygulanmıştır.
  • 1987'de Japonya'da sağlıklı çocuklarda kullanıma giren ve bugüne dek 3 milyon dozun üzerinde uygulanan su çiçeği aşısı, ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nden onay alarak 1995'de rutin kullanıma girmiş, 1998'de ise Primer Bağışıklama Programına alınmıştır.

  ABD'de yeni doğan çocukların tümü, 1.yaşlarını doldurduklarında su çiçeği aşısı olmaktadırlar. Nitekim aşı, bu ülkede 1995'den bu yana 30 milyon doz dolayında kullanılmıştır.

 2. #2
  Aranan Üye papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Bulunduğu Yer
  bursa
  Mesajlar
  1.579
  Tecrübe Puanı
  69701913

  Tanımlı Ce: Su Çiçeği Hakkında, Su Çiçeğinden Korunma ve Tedavisi

  kesinlikle katılıyorum bir anne olarak bende çocuğuma yaptırdım yanlız bi sorun var devlet tarafından karşılanmıyor çiçk aşısı özel yerlerde yaptırmanız lazım bu yüzdende birçok insanımız çocuklarına yaptıramıyorlar bu konuda devletimizin duyarlı olup bu aşıyı yaptırması lazım

 3. #3
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Su Çiçeği Hakkında, Su Çiçeğinden Korunma ve Tedavisi

  Su çiçeği aşısı zorunlu aşılar grubunda olmadığı için sanırım o yüzden devlet tarafından karşılanmıyor. Eminim pahalı değildir, çocuklar sağlıklı olsun da teşekkürler...

 4. #4
  Aranan Üye papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan Baktabul'un Çılgını papağan - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Bulunduğu Yer
  bursa
  Mesajlar
  1.579
  Tecrübe Puanı
  69701913

  Tanımlı Ce: Su Çiçeği Hakkında, Su Çiçeğinden Korunma ve Tedavisi

  kesinlikle size katılıyorum ama devlet kuruluşlarında yapılsa daha iyi olacak gerçeken bazı ailelere pahalı geliyor malesef 110 ytl herkes karşılayamayabilir bide 2. 3 çocuğu olanlar var allah yardım etsin ama herşey çocuklarımızın sağlığı için mutlaka yaptırılması lazım hastalığın sonuçları kötü şeyler doğurabiliyor çok teşekkür gönül paylaştığın için:canim:

 5. #5
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Su Çiçeği Hakkında, Su Çiçeğinden Korunma ve Tedavisi

  Pahalıymış gerçekten, dediğiniz gibi bunu kaç aile karşılayabilir. Siz de haklısınız, hiç olmazsa bir kısmını devlet karşılayabilse. Çözümsüz bir durum değil aslında...

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. ömür boyu korunma mumkun - korunma yöntemleri - hakkında
  By Mr. NuteLLa in forum Kadınlar ve Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-14-2009, 18:07
 2. Vedat Sakman Dağ Çiçeği (Dağ Çiçeği sarki sözleri)
  By NoBoDyS in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-18-2009, 15:03
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-25-2008, 19:47
 4. VARİS: Nedenler, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları
  By yaremce in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-09-2008, 08:42
 5. KUDUZ: Nedeni, Belirtileri, Tedavisi, Kuduzdan korunma
  By yaremce in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-09-2008, 08:38

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375