Etkin bir emmenin olabilmesi bebeğe doğru pozisyon verilmesi esas olduğundan emzirme tekniğinin uygun olmasıyla problemlerin çoğunun önlenmesi ve tedavisinde alınacak en önemli önlemdir (10).
Doğumu izleyen ilk günlerde özellikle epizyotemi veya sectio olan anneler oturmakta güçlük çektiğinden bebeği kollarının arasına almada emzirmede güçlük çekerler. Bu nedenle emzirilen bebeği bir yardımcının tutması gerekir (7).
Anne sütüyle beslenmede annenin bilmesi gereken en önemli nokta bebeğini memeye nasıl yerleştireceğidir. Bebeğin yeterince süt alabilmesi için hem bebeğin hem de bebeğin ağzının doğru pozisyonda olması gerekmektedir. Emzirme için bazı kurallara uymak hem anneyi hem de bebeğin rahat etmesini sağlayacaktır (1915).
Annelerin emzirirken uyması gereken kurallar aşağıda sunulmaktadır (2228):
· Anne rahat bir koltukta oturmalıdır. Ameliyatlı bir anne yatarak emzirebilir. Ama bir zorunluluk yoksa yatarak emzirme önerilmez. Çünkü anne bebeğin üzerine yatıp uyuya kalırsa bebek boğulabilir.
· Başlangıçta meme verirken sakin bir yer seçilmeli etraf kalabalık olmamalı.
· Emzirmeye başlamadan önce elleri iyice yıkamalı göğüslere kadar her şey temiz olmalı.
· Bebek emzirilecek göğüs tarafındaki kola başı daha yüksek olacak şekilde yatırılır. Bu kol ile bebeğin gövdesi desteklenir. Aynı el ile bebeğin kalçaları tutulursa ona rahat bir pozisyon sağlanır.
· Bebeğin anneye yakın kolu alt tarafta kalmalı bebeğin kolu ağız ve meme temasını önlememelidir.
· Diğer el yardımı ile meme başı ve çevresindeki areola adlı siyah kısım bebeğin ağzına verilir.
· Anne memenin areola kısmını işaret ve orta parmakları arasına alarak bebeğin ağzına girmesini kolaylaştırır. Memenin bebeğin burnunu tıkamasına engel olunmalıdır.
· Bir memedeki emzirme sonlandırıldığı zaman meme başı çocuğun ağzından zorlanarak çekilmez. Anne küçük parmağını bebeğin ağzına bırakır ve memeyi yavaşça çeker. Zorlama sırasında meme başı zedelenebilir.
Beslendikten sonra bebeği 10-15 dakika omuza yaslayıp hafifçe sırtını sıvazlayarak bebeğin gazı çıkartılır. Ağzından biraz süt gelebilir. Bir sonraki emzirmeye bebeğin en son emdiği memeden başlanmalıdır


alıntıdır