Yeni anne-baba olmak demek bilinmeyen sevinç ve zorluklarla tanışmak demektir. Bazen rüzgarı arkanıza alıp dosdoğru rahatça ilerlerken bazen de bu kadar sorumluluk fazla gelebilir. Unutmamanız gerekense tek bir şey var: Yalnız değilsiniz.
Bundan sonra ne olacak?
Yeni anne olarak yapabileceğiniz en önemli ve en iyi şeylerden biri ailenizden ve dostlarınızdan gelen destek ve yardım tekliflerini kabul etmektir. Ayrıca kendinize fazla yüklenmeyin anne olarak tabii ki hatalar yapacaksınız ama öğrenme sürecinde kendinize karşı acımasız olmayın.
Yemek pişirmek bir sandviç hazırlamak çamaşır makinasını boşaltmak alışveriş yapmak arabanın benzinini doldurmak telefon etmek… Bebeğiniz olduğunda bu basit eylemler bile normalde olduğundan iki kat daha uzun zaman alacaktır. Bu nedenle alabildiğiniz kadar yardım almaya bakın.
İlk haftalar için bir destek birimi yaratın. Şöyle bir şey olabilir:
Eşiniz: Emzirme sadece annelerin yapabileceği bir iş ama eşler bunun dışındaki her şeyi paylaşabilirler. İşleri birlikte nasıl yapabileceğinizi öğrenirken yeni bir aile olarak zaman geçirmeye bakın. Eşleri herhangi bir sebeple fazla ortalarda olmayan yeni annelerin ilk birkaç gün güvendikleri biriyle kalmaları iyi olur.
Aile ve arkadaşlar: Aile ve arkadaşların yeni bebeği ziyaret etmesi adettendir. Bu nedenle ev zaman zaman istilaya uğramış gibi bir hal alabilir. Asla becerikli ev sahibesini oynamaya kalkmayın. Konukların bazıları ne kadar yorgun olduğunuzu anlamayıp ziyaretlerini gereksizce uzatabilirler. Bu durumda onlara yol göstermek size kalıyor. Sadece nazik olmaya dikkat edin. “Sizi görmek harikaydı ama çok yorgunum ve uyumam gerekiyor.” gibi bie şeyler söyleyebilirsiniz mesela. Yapabileceğiniz bir diğer şey de onların istedikleri her an damlamaları fikrinden hoşlanmıyorsanız istediğiniz gün için daveti sizin yapmanızdır. Böylece kontrol sizde kalır.
Bir gün tekrar uyuma şansım olacak mı?
Doğumdan sonra muhtemelen uzun süre iyi bir uyku çekemeyeceksiniz. Bebeğiniz gece boyunca uyanabilir okşanmaya veya beslenmeye ihtiyaç duyabilir. Bu da vücut saatinizi şaşırtır.
Yeterince uyuyamamak sizi sinirli ve sabırsız yapabilir. Normalde tepenizi attırmayacak minicik şeylerle başa çıkmak bile zor gelebilir.
Daha iyi uyumak için bunları deneyebilirsiniz:
Geceki besleme işini paylaşın. Eğer hala emziriyorsanız bu pek kolay olmayacaktır ama imkansız da değildir. Eğer sütünüzü sağıp biberona aktarabiliyorsanız eşiniz de bu sorumluluğu sizle paylaşabilir. Bu mümkün değilse o zaman siz beslemek için kalkarken de eşiniz bebeğin beslenme dışındaki ihtiyaçları için uyanabilir.
Gevşeyin: Yatmaya gitmeden önce sizi yoran her şeyden zihninizi uzaklaştırıp gevşemeye çalışın. Buna ılık bir banyoyla başlayabilirsiniz. Ayrıca yoga gibi ve nefes egzersizleri gibi rahatlama tekniklerinden birini de uygulayabilirsiniz.
Bebeğiniz uyurken siz de uyuyun: Çoğunlukla söylemesi yapmasından kolaydır; çünkü bir yandan ziyaretçiler gelip giderken diğer yandan da ev işleri birikir. Yapabiliyorsanız evdeki işleri unutup telefonun da zilini kapatın. Bir diğer olasılık da siz uyurken bir yakınınızdan bebeğinize bakmasını istemektir.
Yalnız mı hissediyorsunuz?
Bir bebek dünyaya getirmek sosyal hayatınızda da büyük bir değişikliğe sebep olacaktır. Bebeğinizle olan bağınızı geliştirmekten hoşlanabilirsiniz ama arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirmeyi de özleyebilirsiniz. Bu da can sıkıntısı ve yalnızlık gibi duygulara sebep olabilir. Sizinle aynı durumda olan yeni arkadaşlar edinmek sizin için yararlı olabilir. Internet üzerinde pek çok anne ve çocuk sitesi bulunuyor. Buralarda kendiniz gibi yeni annelerle tanışabilirsiniz.


alıntıdır