+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Hamileliğe Hazır mısınız?

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Anne ve Bebek Forumunda Bulunan  Hamileliğe Hazır mısınız? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Hamileliğe Hazır mısınız?

  Hamileliğe Hazır mısınız?


  Artık kendinizi anne olmaya hazır hissediyorsunuz. Peki hamilelik ten önce dikkat etmeniz gereken faktörler olduğunu biliyor musunuz? Gebelik döneminde olduğu gibi öncesinde de anne ve bebek sağlığı açısından bilmeniz gereken noktalar var. Biz de konu ile olarak Ferti – Jin Kadın Sağlığı Merkezi’nden Op. Dr. Murat Taşdemir ile söyleştik.

  Hamile kalmaya karar veren kişiler yaşam tarzlarında bir değişikliğe gitmeli mi?

  Günümüzde gebeliğin ilk haftalarının önemi daha iyi anlaşılmıştır. İlk 12 haftada bebeğin organları oluşur. Birçok kadın henüz gebe olduğunu anlamadan bebeğin birçok organı gelişmiştir. Anne adayının yaşam şekli gelişmekte olan bebeği etkiler. Bu nedenle çocuk sahibi olmaya karar veren çiftler yaşam tarzlarını gözden geçirip düzenlemelidir.

  Sigara alkol kafein gibi alışkanlıkları hamilelik öncesinde bırakmak gerekir mi?

  Sigara içen kadınlarda bir yıl içinde gebe kalabilme olasılığı sigara içmeyenlere göre % 25 daha düşüktür. Sigara yumurta kalitesini bozar yumurtanın döllenmesini ve döllenen yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırarak gebeliği önler. Sigara içen kadınlarda dış gebelik ihtimali de artar. Bu nedenlerden ötürü gebeliğe hazırlık dönemi sigarayı bırakmak için uygun bir zamandır. Oysa sigaranın zararlarını bilmesine rağmen birçok kişi sigara içmeye devam ediyor. Ancak en azından gebelik süresince sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Sigara anne adayının beslenmesini bozarak vücuttaki C vitamini seviyesini düşürür. Bebeklerin düşük doğum ağırlıklı doğma riskini artırır. Gebeliğe hazırlık e gebelik sırasında alkol tüketiminden de kaçınmak gerekir. Aksi takdirde doğumsal anomalilere neden olabilir. Kafein de gebelik döneminde uzak durulması gereken bir madde. Kahve çay kola gibi kafein içeren ürünlerin tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

  Gebelik öncesinde beslenme alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  Dengeli ve sağlıklı beslenme sağlıklı çocuk sahibi olabilmek için çok önemlidir. Çiftlerin sağlıklı beslenmesi yumurta ve sperm kalitesini ve döllenmeyi etkiler. Gebelik öncesi dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinilmesi ve bunların gebelik süresince devam ettirilmesi çok önemlidir. Düzenli beslenme alışkanlığı anne adayına ailesine ve gelişecek bebeğin sağlığına katkıda bulunur. Gebelik öncesi dönemden itibaren temel besin gruplarının hepsinden her gün alınmasına günde 3 öğün yemek yenmesine ve kalsiyum demir folik asit gibi önemli vitamin ve mineralleri içeren besinlerden yeterli miktarlarda alınmasına dikkat edilmelidir. İdeal diyet şöyle olmalıdır:
  Protein 4 porsiyon
  Süt ve süt ürünleri 4 porsiyon
  Tahıl 4 porsiyon
  Yeşil sebze 4 porsiyon
  Sebze ve meyveler 4 porsiyon
  C vitaminli meyveler 1 porsiyon

  Hamilelik sırasında alınması zorunlu olan folik asit gebelik öncesinde de alınmalı mı?

  Folik asit döllenmeden hemen sonra omurilik ve sinir sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar. Gebelikten önceki 3 aylık dönemden itibaren günde 400 mg. folik asit takviyesi nöral tüp bozukluklarının oluşmasını engeller. Folik asit narenciyede yeşil yapraklı sebzelerde fındık badem ve baklagillerde bulunur. Gebelik öncesi dönemden itibaren doğal besinlerle alınan folik asit yanında 400 mg folik asit içeren multivitaminler ve folik asit tabletlerini almak gerekir.

  Hamilelik öncesinde ilaç kullanılmasında dikkat edilmesi gereken kriterler var mıdır?

  Hamilelik dönemi ve öncesinde reçeteli veya reçetesiz satılan tüm ilaçları kullanmadan önce bu dönemde kullanılıp kullanılmayacaklarının araştırılması gerekir. Gebelik dışında kullanıldığında hiçbir yan etkisi olmayan ilaçlar bile gebelik sırasında bebeğe zarar verebilir. Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan bir kadın menstural siklusunun ikinci yarısında gebe olduğunu düşünerek gerekli önlemleri almalı ve kendine zarar verebilecek şeylerden kaçınmalıdır.


  Sağlıklı Bir Hamileliğe Hazırım


  Anne mi olmak istiyorsunuz? Hamilelik her kadının en özel ve zorlu zamanlarından biri. Bu dönemde psikolojik ve fiziksel olarak birçok sorunla karşılaşma olasılığı var. Ancak bu problemleri en aza indirmek hiç de zor değil. Tek yapmanız gereken hamilelik öncesinde bazı kontrolleri ihmal etmemek. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu anne olmak isteyenlerin yaptırmaları gerekli kontrolleri aktarıyor.

  Hamile kalmadan önce yaptırılması gereken aşılar var mıdır?

  Hamile kalmadan önce yaptıracağınız aşılar ile hem kendinizi hem de bebeğinizi enfeksiyonlardan korumanız mümkün. Yapılması gerekli aşılardan biri Kızamıkçık aşısıdır. Kızamıkçık anne adayları için oldukça tehlikelidir. Çünkü yüksek ateş; düşük ve erken doğum riskini artırıyor hatta bebeğinizin sakat doğmasına neden olabiliyor. Eğer çocukluk çağında bu hastalığı geçirmemişseniz hamile kalmadan en az iki ay önce tek doz kızamıkçık aşısı yaptırmasında yarar vardır. Bir diğer aşı ise Hepatit B’dir. Bu virüsün gebelik sırasında bebeğe geçme riski çok yüksektir Bu nedenle hamilelik öncesi Hepatit B aşısı yaptırmanız son derece önemlidir.

  Hamilelik öncesi dişleri kontrol ettirmek gerekli midir?

  Hamilelik döneminde vücudunuzda gerçekleşen hormon düzenindeki değişiklikler diş ve dişetlerini olumsuz yönde etkiliyor. Gebelikte tükürükte artan asit oranı diş minelerinin bozulmasına yol açıyor ve çürüklere neden olan bakterilerin işini kolaylaştırıyor. Ancak hamilelik öncesi yaptırılacak diş bakımı ile bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

  Hamilelik öncesinde ve sırasında sigara ve alkol kullanımının yarattığı etkiler nelerdir?
  Sigara kullanımı sadece annenin değil bebeğin sağlığını da büyük ölçüde tehdit ediyor. Çok zehirli bir madde olan karbonmonoksit alyuvarlardan oksijen emerek bebeğe daha az oksjien gitmesine neden oluyor. Sigara dumanındaki zehirler bebeğinizin gelişmesini ve plasentanın fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bebeğin sakat düşük kilolu zeka düzeyi düşük doğma riski yükseliyor. Ayrıca bebeklerde doğum esnasında ya da doğumdan sonra meydana gelen ölüm riskleri sigara kullanmayan annenin bebeğine göre daha yüksek. Ayrıca sigara doğurganlığa da zarar veriyor. Tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak anne olmaya karar verildiğinde sigara bırakılmalıdır.

  Alkol de bebekte zihinsel ve kalp hastalığı gibi birçok anomaliye neden olabiliyor. Bebeğin sağlığını riske atmak istemiyorsanız hamilelik öncesinde alkolü tamamen bırakmanız gerekiyor.

  Hamile kalmaya karar vermeden önce jinekolojik muayene de gerekli midir?

  Hamile kalmayı planladığınızda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurun. Jinekolojik muayenede yumurtalıklarda ve rahimde gebeliğe engel bir sorun olup araştırılacak vajinada ve vajinal salgıda herhangi bir enfeksiyon bulunup bulunmadığına bakılacaktır. Yapılan tetkikler sonucunda doktorunuz gebeliğinizi engelleyici bir neden görürse tedaviden sonra gebe kalmanızı isteyecektir. Doktorunuz bebekte ciddi sorunlara yol açabilen toksoplazma ve HİV virüsleri testi yaptırmanızı da önerecektir. Toksoplazma bebeğinizin sağlığını ciddi boyutlarda tehdit edebilen bir kedi ile köpek parazitidir. Eğer test sonucunda toksoplazma enfeksiyonuna rastlanılırsa bebek isteğinizi birkaç ay ertelemenizde yarar var.

  Kilolu olmak hamileliği etkiler mi?

  Fazla kilolarınız varsa gebelikten önce bir uzman denetiminde diyet ve egzersiz yaparak normal kilonuza ulaşın. Çünkü fazla kilolar hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Örneğin hipertansiyon kalp hastalığı gibi istenmeyen durumlara yol açabileceği gibi bebeğin de yetersiz gelişmesine ortalamanın altındaki kiloda dünyaya gelmesine neden oluyor.

  Egzersiz gebelik açısından faydalı mıdır?

  Gebelik öncesinde düzenli ve bilinçli egzersiz yapmak önemlidir. Hamilelik karın kaslarında gevşemeye ve iskelet yapısında değişikliklere sebep oluyor. Ancak egzersizler kas yapısındaki gevşemeleri minimum seviyeye indiriyor. Egzersizle güçlenen kas ve damarlar gerilmeye alıştığı için gebelik dönemi daha rahat geçiyor.


  Hamile Kalmaya Karar Vermeden Öncesi

  İnsanın hayatında verdiği en önemli kararlardan birisi de çocuk sahibi olmak. Ancak bu güç karar verildiğinde hamile kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekiyor.Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu “Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.”diyor.

  Gebelik öncesi muayene yaptırmak gerekir mi?

  Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek randevu almak ve muayeneye gitmektir. Gebelik öncesi muayenenin birtakım amaçları vardır. Sağlık durumu ile ilgili amaçların dışında sizin hamileliğinizi takip etmesini ve doğumunuzda eşlik etmesini arzu ettiğiniz hekiminizi tanımanız ve pozitif diyalog kurmanız açısından da bu ilk ziyaret son derece önemlidir. Doktorunuzla kuracağınız diyalog hamilelik takiplerinin önemli bir detayıdır. Doktorunuz "ben bebek sahibi olmak istiyorum" diye başvurduğunuzda sizin genel sağlık durumunuz ile ilgili ana hatları çıkartmaya çalışacak ve olası problemleri saptayarak bunları tedavi edecektir.

  Muayenenin aşamaları nelerdir
  Muayenenin ilk aşaması görüşmedir. Bu görüşmede doktorunuz ilk önce sizi tanımaya çalışacaktır. Yaşınız mesleğiniz kaçıncı evliliğiniz olduğu gibi sizin için önemsiz görünebilecek bazı bilgiler doktorunuza önemli ipuçları verebilir. Bunlardan mesleğiniz özellikle önemlidir. Meslek ile ilgili faktörler genel sağlık durumu dışında hamilelikte de zararlı olabilmektedir. Doktorunuz daha sonra kalp hastalığı diabet karaciğer hastalığı böbrek hastalığı gibi kronik sistemik hastalığınız olup olmadığını sorgular. Bu hastalıkların varlığı hamileliğin size zarar vermesine neden olabileceği gibi bebeğinizin sağlıklı gelişimine engel olabilmesi açısından da önemlidir. Sistemik hastalıklar gözden geçirildikten sonra sıra daha spesifik olan jinekolojik hastalıklara gelir. Miyom yumurtalık kisti endometriozis gibi hamileliğe engel olabilecek durumların varlığına yönelik ipuçları aranır ya da daha önceden bu tür durumların varlığı tespit edilmiş ise uygulanan tedaviler ve sonuçları ile ilgili bilgi edinilir. Bazı jinekolojik hastalıklar ve enfeksiyonlar hamile kalmada güçlüğe ya da hamile kalındığında düşüklere neden olabildiğinden jinekolojik öykü son derece önemlidir. Eğer daha önce doğum yaptıysanız bebeklerin doğum haftaları doğum kiloları doğum şekli eylem ve doğum sırasında yaşanan özellikler değerlendirilir. Eğer daha önceden tekrarlayan düşükler sakat ya da ölü doğumlar varsa doktorunuz yeniden hamile kalmanıza izin vermeden önce bunların nedenlerini araştırmak ve gerekiyorsa tedavi etmek isteyecektir.

  Görüşmenin bir başka amacı da anne-baba adayının yaşam ve beslenme alışkanlıklarının ortaya çıkarılmasıdır. Bu alışkanlıklar hamileliğe ve bebeğe zarar verebileceği için mutlaka sorgulanmalıdır. Düzenli ya da düzensiz kullanılan ilaçlar hekim ile tartışılmalı bunların gebeliğe ve bebeğe olan etkileri sorgulanmalıdır. Öte yandan alerji varlığı ve hangi maddelere karşı allerjik olunduğu da önemlidir.

  Laboratuar incelemeleri de yaptırmak gerekir mi?
  Öykü ve muayeneden sonra sıra bunlarla saptanamayan faktörlerin incelenmesi gerekir. Bu inceleme laboratuvar yardımıyla yapılır. Bilinen herhangi bir hastalığı olmayan kişilerde rutin testler istenir. Rutin testler şunlardır:

  • Tam kan sayımı
  • Tam idrar tetkiki
  Anne ve babanın kan grupları
  • Toksoplazma ile ilgili testler
  • Rubella (kızamıkçık) ile ilgili testler
  • Hepatit B ile ilgili testler
  • Açlık kan şekeri (AKŞ) bakılması son zamanlarda önerilmemektedir çünkü AKŞ sadece var olan aşikar diabeti gösterir. Bunun yerine 50 gram glukoz ile yapılan tarama testi daha önemli bilgiler verebilir.

  Bunlar dışında belirli bir yakınma ya da bulgu varsa buna yönelik incelemeler yapılır. Örneğin adet düzensizliği varlığında tiroid ve prolaktin hormonları da dahil olamak üzere detaylı hormon incelemesi gerekli olabilir. Jinekolojik hastalık dışında bir patoloji saptandığında doktorunuz ilgili branştan konsülatasyon isteyecektir.


  Muayene sonucunda ne önerilerde bulunuyorsunuz?

  Tüm incelemeler yapıldıktan ve hamile kalmaya engel bir durum olmadığı gösterildikten ya da var olan patolojiler tedavi edildikten sonra sıra önerilere gelir.Yapılan tetkiklerde rubella'ya karşı bağışık olmadığınız saptanırsa aşı olmanız gerekir. Ancak bu aşı canlı virüslerden yapıldığı için aşı sonrası 3 ay süreyle hamile kalmamanız ve bu sürenin sonunda bağışılık gelişlip gelişmediğini kontrol ettirmeniz gereklidir.

  Eğer diabet (şeker hastalığı) saptanmış ise kan şeker düzeyinizin mutlaka normal düzeyde tutulması gerekir Yapılan araştırmalar kan şekeri yüksekliğinin hamilelik üzerinde olan olumsuz etkilerinin döllenme olmadan çok daha önce başladığını ortaya koymuştur.

  Sigara ve alkol konusundaki görüşleriniz nelerdir?

  Sigarayı bırakmak için anne olmayı istemekten daha iyi bir sebep olamaz. Sigara kadında yumurta erkekte sperm sayı ve kalitesini azalttığından gebe kalmada güçlüğe neden olabilir. Sigara içen gebelerin bebekleri düşük doğum ağırlıklı olabilmekte bu kadınlarda düşük ya da erken doğum daha sık görülmektedir. Yeni yayınlanan bir çalışmada gebelikleri boyunca sigara kullanan kadınlardan doğan erkek çocukların ileriki yaşamlarında suç ve şiddete olan eğilimlerinin artmış olarak bulunması ilginçtir. Benzer şekilde alkol de gebe kalma şansını bir miktar azaltır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zeka gerilikleri öğrenme bozuklukları davranış bozuklukları görülebilir. Yine yapılan bir çalışmada haftada 1-5 kez alkol kullanan kadınların hiç kullanmayanlara göre daha zor gebe kaldıkları saptanmıştır. Alkol erkekte de sperm sayısı ve kalitesini azaltır.

  Hamile kalmadan önce beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar var mıdır?

  Gebelikte olduğu gibi gebe kalmaya karar verildiğinde de beslenme son derece önemlidir. Suni tatlandırıcılar kafein gibi pek çok maddenin kullanımı azaltılmalıdır. Kilo fazlalığı varsa bunları vermek için en iyi dönem gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte diet önerilmez. Yaygın kanının aksine beslenme bozukluğu olmayan kişilerde hamile kalmadan önce vitamin takviyesi gerekmez. Bu durumun istisnası folik asittir. Hamile kalmadan önce B grubu vitaminlerden biri olan folik asit takviyesi faydalı olmaktadır. Günde alınan 400-800 mikrogram folik asit bebekdeki merkezi sinir sistemi anomalilerini %50'ye yakın oranda azaltır.

  Çocuk sahibi Olmak İstiyorsanız İyi Beslenin


  Sigara aşırı kafein alımı ve bunun gibi başka zararlı alışkanlıkların üreme sistemine zarar verdiği bilinen bir gerçek. Eurofertil Üreme Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek “Ne yediğimiz ne tür beslenme alışkanlıklarına sahip olduğumuz hatta ne kadar zararlı alışkanlığa sahip olduğumuz bir gün bir çocuk sahibi olmamıza engel olabilir.” Diyerek bebek isteyen çiftleri uyarıyor.

  Bebek sahibi olmak istiyorsanız alışkanlıklarınızı belirlerken dikkatli davranmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Dr. Hakan Özörnek “çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin özellikle sigara alkol çaysuni tatlandırıcılar ve kahve gibi gıdalardan uzak durmaları gerektiğini” vurgulayarak şöyle diyor: “Yapılan araştırmalara göre sigaradaki nikotin yumurtalıklardaki genetik anormalliğin artmasına sebep olmakta. Hatta bu duruma paralel olarak erken menopoz da görülebilmekte. Sigara içen kadınların gebe kalma oranı içmeyenlere göre daha düşük bunlarla berber düşük yapma riski ise daha yüksek. Alkol ise hem erkeklerde hem de kadınlarda ciddi bir tehdit unsuru. Alkol erkeklerde sperm hareketliliğini ve sayısını azaltmakla beraber haftada 1-5 kez alkol kullanan kadınların kullanmayanlara göre gebe kalma oranı daha düşük olduğu çok açık bir gerçek.”

  Aşırı Kafein Almayın

  Dr. Hakan Özörnek’in üzerinde önemle durduğu konulardan biri ise kafein alımı. Bayanlarda kafein alımının gebelik şansını azalttığını belirten Özörnek kafeinin hamilelikte düşük riskini arttırdığını ve bebeklerin doğum ağırlıklarını olumsuz yönde etkilediğini söylüyor. Bu nedenle gebelik planlayan bayanların kafein alımını en az düzeyde tutmakları ve günlük çay kahve tüketimini azaltmaları gerekmekte.

  Bitkisel İlaçlara Dikkat!

  Bayanları yakından ilgilendiren bir konu daha var: Bitkisel ilaç kullanımı. Günümüzde bitkilerden elde edilen ilaçlar yaygın olarak kullanıldığını belirten Eurofertil medikal direktörü Özörnek bunların başlıcalarının Ginko biloba ve Echinacea purpura içeren ilaçlar olduğunu söylüyor ve bu ilaçların yumurta ve sperm fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediğinin altını çiziyor. Bu açıdan gebelik planlayan bir bayan iseniz bu ilaçların kullanımını bırakmanızda fayda var.

  Folik Asiti İhmal Etmeyin

  Günlük yediğimiz içtiğimiz gıdaların ne kadar sağlıklı olduklarına dikkat ettiğimiz kadar gebelik dönemine hazırlanırken de vücudumuzu hangi yollarla takviye edeceğimiz de oldukça önemli bir konu. Bu hususta da Dr. Özörnek gebelik öncesinde özellikle folik asit vitaminin alınmasını öneriyor. Özörnek’in açıklamalarına göre yapılan çalışmalar gebe kalınmadan 45 gün önceden itibaren folik asit alımının fetusta özellikle omurgaların hatalı gelişimi ile karakterize olan nöral tüp defekti riskini azalttığı kesin olarak kanıtlıyor. Bu nedenle gebelik planlayan bayanların günde 400 mikrogram folik asit almaları gerekmekte. Yeşil yapraklı sebzelerde fındıkta bademde ve baklagillerde yoğun bir biçimde bulunan FOLİK ASİT sağlıklı gebelik için oldukça önemli bir vitamin. Folik asiti ayrıca piyasada multivitamin formül ya da sadece folik asit olarak bulabilirsiniz.

  Anne adaylarının kemik gelişimi için güneşten yeterince yararlanmalarını ve kalsiyumdan zenginleştirilmiş yoğurt süt fındık kuru baklagiller yeşil yapraklı sebzeler kurutulmuş meyveler önerilen besinlerin başında geliyor.

 2. #2
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: Hamileliğe Hazır mısınız?

  Hamilelik Öncesi Bunları Düşündünüz mü?


  Hamile kalmayı ve anne olmayı çok istiyorsunuz ancak bu duruma ne kadar hazırsınız? Gerek eşinizle gerek kendinizle ilgili alacağınız kararlar, hamilelik sürecinizin en sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. İşte, Psikolog İlkten Çetin’den konuyla ilgili öneriler…
  Eşle Birlikte Alınması Gereken Kararlar

  Öncelikle hamile kalmaya karar verirken eşlerin fikir birliği içinde olmalarıdır. Eşlerin neden çocuk sahibi olmak istediklerini ya da istemediklerini birbirlerine açıklamaları önemlidir. Ayrıca eşler bu kararı alırken, ekonomik durumlarını, ilişkilerinde yaşanan problemleri, eğer anne çalışacaksa çocuğa kimin bakacağı konularını ayrıntılı bir biçimde düşünmek durumundadırlar. Düşünmeleri gereken bir başka konu da ev, iş ve sosyal hayatlarında önemli değişiklikler olacağı ve bu değişikliklere ne kadar hazır olduklarıdır. Çiftlerin bu kararı hiç tereddüt etmeden almaları önemlidir.

  En Sağlıklı Olanı Planlı Hamilelik

  Hamilelik beklenen, istenen, planlanan bir hamilelik olmalıdır. Çocuğun yaşantısını geçireceği aile ortamı çok önemlidir. Özellikle bebeğin yaşantısının ilk yılları açısından aile ortamı çok büyük önem taşır. İstenilen hamilelikler sevgi dolu ebeveynleri de beraberinde getirir. Bebeğin ihtiyacı olduğu sevgiyi anne bebeğe hamileyken verirse bebek dünyaya geldiğinde hem anne, hem bebek kendini huzurlu hissedecektir. Annenin hamileyken bebeğini sevmesi aile içinde kurulan sağlıklı ilişkilere bağlıdır.

  Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

  Hamile kalmadan önce annenin fiziksel sağlık kontrolünden geçmesi sağlık açısından sorunsuz bir hamilelik yaşaması için önemlidir. Doktorun uygun bulduğu durumlarda kızamıkçık aşısı olması, hepatit B aşısı olması, sigara ve alkol kullanımını kesmesi, bir kadın doğum uzmanı edinmesi ve onun yönlendirmelerine göre hareket etmesi hamilelikte oluşabilecek riskleri azaltır.

  Annelik Yaşı Önemli Bir Unsur

  Kadının hamile kalma yaşı da önemli faktörlerden birisidir. Günümüzde bir kadının istediği yaşta hamile kalması için uygun koşullar sağlanmaktadır fakat hamile kalma için ideal yaş 20-35 yaş arasıdır. 35 yaşından sonra hamile kalma olasılığı ve oranı azalır; bir takım müdahaleler gerekebilir. Geç yaşta gerçekleşen doğumlarda anne ve bebek hayati risk taşır.

  Baba Adayı Hazır mı?

  Hamile kalmaya karar vermeden önce üzerinde durulması gereken önemli bir diğer konu da baba adayının hazır olmasıdır. Anne adayının hamilelik döneminde karşılaşacağı çok sık ağlama, alınganlık, çabuk incinme, kusma, gibi durumlara karşı baba adayının hazır olması gerekir. Bu hazır bulunuşluk, hamilelik sürecinin huzurlu ve mutlu geçmesini sağlayacağı gibi bebeğin sevgi dolu bir ortama doğmasını da hazırlar.


  HÜRRİYET

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. O ana hazır mısınız?
  By qmSaq0 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-04-2009, 10:15
 2. 'Hazır mısınız?'
  By Reflex. in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-17-2008, 10:03
 3. Hazır mısınız?
  By Reflex. in forum Besiktas
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-12-2008, 19:09
 4. Buna Hazır Mısınız???
  By ayca. in forum Dualar, Ayetler, Hadisler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-21-2008, 15:53
 5. Hazır mısınız?
  By holocoust in forum Besiktas
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-26-2007, 13:30

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375