Hamilelik için en ideal yaşlar hangisidir? Hangi yaştan itibaren ileri yaş sınıfına girer?
Doğumdaki anne yaşının 18’in altında 35’in üzerinde olması pek arzu edilmez. Doğumda 35 yaş ve üzerindeki anne adayları ileri anne yaşı sınıfına girerler.

İleri yaşlarda hamile olan bayanların bebek için ne gibi riskleri vardır. Bunu önceden anlayabilir miyiz?
Günümüzde bayanların iş yaşamında daha fazla yer almasına bağlı olarak çocuk sahibi olma yaşını ertelemeleri anormal çocuk doğurma riskini arttırıyor. Toplumda ortalama 800 doğumda bir görülen Down sendromu yani mongol bebek doğurma ihtimali 30 yaşındaki bir gebede 1200’de bire 35 yaşındaki gebede 300’de bire 39 yaşında ise 169’da bire ulaşıyor. Bugün doğum öncesi tanı yöntemleri sayesinde anne karnındaki bebekte kromozom hastalığı olup olmadığı başarıyla belirlenebiliyor.

Doğum öncesi tanı yöntemlerinden bize biraz bahsedebilir misiniz?
Doğum öncesi tanı yöntemlerini biz girişimsel ve girişimsel olmayan yöntemler olarak ikiye ayırıyoruz. Girişimsel olmayan yöntemler dediğimiz anne üzerinde yapılan ultrasonografi ve biyokimyasal testlerle % 70’e varan oranlarda risk belirlenebiliyor. Girişimsel tanı yöntemleriyle de anne karnından örnekler alınarak çeşitli testler yapılarak kesin tanı konulabilmektedir.

İleri yaşlarda doğuma hazırlanırken nelere dikkat etmek gerekir?
İleri yaşlarda doğum yapmayı planlayan anne adaylarının bu yaşlarda daha sık rastlanan şeker ve yüksek tansiyon gibi sistematik hastalıklar açısından doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Eğer böyle bir hastalık bulunursa hastalıkları kontrol altına alınana dek gebeliği ertelemelidirler.

Bebek bekleyen bayanlara ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?
Doğuma hazırlık her yaş için önem taşır. Fakat ileri yaşlarda ve ilk doğumsa daha fazla önem taşımaktadır. Öncelikle anne adaylarının doğum öncesi dönemde bilinçli olmaları doğru bilgiye ulaşmaları gerekmektedir. Biz Acıbadem Hastanesi olarak bu konuda anne ve baba adaylarının doğru bilgiye ulaşabilmelerini kolaylaştırmak için kapsamlı bir program hazırladık. Konusunun uzmanı eğiticiler tarafından son derece rahat bir ortamda; video slayt ve maket gibi görsellerle hamilelikte beslenmeden egzersize doğumdan bebek bakımına pek çok konuda bilinçlerdirici doğuma hazırlık kursu başlattık. Her biri 2 ardışık saattlik toplam 6 dersten oluşan kursun ilk saati uzman hekimlerle anlatılacak teorik deslerle geçiyor. İkinci saat ise egzersizlere ayrılıyor. Derslere anne adaylarıyla birlikte baba adaylarının da katılmalarını öneriyoruz. Özellikle gevşeme ve solunum tekniklerinin öğretildiği derse baba adayları da katılmalıdır.

6 Hamilelikten Biri Düşükle Sonuçlanıyor


Anne olmak her kadının en büyük isteği. Oysa bazı kadınlar hamilelik dönemi sırasında bebeklerini kaybediyorlar. Bu süreci yaşayan anne adayları ise suçluluk duygusuna kapılıyorlar. Oysa düşük hakkında doğru zannettiğimiz pek çok yanlış var.

Düşük nedir?
Toplumun en büyük içgüdülerinden biri üreme içgüdüsü çocuk sahibi olma isteği. Fakat rahme düşen her bebeğin yaklaşık yüzde 25’i ilk üç ay içinde ölüyor ya da kanayarak atılıyor. Bu duruma düşük adı veriliyor.

Düşüğün belirtileri nelerdir?
Düşüğün genelde ilk belirtisi vajinal kanamadır. Kanamanın miktarı birkaç damladan aşırı kanamaya kadar değişebiliyor. Aniden başlayabileceği gibi öncesinde kahverengi bir akıntı da olabilir. Başka bir belirti de kasıklarda kramp tarzı ya da adet sancısı benzeri ağrılardır.

Düşüğün nedenleri nelerdir?
Düşüğün birçok nedeni var. Yapılan araştırmalarda düşen bebeklerin yüzde 70’inin hayatla bağdaşmayacak kadar kromozom bozukluğu olan bebekler olduğu görülüyor. Bu bebeklerin düşmesi daha iyi. Düşmese çok daha büyük bir sorunlar yaşanır. Düşüğün nedeninin kromozom bozukluğu olduğu söylendiğinde bu sebep anne ve babalara biraz itici geliyor. “Acaba bende ya da eşimde bir problem mi var?” diye şüphe duyuyor. Oysa bunlar genellikle tesadüfi durumlardır. Bu duruma tabiatın bir beceriksizliği diyelim. Yumurta ile sperm bir araya geldiği zaman 6 bebekten birinde kromozom bozukluğu oluyor. Düşüğün nedeninin kromozom bozukluğundan kaynaklandığını düşen bebeğin kromozomunu inceleyerek anlayabiliyoruz.

Düşüğün nedeninin kromozom bozukluğu olduğu anlaşıldığında ne yapmak gerekir?
Böyle bir bozukluk olduğu saptandığında anne babanın kromozomlarına bakılıyor. Onlarda bir problem varsa tıbbi olarak gerekli tedbirler alınıyor. Ancak çoğu kez anne – baba normal çıkıyor. Zaten bu olay genellikle tesadüfi olarak yaşanıyor. Bir kere daha kromozom bozukluğunun meydana gelmesi piyangoda ikinci kez para çıkması kadar zor bir olaydır.

Kromozom bozukluğu dışında görülen nedenler nedir?
Düşük yüzde 70 – 80 gibi bir oranda kromozom bozukluğundan kaynaklanır. Geriye kalan oranı birçok sebep oluşturuyor. Annede şeker tiroid yumurtlama bozukluğu babanın sperm bozukluğu bebeğe karşı alerjik reaksiyonlar bu sebeplerden sadece birkaçı. Düşüğün nedenleri araştırmalar sonucu anlaşılıyor. Birçok sebebin ise tedavisi mümkün.

Annenin kişisel hataları düşüğe sebep olur mu?
Düşük yapan anne adayı kendine olan özgüvenini kaybediyor kendini suçluyor. Üstelik çevresi de onu suçluyor. Çamaşır yıkadın ondan oldu ağır kaldırdın ondan oldu v.s. gibi suçlamalarla karşı karşıya kalıyor. Oysa bu düşüncelerin hepsi yanlış. Düşükler kimyasal uyumsuzluklar nedeniyle yaşanıyor. Olağanüstü fiziksel zedelenmeler dışında ( Örneğin; şiddetli bir trafik kazası 3. kattan düşmek gibi) düşük olmaz. Hatta bu konuyla ilgili bir araştırma yapılmış. Amerika’da yapılan bu araştırmaya göre halter kaldıran kadınlarda bile düşük şansı artmıyor. Bunun için böyle bir sorun yok ve dolayısıyla düşüğün engellenmesinin kolay bir çözümü de yok. Annenin fiziksel aktiviteleri düşüğe neden olsaydı ilk üç ay boyunca yatmasını tembih eder ve düşük olmamasını sağlardık.

Düşük sorunun en aza indirilmesi için anne ve baba adaylarına ne önerirsiniz?
Ancak özellikle şunu belirtmek isterim ki bir çiftin bebek yapmayı planlamadan 3 ay önce doktora gitmesinde yarar var. Böylece bu durumların yaşanması en aza indirgeniyor. Baştan anne ve baba adayı muayene edilince gebelikte yaşanan sorunlar azalıyor. Anne adayının daha hamile kalmadan dikkat etmesi gereken noktalar var. Buna gebelik öncesi planlama diyoruz. Sigara içki hepatit B kızamıkçık gibi konularda bilgilendirilmesi gerekiyor. Örneğin doğum kontrol hapı kullanılıyorsa bıraktıktan 3 ay sonra hamile kalınmalı. Hemen hamile kalınması durumunda bebekte doğumsal anomaliler daha çok görülüyor. Bu da düşüğe sebep oluyor.

Anne adayı açısından düşüğün getirdiği riskler var mı?
Fiziksel ve psikolojik olarak ikiye ayırmak gerekir. Düşük sırasında kanama sorunu görülüyor. Ancak eğer düşük tam olmamış ise yani içeride parça kalmışsa bu durumda enfeksiyon ya da kanama olabilir. Bu nedenle herhangi bir düşük varlığında parça kalmadığından emin olunması için kürtaj yapılmasında fayda vardır. Ancak yaşanan fiziksel sorunlar çok büyük sorunlar yaratmıyor. Sorunlar daha çok psikolojik olarak yaşanıyor. Anne adayı suçluluk duyuyor. Ben bir yerde hata mı yaptım diye düşünüyor. Bir kere daha belirtmek isterim ki düşük asla kişisel hatalardan kaynaklanmaz. Bir kere düşük yaşayan birinin ikinci kez düşük yaşama ihtimali hiç düşük yaşamayan bir kadınla aynı orandadır.

Yeniden ne zaman hamile kalınabilir?
Annenin her şeyden önce psikolojik olarak hazır olması için 3 ay beklenmesini öneriyoruz. Bu süreçte doğum kontrol hapı kullanmamak ve erkeğin korunmasını sağlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.