Çocuklar 3 yaşını geçtikten sonra evdeki oyuncaklar yetersiz gelmeye başlar. Ayrıca hazır oyuncaklar dışında daha farklı şeyleri denemek ve bazı oyunları kendileri kurmak isterler.

İşte bu zaman içinde çocuğa verilebilecek değişik materyaller onun yaratıcılığını ve aynı zamanda onun el becerisini de geliştirecek nitelikte olmalıdır.

Oyun Hamurları

Renkli hamurları sıkmak yuvarlamak çekiştirmek kesmek ve en önemlisi ona aklındaki şekli vermeye çalışmak çocuklar için büyük eğlence kaynağıdır. Onların üç boyutlu düşünmelerini sağladığı gibi el becerisini de geliştirir. Dikkat edilmesi gereken tek şey hamurları satın alırken küçük çocuklara uygun olup olmadığını kontrol etmek.
İp Boyası

Değişik boylarda ve kalınlıklardaki ipleri renkli renkli boyayarak ya da onları boyanın içine daldırarak büyük kağıtların üstünde dolaştırmak çocuklara farklı bir etkinlik olarak gelecektir.
Hatta boyalı ipleri iki kağıdın arasına koyup ipleri çekerek daha değişik şekiller oluşturmak onların hayalgüçlerini daha da geliştirecektir.

Pastel Boyalar

Pastel boyalarla resim yapmak bütün çocukların hoşuna giden bir şeydir. Boyaları sadece dik kullanmak yerine enlemesine de kullanarak boya yapmaları sağlanabilir. Özellikle kağıdın altına dokulu yüzeyler koyup boya yapmak onlar için eğlenceli ve farklı gelecektir.


Sünger Boyası

Hazırda satılan şekilli süngerleri ya da evdeki fazla süngerleri değişik şekillerde kesip kullanarak sünger boyası yapılabilir. Süngerleri kesmek bile çocuklara zevk verirken onları boyayarak ya da boyaya batırarak kağıda baskı yapmak çok daha heyecanlı gelecektir. Aynı zamanda değişik şekiller yapabilmek için akıllarındaki tüm fikirleri kullanacaklardır.Kolaj

Kolaj çalışmalarında aklınıza gelebilecek her türlü malzeme kullanılabilir. Kağıtlar gazeteler kumaşlar ipler tüyler yapraklar fotoğraflar makarna ve fasulye gibi kuru bakliyatlar. Hepsini düz kalın bir kağıda yapıştırarak değişik dokular elde etmek ve onları belki de boyayarak renklendirmek değişik fikirlerin de ortaya çıkmasına neden olacaktır.


Parmak Boyası

Dokunmanın zevkini parmaklarının ucunda hissetmek ve boyaları parmakları ile ezmek çocukların en sevdiği etkinliklerdendir. Bu eğlenceli olayı daha da hareketlendirmek için güzel bir klasik müzik açıp boyalı parmakları kağıt üstünde dans eder gibi gezdirmek daha da zevkli olacaktır. Yine boyaların çocuklar için sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmelidir.alıntıdır