Eğer bebeğiniz ağlıyorsa bunun sebeplerinden birisi de bebekte gaz olması olabilir.Bebeğin ağlayış şekillerine göre anlatmak istediği şeyler farklı olabilir.Gaz olan bebeklerin de ağlaması farklı şekillerde olur.
Bebeklerde en çok gece saatlerinde ve akşamüstleri gaz rahatsızlığı olmaktadır.Genellikle gaz ağlamaları bebek anne kucağına alındığında ya da alınıp mekanı değiştirildiğinde azalır.Eğer böyle oluyorsa anne bebeğin sırtını iyice ovalayarak gaz çıkarmasına yardımcı olmalıdır.
Bu ağlamalar çocuğun sırtı ovalandıktan sonra geçmiyorsa bebek ağlamaya devam ediyorsa ve bu ağlamalar uzun sürelerde oluyorsa o zaman daha ciddi bir şeyden şüphelenmek doğru olacaktır.Bu durumda mutlaka bir doktora diğer sebeplerin incelenmesi için muayene ettirilmelidir.
Eğer bebek sıkça gaz problemi yaşıyor ve sık sık bu sebepten dolayı ağlıyorsa akşam saatlerinde karnına sıcak havlu konulmalıdır.Yine gaz sebebi ile bu tedavi uygunlandıktan sonra ağlamalar sık sık devam etmekte ise mutlaka bir uzmana iç organlarının incelenmesi için götürülmelidir.