Kilolu kadınlarda, hamilelik sonrasında, şeker hastalığı olanlarda, menapoz sonrasında boyunda, koltuk altında ve kasıklarda sıkça görülen deri rengindeki et benlerinin kesinlikle elle koparılmaya çalışılmaması ve renk değişikliğinin mutlaka takip edilmesi gerektiği belirtildi.

Dermatoloji Uzmanı Dr.Canan Savaş İyigün, bu tip benlerin alınmasına kesinlikle bir doktorun karar vermesi gerektiğini aksi takdirde enfeksiyon kapabileceği ve istenmeyen durumların ortaya çıkabileceğini söyledi.
“Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür”
Birçok kadında hamilelik sırasında et benlerinin özellikle boyun ve göğüs altı bölgesinde çıktığına dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr.Canan Savaş İyigün, şöyle konuştu: “Bu tür benlerin çıkmasının herhangi bir nedeni yok. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Özellikle hamilelik sırasında, 30 yaşından sonra ve kilolu kadınlarda daha sık karşımıza çıkar. Hatta yetişkin insanların yüzde 45’de görülür. Ailesel yatkınlık olabilir. Ancak genetik geçiş kanıtlanmamıştır. Şeker hastalığı olanlarda ve menopozdaki kadınlarda sıkça karşımıza çıkar. Elbise ve takılara takılabilir ve tahriş olabilirler. Hatta kopabilirler. Büyüklükleri genellikle 1-10 milimetre arasındadır. İyi huylu olup olmadıklarına ancak dermatolog karar verebilir.“

“Ani değişiklikler mutlaka takip edilmelidir”
Ani değişikliklerde et benlerinin mutlaka takip edilmesi gerektiğinin de altını çizen Dr.Canan Savaş İyigün, “Deri kanserleri, diğer benler ve siğillerle karışabilir. Şüpheli et benleri mutlaka patolojide incelenir. Küçük et benlerinde steril kesme yöntemi benim deneyimlerime göre en kolay ve yan etkisi en az yöntem. Küçük kanamalar radyofrekans koter ile de kontrol edilebilir. İşlemden önce fazla sayıda lezyonu olan ya da ağrı eşiği düşük kişilerde lokal anestezik kremler uygulanabilir. Çoğunlukla anestezi gerektirmemektedir. Çok küçük olanlar krioterapi tedavisiyle de dondurulabilir. Ancak bu yöntem yan etkiler nedeniyle koyu renk tene sahip olanlarda yada 3 milimetreden daha büyük lezyonlarda tercih edilmez. Büyük et benleri küçük iğne ile de uyuşturulabilir. Dikişsiz ve nispeten acısız denebilecek bir işlemle kısa bir sürede bu tür aslında gerçek bir ben olmayan et benlerinizden kurtulabilirsiniz.” diye konuştu.

Et benleri ben midir?
Halk arasında bunlara 'et beni' denilse de aslında çoğu ben (nevüs) yapısında değillerdir. Genelikle iyi huylu deri çıkıntıları. Bu tür et benlerinin "Bir ben (nevüs) mi?, İyi huylu bir deri çıkıntısı mı?, Deri kanseri olma riski var mı?" açısından bir dermatolog tarafından muayene edilmesi, şüpheli olanların patolojide incelenmesi gerekir.