Çocuklar nelerden korkar.?

Çocukların korkuları yaşlarına göre farklılık gösteriyor. Pek çok anne- baba aşağıda okuyacağınız "korkuların" çocuklarında olmasının "normal" olabileceğini unuttuğundanÇocuklar nelerden korkar? bu korkuları teker teker hatırlatmak istedik.

2 yaş

En çok seslerle ilgili korkular sözkonusu: Özellikle trenÇocuklar nelerden korkar? kamyonÇocuklar nelerden korkar? gökgürültüsüÇocuklar nelerden korkar? sifonun çekilmesiÇocuklar nelerden korkar? elektrik süpürgesinin çıkardığı sesler. KaranlıkÇocuklar nelerden korkar? büyük eşyalarÇocuklar nelerden korkar? koyu renk eşyalar ve şapkalar da korku unsuru bu yaştaki çocuklar için...

2.5 yaş

Oyuncağın veya yatağın yer değiştirmesiÇocuklar nelerden korkar? annenin uykuya geçişte yanından ayrılmasıÇocuklar nelerden korkar? birinin yan kapıdan girmesi gibi alışagelmişin dışında yapılan hareketler çocuğu korkutabilir.

3 yaş

En çok görsel korkular; karanlıkÇocuklar nelerden korkar? hayvanÇocuklar nelerden korkar? polisÇocuklar nelerden korkar? anne babanın gece sokağa çıkması.

4 yaş

Gene seslerle ilgili korkularÇocuklar nelerden korkar? özellikle motor gürültüsü. Ayrıca karanlıkÇocuklar nelerden korkar? yabani hayvanlarÇocuklar nelerden korkar? annenin evden ayrılışı.

5 yaş

Fazla korkulu bir yaş değil. Daha çok görsel korkular var. Ayrıca daha somut korkularÇocuklar nelerden korkar? düşmeÇocuklar nelerden korkar? bir yerini incitme gibi.

6 yaş

Çok korkulu bir yaş. Özellikle seslerle ilgili. Kapı ziliÇocuklar nelerden korkar? telefonÇocuklar nelerden korkar? böcek veya kuş sesi. HayaletÇocuklar nelerden korkar? cadı korkusuÇocuklar nelerden korkar? yatak altında birinin saklanabileceği korkusu. SuÇocuklar nelerden korkar? ateşÇocuklar nelerden korkar? fırtınaÇocuklar nelerden korkar? anneyi eve gelince bulamama korkusu.

7 yaş

KaranlıkÇocuklar nelerden korkar? bodrumÇocuklar nelerden korkar? tavanarası korkusu. Gölgeleri hayaletÇocuklar nelerden korkar? cadı gibi algılama. OkuduklarındanÇocuklar nelerden korkar? televizyondanÇocuklar nelerden korkar? sinemada gördüklerinden fazlasıyla etkilenmeÇocuklar nelerden korkar? endişelenme.

8 - 9 yaş

Endişe ve korkular daha az. Sudan ve karanlıktan daha az korku. Daha gerçekçi korkular var. Mesela bir şeyi yapamamakÇocuklar nelerden korkar? okulda başarısızlık gibi kişisel endişeler.

Çocuğunuz korktuğunda neler yapmalısınız?

1. Korkusuna saygı gösterin.

2. Çoğu korkunun geçici olduğunu kendinize hatırlatın.

3. Tekrar ona yardımcı olmaya çalışmadan önceÇocuklar nelerden korkar? korktuğu durumdan makul bir süre geri çekilmesine fırsat tanıyın.

4. Korktuğu duruma tekrar alışabilmesi için ufak adımlarla ona yaklaşın (Mesela yükseklikten korkuyorsaÇocuklar nelerden korkar? az yüksek yerlere çıkarın. Köpekten korkuyorsa köpek yavrusunu sevdirmekle işe başlayın).

5. Çocuğunuzun nelerden korktuğunu saptamaya çalışın. Saptadığınız şeylerden onu uzak tutmaya çalışın.

6. Çocuğunuzun korkusunun yaş düzeyinde çoğu çocukta görülen korkulardan olup olmadığını test edin. Yaş düzeyinde sıkça görülen bir korkuysa geçeceğini düşünüp olayı hafife alabilirsiniz. Korkusu aşırıysa ve geçmiyorsa bir uzmanla görüşmeniz yerinde olur.