Bazı kadınlarda hamile kalmaları için bir engel yokken gebe kalma problemleri yaşıyorlar. Bu problemleri yaşamamak için uygun zamanı iyi seçmek ve o zamanda hamile kalmak gerekiyor…

Birçok kadın için hamile kalmak tamamen bir zamanlama meselesi. Hamile kalmaya çalışan kadınlara yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmeleri önerilir. Ancak hamilelik ve doğurganlık üzerine yapılan son araştırmalar zamanlamanın bir etkisi olmama ihtimali bulunduğunu gösteriyor.
Yumurtlama günü araştırmacıların belirttiğine göre, kadının adet döngüsünün hamileliğe en müsait olduğu dönem anlamına gelen “doğurganlık penceresi” ve bu pencerenin ne zaman açık olduğunu tespit etmenin en iyi yolları ile ilgili yeni veriler elde ettiler.

Obstetrics and Gynecology adlı derginin son sayısında yayınlanan makalelerinde yazarlar kadınlarda doğurganlık penceresinin yumurtlama döneminin beş gün öncesinden ve yumurtlama dönemi boyunca etkin olduğunu belirtiyorlar. Yumurtlama günü ertesinde hamile kalındığı hiçbir vakaya rastlanmamış.

Spermin yaşam süresi en fazla altı gün olduğundan yumurtanın kendisinin döllenme ihtimali bir günden kısa, hatta toplam birkaç saat sürüyor.
Hamile kalma ihtimalinin artırılması için araştırmacılar kadınların doğurganlık pencerelerini ileriye yönelik olarak tespit etmelerini tavsiye ediyorlar. Yumurtlama dönemini tahmin etmenin en geleneseksel yolları, takvim hesabı ve bazal vücut sıcaklığı ölçümü.

Ne var ki, çoğu kadının adet döngüsü ortalama 28 günlük olan süreçten kısa veya uzun olduğundan, bazal vücut sıcaklığı (vücudun dinlenme sırasındaki sıcaklığı) da ancak yumurtlamadan sonra işe yaradığından, araştırmacılar vajinal akıntıya bakılarak tahminde bulunmanın en sağlıklı yöntem olduğunu öne sürüyorlar.

bayansitesi.net