Bebeğinizin Giyimi:
Bebeğiniz yürümeye başladığında artık özgürlüğüne kavuşmuş olur. Artık etrafında bir sürü keşfedebileceği şey vardır. Her yere gitmek için heveslidir. Ancak yürümesinden daha önemlisi doğru yürümesidir. Bunun için de rahat dengede kalması gerekir. Rahat yürümesini sağlamanın yolu ilk başta yalınayak yürümesine izin vermektir. Dış dünyada yürüyecek kadar büyüdüğünde, ayağında yapısal bir bozukluk oluşmasını engellemek için uygun bir ayakkabı giydirmeniz büyük önem taşır. Bebeğinizin ilk yürüme ayakkabısının topuk kısmını destekleyen derisi biraz sert, tabanı da esnek olmalıdır. Ayakkabı ayağına tam oturmalı, başparmağı ile ayakkabının burnu arasında 0,5–1.25 cm. kadar bir boşluk olmalıdır.

Beslenmede Dikkat Edilecek Hususlar:
• Bebeğinizin alerjisi yok ise ergenlik çağına kadar, her gün 1 adet kayısı kıvamında haşlanmış yumurta sarısı yedirin.

• Mümkün olduğu kadar bebeğinize çay (şekerli bile olsa), kolalı içecekler içirmeyin. Onlar için en ideal içecek; süt, ayran ve taze sıkılmış meyve sularıdır. • Yumurtalı yiyeceklerle beraber asla çay içirmeyin. Çünkü çayın içinde bulunan tanen maddesi, yumurtanın içindeki demirin vücutta kullanılmasını engeller.

• Karaciğer, beyin gibi sakatatlardan uzak durun. Özellikle karaciğer depo organı olması nedeniyle, iyiyi olduğu kadar, kötüyü de depolamaktadır. Hangi koşullarda beslendiğini bilmediğiniz hayvanlara verilmiş olabilecek hormonlar, vücuttan atılamadığı takdirde karaciğerinde depolanmaktadır. Bu nedenle bebeği daha iyi beslemek adına, hormonlu gıdalar vermekten kaçınmak gerekmektedir.

• Bebeğinize, kemikleri gelişsin diye kemik suyu içirmeyin. Kemik suyu bilinenin aksine çok da besleyici değildir. Gereksiz yere bebeğinizi doyurmuş olursunuz.

Böyle bir sürü küçük bilgiler var, paylaşmak istedim.
Eti Cicibebe | Facebook