+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Düşük (Abortus)

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Anne ve Bebek Forumunda Bulunan  Düşük (Abortus) Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  1.950
  Blog Yazıları
  29
  Tecrübe Puanı
  77651927

  Tanımlı Düşük (Abortus)


  Gebeliğin 20’inci haftasından önce ve 500 gram ağırlığına ulaşmadan önce sonlanması düşük olarak adlandırılır.
  Tanımlar;
  • Erken düşük;Gebeliğin ilk 12 haftasında olan düşüklerdir.
  • Geç düşük ; 12- 20 haftalık arasında oluşan düşüklerdir.
  • Spontan (kendiliğinden) düşük; Herhangi bir müdahale olmaksızın gebeliğin kendinden düşmesidir.
  • Düşük tehdidi (abortus imminens); Gebeliğin ilk yarısında görülen kahverengi akıntıdan parlak kırmızı taze kana kadar değişik şekilde meydana gelen kanamalardır.Beraberinde kramp tarzı ağrılar olabilir.
  • Önlenemeyen düşük (abortus incipiens ); Rahim ağzında açılma meydana gelmiştir.Düşük engellenemez.Kürtaj ile kontrollü bir şekilde gebelik sonlandırılmalıdır.
  • Tam olmayan düşük (inkomplet abort) ; Düşüğün tam olarak gerçekleşmemesidir. Gebelik ile ilgili dokuların önemli kısmı rahim içindedir. ‘Parça kalmış’ şeklinde ifade edilir.Kürtaj ile rahim içi temizlenmelidir.
  • Tam düşük (komplet abort); Kendiliğinden düşüğün bir türüdür.Gebeliğe ait dokuların tamamen atılması ile olur ve kürtaja gerek yoktur. Daha çok küçük gebeliklerde (6 haftalıktan küçük) olur.
  • Boş gebelik (anembriyonik gebelik); Gebelik kesesinde bebek bulunmamaktadır.Halk arasında ‘su gebeliği’ olarak bilinir.Kürtaj ile gebelik sonlandırılır.
  • Bozulmuş gebelik (missed abortus); Embriyonun canlı olmamasına rağmen kanama ve düşükle sonlanmaması halidir.Rahim içinde fazla kalırsa annenin pıhtılaşma sistemini olumsuz etkileyeceği için beklenmeden kürtaj yapılması gerekmektedir.
  • Septik düşük;Düşüğe enfeksiyon eklenmesidir.Uygunsuz koşullarda yapılan düşük işlemleri sonucu olur. Tehlikelidir.
  • İsteğe bağlı sonlandırma; Ülkemizde 18 yaşının üstündeki kadınlarda 10’uncu gebelik haftasına kadar isteğe bağlı kürtaj herhangi bir tıbbi sebep olmaksızın yapılabilmektedir.
  • Kimyasal gebelik (şimik gebelik); Tüplerde döllenen yumurta embriyo halinde rahim içine yuvalanmayı beceremez ve canlılığını yitirir.Gebelik testi (+) iken normale döner veya B-hCG seviyesi hızla düşer.Kadınların büyük bir kısmı bu gebeliği fark dahi etmeyebilir. Normalinden gecikmiş bir adet zannederler. Kürtaj veya müdahale gerektirmez. B-hCG’nin düştüğünü ve normale döndüğünü takip etmek yeterli olmaktadır.

  Düşüklerin sıklığı nedir? ü Klinik olarak saptanan gebeliklerin %15-25‘i düşük olarak sonuçlanır.Kimyasal gebelikler de eklenirse bu oran %40’ları geçer.
  üDüşüklerin %80’inden fazlası ilk 12 haftada oluşur.
  üDüşük riski ilk 8 haftada en yüksektir.
  üYaş arttıkça düşük ihtimali de artar. 20 yaşından küçük gebelerde bu risk %12 iken, 40 yaşından büyük gebelerde bu risk %25’i bulmaktadır.  Düşükler tekrarlar mı? Bir kez gebelik kaybı olan kadınlarda düşüğün tekrarlama olasılığı yüksek değildir. Spontan düşük geçiren kadınların %85’i sonraki gebeliklerinde çocuk sahibi olmaktadır.
  Tekrarlayan gebelik kayıpları tüm gebe kadınların %1’ini etkilemektedir ve bu kadınların yarısında tekrarlayan düşüklere sebep olacak herhangi bir etken bulunamamaktadır


  Düşüklerin bulguları nedir?
  üKanama en önemli belirtidir. Sadece bozulmuş gebelikte,boş gebelikte kanama olmayabilir ve teşhis ultrasonografi ile konur.
  üAğrı olabilir.Tipik olarak şiddeti giderek artan şekilde görülür.
  üVaginadan doku-parça düşmesi görülebilir.


  Düşük durumunda doktor ne yapacaktır?
  Vajinal kanama ile başvuran gebelerde son adet tarihi ve ultrasonografi ile gebelik yaşı tespit edilir. Gebelik kesesinin normal olup olmadığını,embriyonun varlığı ve kalp atımı ultrason ile değerlendirilir. Ağrı ve parça düşürme öyküsü sorgulanır. Annenin genel durumu kontrol edildikten sonra muayene ile kanama miktarı, rahim ağzında açıklık olup olmadığı ve vagina içinde gebeliğe ait parça olup olmadığı kontrol edilir.Gerekirse kürtaj veya takip kararı verilir.

 2. #2
  Aranan Üye Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  1.950
  Blog Yazıları
  29
  Tecrübe Puanı
  77651927

  Tanımlı

  Neden düşük olur?
  üEmbriyoya ait kromozomal anomaliler erken dönem düşüklerinin %80-90’ını oluşturur.Kötü şans yada şansızlık sonucu anne ve babadan gelen kromozomların birleşmesi hatalı olabilir, kromozomların taşıdığı bilgilerden bazıları kaybolur yada olması gerektiğinden fazla tekrarlar. Bazen de yumurta yada sperm hücresi rastlantısal bir hata sonucu fazla veya eksik bilgi içerebilir, bu durumda döllenme sonucu oluşan embriyoda kromozom anomalisi görülecektir.
  Düşüklerin en önemli nedeni olan kromozom anomalileri ailevi geçiş göstermez, tamamen şans eseri ve tesadüfi olarak meydana gelir.
  Kromozom anomalisine bağlı düşüklerde doğanın sağlıklı insan neslini koruma dürtüsü rol almaktadır.Yaşama potansiyeli düşük, sağlıklı olmayan embriyonun düşükle sonlanması bu açıdan bakıldığında sağlıklı ve sorunsuz neslin devamını sağlamaktadır.
  üÇevresel faktörler, radyasyon,ilaç kullanımı
  üGenetik nedenler (anne yada babaya ait)
  üRahim şekil bozuklukları (septum,çift rahim gibi)
  üMyomlar
  üRahim ağzı yetersizliği
  üÇoğul gebelikler
  üAnnede yüksek ateş ,akut enfeksiyon ( toksoplazma, rubella, sitomegalovirus)
  üAsherman sendromu
  üAnnede kronik hastalık varlığı(böbrek hastalığı,diyabet,lupus, polikistik over gibi)
  üSigara ,alkol,fazla miktarda kahve gibi alışkanlıklar  Düşükle birlikte olabilecek komplikasyonlar nedir?


  üKanama en önemli komplikasyondur.Kanama çok hızlı ve fazla miktarda olabilir.Gebelik yaşı ilerledikçe kanama miktarı artar.Tam olmayan düşüklerde de içeride kalan parçalar nedeniyle kanama fazladır.Kanamanın aşırı olması ve müdahalenin gecikmesi durumunda ciddi sorunlar oluşabilir.Hastaneye yatırılmalıdır.
  üEnfeksiyon düşüğün diğer önemli komplikasyonudur.Düşük sonrası içerde parça kalması durumunda enfeksiyon riski oluşur.Özellikle düşük yapmak için vajina içine yabancı cisim sokan kadınlarda oluşan sepsis en önemli anne ölüm sebebidir.
  üDüşük nedeniyle yapılan yapılan kürtajlara ait komplikasyon riskleri görülebilir.  Düşük sonrası ne yapılır , neler olur?

  üÇoğu zaman düşük sonrası küretaj yapılarak içeride parça kalıp kalınmadığından emin olmak gerekir ve içerideki parçalar temizlenir.Nadiren 6’ıncı gebelik haftasından küçük gebelikler tam düşük yapılmışsa, kanama durmuş ise ve ultrasonografide içeride parça olmadığına dair bulgular var ise kürtaj yapılmadan takibe alınır.
  üDüşük sonrası kanama azalarak 7-10 gün sürebilir.Kürtaj yapılmışsa genelde 3-4 gün sürer,bu süre 10 güne dek uzayabilir, normal adet kanamasından az olabilir.Bazı durumlarda , kürtaj sonrası kanama hiç olmaz , fakat genelde kürtajdan sonraki 3-4 ‘üncü günde az az başlayabilir ve yaklaşık bir haftada biter.
  üDikkat!!

  ØDüşük sonrası 2-3 hafta cinsel ilişki önerilmez.
  ØDüşük – kürtaj sonrası 4-6 hafta içinde adet kanaması görülür.
  ØDüşük sonrası kan uyuşmazlığı olan çiftlerde ilk 72 saat içinde bebeğin kan gurubu bilinemeyeceği için koruyucu Rheogam(Anti–D) yapılması unutulmamalıdır. Gebelik haftası 6’ıncı haftadan küçükse Rheogam yapılması önerilmez.
  ØDüşük sonrası ruhsal ve fiziksel olarak kadının toparlanması ve yeni bir gebeliğe hazırlanması için en az 3 ay gebelikten korunma önerilmektedir.İki gebelik arası en az bir adet kanaması geçmeyen durumlarda takip eden gebelikte düşük riski artmaktadır


  Düşük sonrası patolojik inceleme ne ifade eder?  üDüşük sonrası düşen parçalar yada kürtaj ile elde edilen dokuların patolojik incelemeye gönderilmesi düşük sebebini göstermemektedir.Sadece mol gebeliği,dış gebelik şüphesinde patoloji sonucunun anlamı vardır.
  üPatoloji raporunun düşük nedenini açıklaması beklenmemelidir.Erken gebelik düşüklerinin en önemli nedeni kromozom anomalileri olduğundan düşük materyalinin genetik incelenmesi sonuç verebilmekle beraber tek bir sefer düşük yapan hastalarda yaklaşımı değiştirmeyeceği ve yaygın bir yöntem olmadığı için rutin uygulanmamaktadır.  Düşük Tehdidi,Tehlikesi
  Gebeliğin erken döneminde görülen vaginal kanamalar düşük tehdidi olarak değerlendirilir.En önemli özelliği rahim ağzında açıklık olmamasıdır.
  Gebeliğin 20’inci haftasından küçük gebeliklerin %25-30’unda az yada çok kanama görülür. Bu kanama görülen gebeliklerin ortalama yarısı düşükle sonuçlanır diğer yarısı da gebeliklerine devam eder.
  Tipik olarak kanama ile birlikte ağrı yada kramp yoktur.Ağrının varlığında olayın düşük ile sonlanma ihtimali yüksektir.


  Düşük tehtidi ,tehlikesi tanısı nasıl konur?

  üErken gebelik döneminde ultrasonografide bebek ve kalp atımları görülürken rahim ağzında açılma olmaksızın tipik olarak ağrı olmadan kanama olduğunda bu duruma düşük tehlikesi tanısı konur.
  üVajinal kanama ile başvuran gebede spekulum incelenmesi yaparak kanamanın rahimden geldiği öncelikli olarak tespit edilmelidir.Rahim ağzında yara,polip varlığı ve iltihaplanma da bazen kanamaya yol açarak yanıltıcı olabilir.
  üKanama koyu kahverengiden parlak kırmızıya kadar farklı şekilde olabilir.Genelde miktar fazla değildir.Parlak kırmızı renk taze yeni kanamayı,koyu kahverengi renk ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür.Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. 3. #3
  Aranan Üye Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  1.950
  Blog Yazıları
  29
  Tecrübe Puanı
  77651927

  Tanımlı

  Düşük tehlikesi neden oluşur ? Sebepleri nelerdir?
  üSebebi tam bilinmemektedir.
  ü Kanamanın muhtemel nedeni embriyonun rahim içi dokuya yuvalanması veya plasenta gelişim sürecidir.
  üKromozom bozuklukları genellikle sebep değildir.


  Düşük tehdidi nasıl tedavi edilir?

  üAktivite kısıtlaması ve yatak istirahati önerilir. Yatak istirahatinin derecesi kanamanın şiddetine bağlıdır. Hafif koyu renkli kanama varlığında ağır fiziksel aktivite kısıtlaması yeterlidir.Çalışan gebeler kanama tamamen kesilene dek işe ara vermelidir,yatakta dinlenerek günü geçirmelidir.Sadece yemek yemek ,tuvalet ve banyo yapmak için izin verilir.
  üŞiddetli kanamalarda hastanede mutlak yatak istirahati önerilir. Hasta tüm ihtiyaçlarını ,yemeğini, tuvaletini dahi yatağında giderir. Kanama azalana kadar yataktan kalkmasına izin verilmez.Gerekirse serum ile sıvı takviyesi yapılır.
  üDüşük tehlikesi durumunda günümüzde en sık başvurulan ilaçla tedavi yöntemi progesteron kullanımıdır.Sebebi bilinmeyen düşük tehlikelerinde ağızdan,vaginadan veya iğne şeklinde progesteron takviyesi yapılır. Kanama dursa dahi gebeliğin 12-16 haftasına kadar tedaviye az miktarda progesteron ile devam edilebilinir. Progesteronun düşük tehdidini ne kadar engellediğine dair kesin rakamsal veriler olmasa da özellikle progesteron eksikliğinden dolayı risk altında olan ve hafif kanamalı gebelerde iyi sonuçlar vermektedir.Dozu ve ne kadar süre kullanılacağı doktorunuz tarafından planlanır.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. DÜŞÜK
  By NoBoDyS in forum Resimli Şiirler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-27-2010, 11:31
 2. Düşük Kalorili Atıştırmalıklar
  By HaYaLGöZlÜm in forum Diyet Ve Sağlıklı Beslenme
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-15-2009, 10:04
 3. Düşük tansiyonlular çok yaşıyor
  By leyla_59 in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-24-2008, 18:30
 4. Düşük Tansiyon Nedenleri - Düşük Tansiyon Tedavisi
  By zeynep in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-12-2008, 08:57
 5. Türbanlıya düşük not
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 02-02-2008, 21:14

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375