Erken doğan bebeklerin daha çabuk gelişebilmesi için 'PAL' marka kas hareketlerini düzenleyici bir emzik yapıldı. Emzik müzik kullanarak kas hareketlerinin kontrol edilmesini sağlıyor.


PAL (Pacifier Activated Lullaby) adı verilen cihazla, erken doğan bebeklerin emmek için gerekli kas hareketlerini çabucak öğrenmesini sağlamak için müzik kullanılıyor.

Florida Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, dünya genelinde birçok hastaneye satılan cihazın erken doğan bebeklerin hastanede kalış süresini kısaltabileceğini gösterdi.


PAL'ın mucidi Müzikle Tedavi Profesörü Jayne Standley, erken doğan bebeklerin emme, yutma ve nefes almayı düzenleyen nörolojik kabiliyete tam olarak sahip olmadığını belirtti.


Bu becerileri kazanmak ne kadar uzun sürerse, gelişme sürecinin o kadar uzayacağını belirten Standley, PAL'ın ninnileri kullanarak bu süreci hızlandırdığını vurguladı.


PAL, bebek düzgün şekilde emdiğinde ninni sesi veriyor. Müzik hoşlarına gittiği için bebekler emme eylemine devam ediyor.


Araştırma, 'Science Daily' dergisinin internet sitesinde yer alıyor.