1- Ek Su
Normal, sağlıklı doğan bebek, anne sütü gelene kadar su kaybı ortaya çıkmayacak düzeyde su depolayarak doğmuştur. Her öğünde bebeğin emmesiyle önce ön süt denen sulu kıvamlı süt gelir.Yüksek oranda protein, laktoz (süt şekeri) ve su içerir. Bebek ihtiyaç duyduğu tüm suyu buradan karşılar. Anne sütüyle beslenen bebekler tüm su ihtiyacını sütten karşıladığı için en sıcak havalarda bile su vermeye gerek yoktur.
2-Erken Kilo Değişimleri

Bebeğin normal gelişimi sırasında hayatın ilk 5 gününde fizyolojik ağırlık kaybının olabileceği bilinmelidir. Bu kayıptan sonra bebekler vücut ağrlıklarını arttıtmaya başlarlar. Hayatın 10. günü tekrar doğum ağırlıklarına erişirler. 10. günden sonra ağırlıklarısürekli olarak artma gösterir. Bu özelliklerin bilinmemesi nedeni ile bebeklerin fizyolojik ağırlık kayıpları yanlış yorumlanıp ek gıdalara başlanmaktadır.
Doğumdan sonra ilk birkaç gün bebek normal olarakkilo kaybeder. Doğum kilosunun %10’unu kaybedebilir. Süt geldikten sonra bebektekrar kilo almaya başlar. Ortalama 10 gün içinde bebek ortalama kilosuna döner.Kilo kaybı ve tekrar kilo almanın normalde beklenen, anne karnında iken bebekteoluşan su tutulmasının çözülmesi olayı olduğu anneye anlatılmalıdır.