Çocukluk çaginda sik karsilasilan problemlerden biri olup özellikle ilk 3 yasta görülür. Çocugun büyümesinin izlemi her toplumun kendi çocuklarina göre düzenledigi büyüme egrilerinden takip edilir. Ülkemizde bu amaçla kullanilan Türk çocuklari büyüme egrileri bulunmaktadir.

Çocugun kilosunun yasina uygun olmamasi tek basina olabilecegi gibi boy kisaligi ile birlikte de olabilir. Ayrica ailesel büyüme gecikmesi veya genetik faktörler de az kilo ve boy kisaligina neden olabilir. Tüm sosyoekonomik düzeylerde görülmekle birlikte ekonomik geliri çok düsük ailelerin çocuklarinda daha sik olarak karsimiza çikmaktadir. Kilo alamama yakinmasi ile basvuran çocuklarin %80'inin 18 aydan küçük oldugu görülürken, %1'inin de zayiflik ve/ veya boy kisaligi ile çocuk polikliniklerine getirildikleri bilinmektedir.

Büyüme anne karninda baslayarak ergenlik döneminin sonunu kadar devam eden bir süreçtir. Büyüme sabit bir hizla devam etmez. Süt çocuklugu döneminde ve ergenlik döneminde yasamin diger periyotlarina göre büyüme hizi artmistir. Çogu bebek ilk sene sonunda dogum kilosunu üç katina ulasir. Ikinci yil ise bu artis Dogum kilosunun dörtte bire iner. Dolayisiyla bebegin istahi da buna paralel olarak azalir. Oyun çaginda ise artmis aktiviteye bagli olarak enerji gereksinimi artar.

Uygun kalori saglanamazsa kilo aliminda duraklama ve kilo kaybi olabilir.
Sigara kullanma, gebelik esnasinda hastalik geçirme gibi nedenlerle anne karninda yeterince gelisemeyen bebekler yasamin ilk yillarinda bu farki kapatmak için fazlaca kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu bebekler ilk yilda aldiklari fazla kilo artisini daha sonraki yillarda kendi normallerine göre sürdürürler. Büyümedeki normaller tamamen bireysel olup, çocuklar uygun beslenme ve uygun sosyal, psikolojik kosullarda genetik olarak belirlenmis hedefe ulasirlar.

Bu nedenle dogumdan itibaren hiç bir problemi olmayan, büyüme egrisinde sapma olmayan, boyu ve kilosu orantili olan ama zayif görünen çocuklari daha sisman ve daha uzun boylu yapma çabasina girmek gereksiz ve yanlistir. Her seyden önemlisi bu tür arayislar normal giden gelisimde sapmalara neden olur. Çocuklari kiyaslamak son derece hatali bir davranistir.

Yetersiz Tarti Alımı Nedenleri :

· Yetersiz beslenme (en sik neden )
· Ilgi eksikligi · Kronik hastaliklar
· Akut hastaliklardan sonra (örnegin ishal, anjin, kulak iltihabi vb. sonrasi)
· Alinan besinlerin bagirsaklardan emilmemesi
· Demir eksikligi, toprak, kil, kagit yeme aliskanligi
· Dogumsal hastaliklar
· Ölçüm farkliliklari
··· Bebegin yeni beslenmis olmasi
··· Farkli tartilarin kullanilmasi
··· Bebegin giyinik tartilmasi Çocuklarin çogunda ciddi bir hastalik olmayip çogu zaman yetersiz beslenme, özellikle ilk bir yas içinde bebegin ihtiyaçlarinin yeterince anlasilamamasi nedeniyle kilo alamamanin sik nedenidir. Bebegin agirlik egrisinde bir kaç aydir düsme varsa ve bu kayip sonraki ayda bir siçrama ile telafi edilmiyorsa yetersiz beslenme yönünde uyaricidir