Masaj bebeğinizle aranızda duygusal bir bağ oluşturur ve sakinleşmesini, uyumasını sağlar.Masaj bebeğinizle aranızda duygusal bir bağ oluşturur ve sakinleşmesini sağlar Ayrıca sindirime katkı sağlar ve uykuyu düzene sokar.Bunun yanı sıra babalar, dedeler, kardeşler ve diğer akrabalar için aileye yeni katılan birey arasında güzel bir paylaşım ortamı sunar. Yapılan araştırmalarda prematüre bebeklere yapılan masajın büyüme ve gelişmelerin de çok faydalı olduğu görülmüştür. Yapılan bir çalışmaya göre; 10 gün boyunca günde 3 defa masaj
uygulanan prematüre bebeklerde %50 daha fazla kilo aldıkları,daha aktif oldukları ve tepki verdikleri görülmüştür. Ayrıca bu bebekler diğerlerine nazaran hastaneden 6 gün önce çıkmışlardır.
Hazırlık için tavsiyeler:

Zamanlama: Rahat ve sakin bir zaman seçin. Bebeğiniz tokken yada açken masaj uygulamayın.

Pozisyon ve duruş: Rahat olduğunuzdan emin olun. Yere veya yatağa oturun. Yada bebeğinizi dizinize yatırın. Bebeğinizi bir havlunun üstüne sırtüstü yatırın. Arkaya yapılan masaj bitince bebeği yüzüstü çevireceksiniz. Mümkünse oda sıcaklığı 25 derece olsun. Bebeğinizle konuşun yada şarkı söyleyin. Arka fonda çalan sakin bir müzikte bebeğinizin hoşuna gidebilir.

Masaj yağları: En iyisi badem yağı gibi doğal yağlardır yada bir şişe limon,vanilya,lavanta esanslı taze bitkisel yağ olabilir. Kendi elinize birkaç damla damlatın. Kesinlikle yüze sürmeyin.(mısır unu birkaç dakikalık masajda hızlandırıcıdır.)

Bebeğinizin rahatı: Bebeğinizin rahatını sağlamak çok önemlidir. Bebeğiniz sözlü olarak cevap veremese de ondan izin isteyin. Yeni doğan bebekler iki-beş dakika süren masajdan hoşlanırlarken, iki aydan büyük bebekler daha detaylı masajları severler.

Bebeğinizi doğru şekilde ovalamak

1. Bebeğinizin başında küçücük daireler çizmekle başlayın. İki eliniz merkezde olmak suretiyle alnını ovun ve hafifçe dışarı doğru bastırın. Bebeğin çenesinin etrafında ufak daireler yapın. Diş çıkarma zamanında bebeğinizin ağzının etrafına masaj yapmanız bebeğinizi rahatlatır. .
2. Yağı ellerinizin içinde ısıtarak bebeğinizin sırtını okşayın.
3. Kollarını ellerinizin arasında yuvarlayın; açın ve tüm parmaklarına masaj yapın.
4. Bebeğinizin karnına bebeğinizin sağından soluna doğru masaj yapın.
5. Bebeğinizin bacaklarını iki eliniz arasında yuvarlayın; iki ayağa da masaj yapın.
6. bebeğinizin sırtını ovun— daha sonra ise, uzun ve hızlı çizgiler halinde omuzdan ayağa kadar masaj yapın.
Ellerlinizden birini her zaman bebeğin üzerinde tutun. Masajınıza öpücükle son verin.

Karın ağrısını azaltmak
Baştan sona kadar bebeğinizin karnını ellerinizden birinin dış kısmıyla hafifçe ovalayın. Daha sonra ise diğeriyle devam edin.
Bebeğinizin dizlerini karnına doğru çekin ve on saniye öyle tutun.
Bebeğinizin karnına tek elinizle saat yönünde masaj yapın. Bebeğinizin vücudundaki gazın çıktığını hayal edin ve bebeğinize bunu söyleyin.
Bebeğinizin karnında sağ taraftan sol tarafa doğru, daha sonra ise bebeğin sol kalçasına doğru parmaklarınızı gezdirin(gazın rektumdan çıkmasını sağlamak için). Gerekli olduğunda bunu tekrarlayabilirsiniz.

alnt