ANKARA - Yeşim Sert Karaaslan - Bebeklerde yeni doğan ölümleri hariç 1 yaşından önce görülen en sık ölüm sebebinin zatürre olduğu belirtildi.
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Sosyal Pediatri Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Özmert, zatürrenin bir alt solunum yolu enfeksiyonu olduğunu ifade ederek, " Biz, zatürrenin ilk belirtisi olarak hızlı solunumu esas alırız" dedi.
Özmert, bebeklerin hızlı solunum yaptığından emin olabilmek için annenin kendi solunum sayısıyla karşılaştırma yapması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Bebek, nefes alışınızdan 2-3 kat daha fazla nefes alıyorsa hızlı solunum var demektir. Bebeklerin 2 aya kadar dakikada 60'ın üstü, 2ay-1 yaş arası bebeklerin dakikada 50'nin üstü, 1-5 yaş arası çocukların ise dakikada 40'ın üstünde nefes alıp vermesi, belirti olarak kabul edilmeli. Bu, zatürrenin ilk belirtisidir ve o bebeğin basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmediğinin, zatürre olduğunun kanıtıdır."