Çocuklarınıza sağlık aşılayın !


Çocuklarınıza sağlık aşılayın !
Çocukları hastalıklardan korumak için vitaminlerini ve aşıları ihmal etmeyin...
Uzmanlar çocukları etkisi altına alan kış hastalıkları konusunda uyarıyor: Soğuk havalarda çocuklarda en fazla virüs ve bakteriler yoluyla bulaşan hastalıklar görülür. Vitamin yönünden zengin beslenmelerini sağlayın ve aşıları ihmal etmeyin

KIŞ geldi gelecek derken kar kapıya dayandı. Bu aylarda hastalıklara karşı en dirençsiz grubun başında gelen çocuklarda en fazla virüsler ve bakteriler yoluyla bulaşan hastalıklar görülüyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Bölümü Direktörü Dr. Neslihan Güngör bu mevsimde çocuktan çocuğa bulaşan hastalıkların sık görüldüğünü açıkladı. Virüsler döküntülü bulaşıcı hastalıklara da yol açıyor. Kızamıkçık, kızamık, suçiçeği bunlardan bazıları.

AKCİĞERLER TEHLİKEDE

ANİ başlayan ve yükselen ateşle seyreden ‘altıncı hastalık’ konusunda da önemli uyarılarda bulunan Güngör bir diğer tehlike pnömoni yani zatürreye karşı şunları söyledi: Atipik pnömoniler yani tipik seyretmeyen zatürre daha çok akciğer dışı belirtilerle ortaya çıkıyor. Baş ve karın ağrısı, bulantı, ishal, ciltte döküntü, bilinç bulanıklığı en sık rastlanan belirtiler. Ateşle başlayan hastalığı olan her çocukta pnömoni araştırılmalı. Akciğer filmi çekilmeli, balgam kültürü ve kan testleri yapılmalı.

ÜÇ YAŞA KADAR İKİ DOZ

GÜNGÖR risk grubundaki bütün çocukların grip ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı aşılanması gerektiğine dikkat çekti: Grip aşısı ile bütün gribal enfeksiyonlar ve grip sonrasında çocukların karşılaşacakları ortakulak enfeksiyonları, zatürre gibi daha ciddi sağlık sorunları önlenebiliyor. Çocuklarda ilk üç yaşına kadar bir ay arayla iki doz, daha sonra her yıl bir doz yapılıyor. ABD’de 2000’den itibaren her bebeğe rutin olarak zatürre aşısı yapılmaya başlandı.


06 Şubat 2007, 13:25


alıntıdır