Alıntı yakamozvari´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
Miktar tam ölçü olmadan hakkaniyet arandığına göre herkesin rıza gösterdiği bir durum yaratılmalı.
İçlerinden biri sürahideki meşrubatan 1/4 ten çok fazla olacak şekilde bardağa döker ve masanın üzerine bardakla birlikte sürahiyi koyar.
Ve der ki ; şimdi herkes bardakta fazla gördüğü miktarı sürahiye geri döksün, sürahiye geri dökmek isteyen çıkmadığı zaman, en son geri döken bardaktaki meşrubatı içer.( fazla olduğuna inanan içmesine fırsat vermeden fazlasını dökmesi gerekip kalanı kendisi içecektir çünkü ).Bardak yıkanır içen kenara çıkar.
Kalan üç kişi aynı mantık ile hareket eder.İçen kenara ayrılır,bardak yıkanır.
İki kişi kalınca yine aynı mantıkla hareket ederler ve bardaktan sürahiye en son geri döküm yapan bardaktakini, diğeri sürahidekini içer.
Kimsenin hakkaniyet açısından itirazı kalmaması gerekir bu durumda.
TEBRIKLER DOGRU CEVAP
aciklamasi:
Kişilerden bir tanesi kendince meşrubatın dörtte biri olduğunu düşündüğü miktarı bardağa döker. Bunun gerçekten dörtte bir olup olmamasının fazla bir önemi yoktur. Eğer birinci kişi koyduğu miktarın dörtte birden az olmadığını düşünüyorsa onun için bir sorun yoktur. Dolayısıyla kendince öyle yapacaktır. Diğer üçüne sıradan bir itirazları olup olmadığını sorrulur. İtirazı olan varsa - ki bu itirazın bardaktaki miktarın ancak dörtte birden fazla olması şeklinde olması lazım - fazla olduğunu düşündüğü miktarı bardaktan sürahiye geri boşaltır. Bu şekilde herkesin fikri sıra ile sorulur ve bardakta fazla olduğunu söyleyenler fazla olduğunu düşündükleri miktarı sürahiye geri boşaltırlar. Artık bir itiraz kalmadığında bardağa en son elleyen (bardaktaki fazla olduğunu düşünüp, sürahiye geri boşaltma yapan) bardaktaki meşrubatı içer ve çekilir. Sürahide kalan miktar için aynı işlem bu sefer sürahideki miktarın üçte biri için yapılır. Bu seferde de bardağa en son el süren bardaktakini içer ve çekilir. Geriye iki kişi kaldığında birisi kendince en eşit şekilde kalan meşrubatı bardakta ve sürahide olmak üzere ikiye böler ve seçim hakkını diğerine bırakır.

Bu şekilde yapılan bir bölüşümde herkes kendi hakkını kendi tayin ettiği için yapılan bölüşüme itiraz hakkı olamaz. Dolayısıyla, olabildiğince en hakkaniyetli bölüşüm yapılmış olur.