+ Konu Cevapla
18 / 65 Sayfa BirinciBirinci ... 8 16 17 18 19 20 28 ... SonuncuSonuncu
86 den 90´e kadar. Toplam 324 Sayfa bulundu

Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

 FARKLI DÜNYALAR Katagorisinde ve  Ask Ve Sevgi Forumunda Bulunan  Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #86
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  ÇOCUKLUĞUMUZUN AYAĞINA AŞK TAKILDI

  İnsan her sorunun üstesinden gelebilir sanıyor kendini,ta ki hayal kırıklığının soğuk çehresi ile yüz yüze gelinceye kadar.Telefonun ucunda tanıdık sıcak bir sesin çağrısıyla başlanan yolculuk,varılan cennet gibi mekan,söylenememiş cümlelerin getirdiği acı ve sonunda beni benden eden asıl gerçeklik.Yıllara sığacak kadar geniş bir yaşam kesidini kısa bir zaman dilimine sığdırmak..Çaresizlik diz boyu,yere yığılmış olan bedenim değildi aslında,en çok sevdiğimi kaybedebilecek olmanın getirdiği korku ile yerlerde sürünen benliğimdi,çocukluğumdu ve galiba gururumdu.

  Ruhum sessiz yakarışlar sunarken yaradanıma,asla ondan duymadan söylememeye yemin ettiklerim,içimde kalanlar,söylenmeyi arzulayan cümlelerim idam fermanım gibi kim olduğu belli olmayan,kulaklarıma çok yabancı bir ses tarafından sela misali okunup duruyordu.Ellerimi tutarken duyduğum sıcaklık,mahşerde yanacağım ateşten daha da kuvvetliydi.Kimdi hasta olan,kimdi ameliyat olacak olan sanki ben miydim? Niye yerlerde,güçsüz haller takınıyordum? Cezam mıydı bu benim,bir ömür boyu gölge gibi beni takip edecek,her dolduğunda anıları üstüme yağdıracak lanetli bir bulutun himayesindeydim artık.Hep güçsüz,kendinden emin olmayı beceremeyen,sevdiği adama seni seviyorum demeye bile cesareti olmayan biçarenin tekiydim ben.

  Karşımda binlerce hayale kahraman olacak kadar yakışıklı bir adamı bu duruma düşürecek kadar da gaddardım.Belki de hasta olmasının sebebi de bendim.Dile gelse acılarım,haykırsa “Allah’ım canımdan can kat” dese sevdiğime, duysa beni yaradanım,acılarımı dindirse,bu hikaye en baştan yaşanabilse..Hayal diye kurduklarım can çekişiyor ve bir serçe gözyaşı döküyor bu hikayenin iki kahramanına..Ve bilirsiniz ki serçeler ağladıklarında ölürlermiş. Hem bedbaht hem de meçhul hallerdeyim..Oysa seviyorum deseydim,diyebilseydim kader diye yazılanların üstüne bir mürekkep döküp,yeni bir sayfaya cesaretli, kendinden emin,gururu bir yana fırlatmış arsız cümleler dökebilme şansım olsaydı keşke..

  Bir el uzanıyor omuzlarıma Tanrı siluletinde,kanatlarımın olduğu yere dokunuyor,kanayan yaralarım kabuk bağlıyor ansızın.Şeytan mı melek mi yerlerde sürünen,kararı okuyanın hükmünde..Kendimi masa başında,boş gözlerle etrafa bakınırken buluyorum.Yüzüne bir telaş hali mesken kurmuş genç adamın,ben onu kaybetmekten korkarken o benden daha büyük korkuları filizlendiriyor yüreğinin en verimli yerlerinde.Bir ses kapı aralığından zar zor geçmeyi başarabilmiş,nefesi gitti gidecek şekilde :
  -Hadi hazırlan doktora gidiyoruz, korkuyorum korkutuyorsun beni. Kendine gel artık, söylediğime pişman etme beni…

  Ne diyecek doktor,aşk acısı çekiyorsun kapanmaz bu yaralar,bir ömür boyu çekmeye mecbursun bu acıyı.Reçetesi,ilacı yok bunun mu diyecek,iç sesim isyanlarda yine..

  -Ben sebep oldum hastalanmana,kendimden iğreniyorum.Çok büyük yalnızlıklar,acılar yaşattım sana.Sevme beni ben buna değmem..Şu halimize bak,içler acısı durumdayız.Hata yaptık,söylemeyerek..Seneleri; aptalca,çocukça düşüncelere meze ederek,boşa harcadık.Affet beni..

  -Sözlerle başlamadı benim sana olan aşkım,sözlerle de bitmeyecek.Yüreğimde,aklımda hep sen,aynalara baktığım yüzümde senden izler dolu.Nasıl vazgeçerim seni sevmekten ben bu kadar sen olmuşken.Ben diye bir şey mi kaldı sanıyorsun,sağım sen solum sen..Sol tarafımın tek hakimi sen.Onca zaman bekledim,ümitler büyüttüm,yalnız kaldığım mekanlarda çoğu zaman isteyerek ve acı çekerek ağlamalara esir düştüm.Pişman mıyım asla,sen sevmenin ne demek olduğunu öğrettin bana.Vazgeçemem senden,vazgeçmemi bekleme..

  -Ben yaşayamam bu acıyla,seni kaybetmeye gücüm yok.Sözünü tutacak mısın,beni bu kör kuyudan senin sözlerin kurtarır ancak.Korkuyorum,senli sensizliklerden senin olmadığın sensizliklere sürüklenmek istemiyorum.Gidelim buradan,durmak istemiyorum burada ne olur götür beni buradan..

  -Tamam,gidelim beni de boğmaya başladı burası.Hadi sen de at üstünden şu umutsuzluk şalını.Senin gülen yüzünü,mavi gözlerini düşünerek gireceğim o ameliyata.Bu halin gelirse gözlerimin önüne yaşama sebebimi kaybederim.Benim için değilse bile aşk için boyunu bükme.Nergislere özenmekten vazgeç,ömrümün solmayacak gülü olarak kal..Sana bu kadar yakınken,engelleri aşmışken bir hastalığa yenilmeyecek kadar güçlüyüm,buna emin ol.Sana bir söz verdim sözümü tutacağım..

  Yere düşmüş olan hırkamı yerden alıp giyinmeme yardımcı olmuştu.Çantamı toplarken masanın üstünde duran günlüğüme gözüm ilişmişti.günlüğü ona vereceğimi söylemiştim dakikalar önce.Günlüğü çantama yerleştirmeden yavaşça ona uzattım.

  -Bu sen de kalmalı,okumanı istiyorum.
  -Bunu istediğine emin misin?
  -Hiç olmadığım kadar..

  Artık tamamen hazırdım gitmeye.Ayakta öyle dururken,saatler önce geldiğim bu yere dikkatli gözlerle son kez baktım.O kadar güzel bir yerdi ki burası ilk geldiğimde.Güzelliğinden bir şey kaybetmediği aşikar sadece bizim buraya akıttığımız gözyaşımız,anılarımız dışında.Bir daha gelemeyeceğimi düşünmüştüm cennetin can bulduğu bu tablo gibi mekana.Bu yüzden dalgın yorgun gözlerle her bir yerini selamlamak ister gibi bir haldeydim.Çiçeklere akşam güneşinin kızıllığı ayrı bir güzellik katmış,biraz önce her ikimizin de dayanak olarak kullandığı o koca ağaç yapraklarının çıkardığı hışırtı ile bize güle güle der gibi bir ses çıkarıyordu.Kaç yıldır buradaydı kim bilir ya da ona kim elleriyle can vermişti meçhul.Yalnız şundan emindim ki,birçok ayrılığa,vuslata ve gözyaşına şahitliği vardı.Gövdesindeki asalet,dallarındaki mağrurluk bunu fazlasıyla belli ediyordu.Son kez dolu gözlerle bakıp bu ulu ağaca,gördüklerini kimseye anlatma olur mu diye çaresiz bir cümleyi usulca salıvermiştim üstüne..

  Yüzümü genç adama çevirdiğimde,tatlı gülümsemesini ve bir çift elin bana doğru uzandığını fark ettim.Elleri bana doğru uzanırken titremiyor ve bakışları ilk defa sen benimsin artık der gibi anlamlar taşıyordu.Bana doğru uzanmış olan elini sıkıca tutup,bu mekanı biraz kırgın biraz da ümitsiz adımlarla terk ediyordum..


  Sen düşünce düşlerime kendimden geçer büyüdüğümü unuturum
  Hiç değişmedim,
  Ben hala o hüzünlü şarkılarda ağlayan küçük bir kız çocuğuyum  (alıntı)

 2. #87
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  ADI MUTLULUK OLAN MASKEM

  Yine gece oldu, yine bir gün bitti ve ben yine kendimle başbaşa kaldım.

  Bir maskem var benim. Sabahları onsuz evden çıkmadığım, geceleri yatağımda başbaşa kalana kadar çıkarmadığım bir maskem var.

  Adı mı ne?
  Adı : MUTLULUK!

  Taktığımda kahkalara boğulduğum, tadından gözlerimin dolduğu, sesinden huzur bulduğum bir maskem var.


  Gün geceye döndü yine. Karanlık çöktü buralara, sessizlik hakim oldu sokaklara ve ben teslim oldum sana.

  Soyutu dışladım, somutu yakaladım.
  Soyuta tutkun kaldım, somuta ağladım.
  Sahi, soyutmuydun sen somutmuydun?
  Hoş! Ben soyuta tutkunken sende bunu bilirken somut olmanı nasıl beklerim?
  Soyuta tutkun olduğumu bilir, somut olmak istemezsin ki sen...


  Gitmek için mi gelmiştin, kalmak için mi?
  Ömürlük mü sevmiştin, mevsimlik mi?
  Baharım olup açtırcakmıydın gönül bahçemdeki gülleri, sonum olup soldurcakmıydın?
  Canım olup huzur mu bulcaktın ruhumda, kanım olup durmayacakmıydın bedenimde?

  Vakit gece... Her yer karanlık... Kokun sinmiş odama... Saat her şey için geç kalındığını söylüyor bana... Maskemi çıkartmak vakti şimdi. Adı "mutluluk" olan maskemden soyunup, sahte tebessümlerden soyutlanıp acılara boğulma, gerçeklerle yüzleşme vakti.

  Hüzün! Hadi çal kapımı!
  Her gece olduğu gibi bu gecede hazırım acılara...

  Beni maskem olmadan tanıyan bilen tek şey yastığım sanırım. İnsanların zihinlerinde yarattığı "ßen"i değil gerçek "ßen"i gören tek şey yastığım. Ahhh ne çok hüznü paylaştık biz onunla... Sevinçlerimi maskemle, hüzünlerimi yastığımla paylaştım. Senli anlarıma maskem şahit oldu, sensiz anlarıma yastığım...

  Fazla yormamalı kendimi... Maskemi fazla yıpratmamalı... Yarın yeniden gün doğacak ve ben doğan güneşe rağmen yine karanlıkta kalacağım. Bana yoldaşlık eden tek şey ise maskem olacak. Ona sahip çıkmalı, korumalıyım.

  Bir gecenin daha katili oldum şimdi. Acılarımı her gece olduğu gibi bu gecede yastığıma gömdüm. Şimdi meleklerin koruması altında güzel rüyalar görme zamanı...

  Doğacak olan her güne benden ve maskemden büyük bir mutlulukla " Merhaba! "
  (alıntı)

 3. #88
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  gözlerim...

  Aklım kemiğime dar gelir.
  Bu yüzden kırılır odalara ulaşan koku.
  Portakal ağızlı bir sözün yanığındaki kabuktur
  Çünkü zaman
  Bazen gerçekten kokar.
  Bazen gerçeğinden korkar…  Kapının kapanmasını bekliyordum, ayağa kalmak için… Yamuk bir düzlük. Sıradan bir öğleden sonra… Kirli duvar renkleri…
  İçeriye iyiden iyiye yerleşmiş nikotin ve naftalin kokusu. Perdeleri sararmış bir oda. Ben. Kapı. Ben. Duvar. Ben. Bir fincan.
  Ben. Yeni söndürülmüş bir sigara. Bak bu sen…  Gözlerimin içi ağrıyor, tuhaf. Işık mı kaçtı ne? Anlamadım ki… Bir şeyler oluyor biliyorum.
  Soluğuma kaçıyor kılçığı. Birkaç kelime peltek, şimdi cümle kuramam. Yarından sonra tekrar deneyeceğim evet.
  Belki daha sakin bir akşam ya da daha kalabalık bir gece. Bilmiyorum yaşamadım… Bana yardımcı olmak ister misin?
  Sağ omzuma ayağını dayamak ister misin? Kaburgalarımı kırmak ister misin? Gırtlağımı kesmek. Gözlerimi çıkarmak.
  Dili falan koparmak ister misin? Ben, olmadığımda daha mı iyi olacak dünya bundan emin misin?  Az önce damarıma teğet geçtin bilmem farkında mısın?
  Damarıma, dudaklarının arasından sızan dişlerin teğet geçti  Kapatırım o halde gözlerimi. Hemen şimdi… Arkamı dönüp kapatırım. Bir kentten diğerine kaç saat sürüyorsa.
  O kadar uzun susabilirim tam yanında. Dilersen tanışa da biliriz ama. Önce cama adımı yazmam gerek.
  Büyük ünlü uyumuna uyarak. Anlaşılır bir dille. Kendime kendimin dolaştığını anladığımdan beridir karışıyor seslerim.
  Duymadığın tek şey sanırım kendim olur ben de… Kendime uydurduğum bir yalan yapar bu seni… Yine de sen bilirsin.  Gözlerimi kapatmadım evet.
  Gözlerimin içi ağrıyor bu kadarı da bana yetsin…
  Anlatmadığım diğer şeyler de sana…
  uyu şimdi…
  (alıntı)

 4. #89
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  AŞKI DA , SENİ DE ,BENİ DE ANLADIM..

  ELveda deRkeN tüM bitiŞLer; beN biR meRhabayLa ayRıldım seNdeN. Cünkü anLadiM ki iCimde kaLmiSti biR parCaN, Sen gideRkeN ...

  Gitme Dedim ...

  Sessiz bir ÇIĞLIK aTTIm aRdInDaN. Sesim CikmaDi. Bogazıma doLandı sevdan..
  AqLayaCak, kendimi parCaLayaCaktıM;
  aGLayamadiM.....yapamadım...

  Seni Sensizde sevebiLeCeGimi sanDıM..
  Ve anLadıM.. İnsan nasıL da yaSLanıyoR. Yüzü nasıL üşüyoR anLadıM. Insan nasıL kaLaabaLıK iCinde yaLnıZ kaLıyoR ..

  Bugün anLadıM.
  İnsan biR sabaH kaLkınCa biR anDa heRSeyiNi kayBedebiLiyoR ..

  AnLadıM..
  Bir odada bir inSanı bir ömüR boYu naSıL muTLu yaŞatabiLiyoR ..
  Gec kaLdiM deRKen deGeRini anLadiM..

  eL saLLamadıM aRdındaN.
  Sanki giTMeK deGiLde, yıLLaRdıR haSRetLe bekLeNeN biR geLişti bu ayRıLıK .. Sanki iki perdeLik biR tiyatRo oYuNunuN iLk peRdeSiydi gidişin ...
  Ve iKinci peRdeSi ebediYeN biRLikteLiK saHneSi oLacaKTı..
  Birinci peRdeSi biTTi.. HeRkeS bu KoCaMan sevdaYı naSiL yoK ettiK diYe aLkiSLadi Bizi.

  Bu yaşananLar biReR oyuNdu. OyunCuLaRSa Sen ve BendiK.
  O oyuNsa sevgiydi..
  eLveda deMediM , diYemeDiM seN gideRKeN ..
  aNLadiM aşkıN neden üC haRf oLduGuNu ;

  A : aDaMdi.. yaNi BeN..
  Ş : şeLaLeyDi iKi kaLp aRaSinDa aKıP giDeN ..
  K: KadıNdı.. yaNi seN..


  taMaMı üC haRfTen oLuSan biR haYaT TuzaGıydı aşk..
  YanLış kaLbe akaRSa biR ömRü zehRedeN ...!!
  aşkı da senDe anLadıM beN.. İnce hesapLarın sonunda karar veriLen çıkaRa bağLı sevGiLeR ŞaŞıRtmiŞtı beLki de aşkıN yöNüNü ..

  AşKı da, seNi de, beNi de anLadıM ..
  AnLadım Ki biR teK ayRıLıKTı biZi teK biR oRtaK NokTada biRLeStiren  (alıntı)

 5. #90
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  BANA SENSİZLİĞİ ÖĞRET


  Her düştüğümde tutup ellerimden kaldıran ayağa, ellerinle silen gözyaşlarımı.. Titriyor dizlerim, geçtim yürümekten, adım atmaktan, ayakta bile duramıyorum. Yıkılıyorum ufacık bir fiskeyle bile boylu boyunca yere.

  Su gibi akıp gidiyorsun ellerimin arasından, tutamıyorum.
  Ellerimde bıraktığın ıslaklığını da alıp gitsen ya..
  Aksa ya gözlerimden gözlerin gözyaşlarım gibi..

  Bana yokluğunu öğret..

  "Hiç bir şey güzel olmayacak bundan sonra" de, "Sen yoksun" de, "Ben yokum" de.

  "Denizin lekesi de çıkar elbet bir gün", "Bundan sonra hiç gelmeyecek baharların, hep zemherilerde üşüyeceksin" de..

  Köhnemiş bir hayatın içinden aldığın beni, bırak aldığın yere.

  Bana gitmeyi öğret..

  Zannettim ki çok kolay olacaktı, dönüp sırtımı ağır adımlarla yürüyecektim sadece. Hiç bir şey eksilmemiş gibi tutup hayatın bir ucundan, avutacaktım kendimi, kendi süslediğim yalanlarla.

  Bilemezdim ki, öğrenmediğimi gitmeleri. Takıldı ayaklarım yıllara, sendeledim, sarsılıp kaldım olduğum yerde.

  Bir adım bile atamıyorum şimdi ne önüme ne de ardıma, bekliyorum öylece.

  Bana ıssızlığı öğret..

  Kalabalıkların arasında duymuyorum hiç bir sesi. Ne bir sevda, ne de bir dost eli çekip çıkaramıyor beni ıssızlığımdan.

  Koskoca dünyada bir ben kalmışım sanki tek başıma.

  Oysa ki devam etmekte hayat, akıp gidiyor zaman herkes için. Gün yine doğuyor bir yerlerde, akşamlar oluyor. Şehrin ışıkları aydınlatıyor bir bir sokakları.

  Yağmurlar yağıyor.. Derin bir nefes alıp, içime çekmek isterken fark ediyorum toprağın kokusunu bile hissetmediğimi artık.

  Bana sensiz ağlamayı öğret..

  Hiç bilmedim ki ben yalnız ağlamayı. Küçük bir kız çocuğu gibi sığındığım kollar, şimdi öylesine uzak, bir o kadar da yabancı..

  Seninle olan çokluğumu bırakırken sende, benimle kalacak yalnızlığım yanıbaşımda bekliyor beni..

  Bilirsin, hiç sevmedim "Elveda" ları. Kaç kez "Hoşçakal" dediğimi de saymadım sana..

  Şimdi tek bir kelime bile etme, susuşalım sadece.

  Son kez "Elveda" demeyi öğret, gitmeden önce...  (alıntı)

+ Konu Cevapla
18 / 65 Sayfa BirinciBirinci ... 8 16 17 18 19 20 28 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-10-2011, 19:59
 2. Savaşta yapılmaz!
  By "SenSiziM" in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-19-2010, 13:24
 3. Aşkta Seni Seçtim -Johanna Lindsey- Aşkta Seni Seçtim Kitap Özeti
  By crazy_baby in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-15-2009, 01:47
 4. bu savaşta parolamız 869.....
  By darfee in forum Off Topic
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-10-2009, 19:49
 5. Aşkta Telafi Olmaz Şarkı Sözü-Yalın(Aşkta Telafi Olmaz)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-13-2008, 23:59

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375