+ Konu Cevapla
22 / 65 Sayfa BirinciBirinci ... 12 20 21 22 23 24 32 ... SonuncuSonuncu
106 den 110´e kadar. Toplam 324 Sayfa bulundu

Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

 FARKLI DÜNYALAR Katagorisinde ve  Ask Ve Sevgi Forumunda Bulunan  Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #106
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  ACININ SARNICI

  Gitmiştim.. Saçımdan tırnaklarıma kadar boylu boyunca bir gidiştim...
  Durakta beklemekle otobüse binmek arasındaki çırpınışları kaplıyordu aklım.. Aklım öyle sevimsizdir ki böyle zamanlarda, bulutlarla yerkabuğu arasında sıkışır kalırım.. Doyumsuz bir yolculuk şoku ardı ardına gözlerime saplanır..İki adımda bir kavşak serilir önüme. Karasızlık buhranı sonra... Her acının yürüdüğü söylence bir yol vardır.İşte kavşakları hep acıya ayarlanan gidişlerim bu söylenceye aldanır... Kandili kısık bir aydınlıkta zamanın geç kalmışlığında yolları birbirine düğümlerim... Günü ikiye böler acının kılıcı yüzüne yakışan rengi seçer, geceyi giyinir acının kanayan yarıklarından küçük adımlar geçer... Resmi sevinç, içi ezinç başlangıçla gözüm görmeye başlar. Dilim tatlanır, ceplerimde kıvranır ellerim.. Oysa yürek yeniktir hala.Bunu artık kim değiştirebilir. İnsan görebilirse erdiğini soğuk sokaklara sokulma vakti gelmiştir. Alnımdan su eksildiğinde, acıların kayaları küflendiğinde aynalara suretimin sığmadığı zamanlarda gözüme dokunacak bir göz olmadığında sırası gelmiştir çantayı sırtlamanın. o günden sonra bütün kent sokaklarında asit yağmurlarında tek başıma yürürüm. Yüzüm keskin bir mehtapta küskün bir kedi kadar kimsesiz, yüzüm kapalı tüller kadar sessiz...

  Az evvel bütün ıışıkların ardına baktım yoktun!!
  Bu kentte senin lisanını konuşuyorum aşk boyu.. Lisanım var inanıyorum öyleyse bu gözümü alan sessizlik neden? Bu sağır özlemin failini göster bana.. Her gün yüreğimi ipe götüren bir cellatı arıyorum..
  Gözlerimi gösteriyorum kalabalığa gören yok mu? Peki tanıyan celladı mı? Bir yol daha uzadı önüme, kıyısında sıra sıra meşe kolyesi.. Her meşenin gövdesine bir kelime yazıp geçmşim o yoldan..S enden başka kim başarabilirdi ağaçlardan cümle kurmayı...Ve beklediğim oldu ağaçların yolun sonu denize çıktığı..Ben seni denizsizken bilirim... Gözlerindeki son damla maviyi ellerinle saklardın her seferinde.. Daha engelleri aramızdan söküp karşımıza almadan gittin... Deniz sıçradı üzerine, tuza, yakamoza aldanıp gittin!!!

  Ne zaman rüzgar saçılsa bir kadıın saçlarına, benim bungun ellerim ağlıyor şimdi.. Gel ben ölmekteyim... Caddelerde adımlarım boğuluyor, gözlerindeki surları katlime örüp durma!! Rengi kokuşmuş yazlara mezarımı kazma!! Naçar oturup ağladığım, güldüğüm çay bahçelerinde denizden donuk gözlü balıklar bakıyor bana.. Vapurların bir bir sana seferi yok.. Gözlerimdeki kayıp ilanlarına aldıran da.. İç bükey bir acıyla geldiğim kentte enkaz oldum.. Bana ayrılan kül bulutlarını soğuruyorum şimdi.. Kanat ve el gibi tutabilir mi bir başka eli ey deniz?

  Bugün varlığımın infazına hükmettim.. Durgun bir denizle yanan bir kentin arasında kaldım.. Yamacıma yanaşan şu gemi son kavşağım olsun. İsimsiz olsun.. Eylüle açılıyor dalgalar.. Ah kalbim üzerine çullanacak yine sonbahar.. Sulara sok kanlı saçlarını.. El salla tren istasyonuna, kıyıdaki cam kırıklarını damıt.. Olsa olsa bir sevgiden düşmüştür bu acı.. Peki neden ben oldum bu acının sarnıcı?
  *alıntı* 2. #107
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  EN GİZLİ YERİMDESİN,YARAM DERİN..

  Seninle mavi bir iklimin yangınlarına düştüm, yaram çok derin
  Çöl rüzgârlarına karıştım, pusularda kurşunlandım da ölmedim
  Avuçlarıma sığmayan sevdana döndüm yüzünü, pes etmedim
  Gözlerinle kuruldun sevda otağıma, şimdi en gizli yerimdesin…

  Dudaklarındaki yaşamak türküsüyle günleri ve hayatı adımlıyorsun nicedir. Ruhundaki gülüşleri çıkarıp günlüğünün kavanozundan ‘ey hayat’ şiirleri ekliyorsun arada bir. Birikip sana, beni yanına çağırdığında koşup geliyorum er geç yanına ve sarılıp uykulara dalıyoruz öylece. Sonra şafakla yine aynı hikâyenin sokaklarına dalıyor, savruluyoruz ayrı yönlere. Dilimizde yine o bildik türküyle. Geceye oltalar atıyoruz aşk için, sevda ve sevgiyle.

  Sende biriktikçe bende eksilen yankıların düşsel kanatlarıyla günlerdir uçuyoruz farkında mısın? Kimi duruyor ve tükendiğimi, gücümü yitirdiğimi fark ediyorum. Adın yanıp sönüyor bir ekranda ve ben sana dokunamıyorum. İçimde bir yerdesin, ama seni göremiyorum. Yok olmaya yol alan isimsiz bir gemide seninle maviydi oysa düşüm, ama neden böyle aşkınla üşüyüşüm. Elimde sana tomurcuk bir gül, bir parça hüzün, galiba ben seni yüreğimden çok önce düşürmüşüm.

  Sen göz kapaklarına uykuyu sürmeden gecem sessizliğe bürünmez gül gülüşlüm. Sen istemedikçe bu yürek yangınları dik yamaçlarına sıçramaz. Yanağına avuçlarımı sürer, ellerine uzanırdım bir zaman. Birikip sevda bulutu gibi ülkene yağardım yellerle. Kaç mevsim geçmiş, kaç zemheri atlatmışım bilmiyorum. Şimdi kanıyor yaram, dermansız bir sargı gibi acıtıyor merhaban.

  Bütün yangınların sorgusunu siyah geceler üstlenir gül yüreklim. Bütün anlamsız doğruların yanlışını sadece yürekler çeker. Gündüzlerin özlem tufanında yudumlarken biz yaşamı en zor dileklerle fal açarız ruhumuza. Geçecek, sevecek, özleyecek, görecek ve gerçektir aşkı tapınmamız. Şimdi yum gözlerini ve hayatı düşle. Yaşamak yine o sol ağrı, yine sorgusuz sancı gülüm. Nefeslen ve sevdayı düşle. Sor bakalım aşk adamı nerende?

  Bütün sözlerin bölündüğü yerde, insan da parçalara ayrılır gülüm. Sert sözcükler üzerinde gezip, bulut imgelerle isim bulmaktır aşka benim işim. Büyük isyanlar kalır bir gün bizim de dudaklarımızda. Dirliksiz sevgilerin gürültüsüyle geçmişin delik ceplerine şiirler doldururuz, sevdanın sokağında düşürmek için.

  Umurunda bile değilim aslında, yüreğimdeki lâbirentlere girmeye, aç bırakılmış sözcüklerimi doyurmaya sofralar kuramazsın. Hep başkalarının acısını dinledim gönül frekansımda. Gölgem dolaştı kıyıları vuran dalgalarda. Ecelsiz sandım aşk’ı, ölümsüz şiirlerin yorumlarında ağladım, ama bir türlü kendi soruma cevap bulamadım.

  Hoşçakal demek en kötürüm eksikliğime bilgeliktir benim. Kapanır kapılar ve yeşil ormanlarda kendimi kaybederim. Avuçlarımdan kayıp giden zaman, mecalsiz sevişmelerin gizli odalarına konar. Yürekte ışırken kayıp kentlerin ölgün ışıklarında gökyüzümüzü arar, kelimelerin içimizi ağrıtan gözyaşlarıyla kırılgan yüreğimizi onarmaya çalışırız.
  Saçlarına evrenin bütün çiçeklerini takmak istiyorum yokluğun kapıma gelip dayanınca. Sen, nazlı çiçeğim, sen kardelenim, sen yaşam umudumsun benim. Dokunamadığım, günlerdir özlediğim kadınıma ne yazsam, ne anlatsam yetmiyor artık. Sözcüklerim benim değil, sahiplenemediğim bir duygu gibi sıkıyor bir kelepçe ruhumu. Olabilsen diyorum keşke içimde. Olabilsen diyorum yanı başımda. Sustukça, birbirimize çocuklar gibi darıldıkça, bir başka dünyanın adamı oluveriyorum. Sonraları hep ertelenen, hep yürekte demlenen bir çay gibi yokluğunun sarmalında yineliyorum kendimi. Özleminle, gülüşlerinle, duyuşlarınla seni yeniden hak ediyorum.

  Sesimizin yankı yaptığı bir odada düşüyoruz biz sessizliğin düşünüşlerine. Algılamaktan korktuğumuz sevdalı sözcüklerimizi yarına erteliyor, kapsül direncimizi uykulara saklıyoruz. Acılarımızın çelik kanatlarında sevdanın üzüm şıralarını mahzen gönlümüzde dinlendirdikçe sarhoş adımlarla hayatı voltalıyoruz.

  Ak kâğıtlara sığmayan vefanın, ömrüme mevsimler getiren sevdanın gül desteleriyle sevgiyi öğrettin bana. Boşa çiğnediğim yitmiş senelerimin sokaklarında hayali tutkunluğumla, ruhundaki konukluğumla geçen bir mevsimden sonra cemreler düştü gönlümün ozan topraklarına. Düşlerimi sulayan tanrısal düşünüşlerle, yüreğimi sulayan denizler ötesi köpürüşlerle, ovalarımı renk renk çiçeklerle donatan gülüşlerle serpildi ozan bağrım. Ocağımda ateş, tenceremde aş, yüreğime nefes oldun sen. Acılarına nefer, gemilerine yelken, yüreğine şiirlerimle ve sevgimle derman olacağım ben.

  Sevince hüznün giysisini biçince iplik bekleyişlere dolanır yürek. Tanıdık günaydınlar, tatlı hayallerin dikişini diker. Her bahar sancısı kışı kucağından atınca yürek yazın dalgakıranına düşer. Abartılmış düşler diyarında sessizlik kimi zaman rüzgârsız da eser. Aynalar her söz çığlığını aslında kendine söyler.

  Sen olmadan, gülüşünle ısınmadan nasıl geçmiş bunca zaman bilmiyorum. Suya yazdığım dizeler gönlümün sularına döndü kadınım. Biz ki, tutkumuzun zirveye ulaştığı anlarda kucağımızdaki sevgiyi değiş tokuş ederek sevişiriz uzak odalarda. Bedenimizin tutkulu tuz denizlerinden tas tas sular içeriz titreyişlerle. Gün kısalır, gece uzar özlemin isyana sarıldığı bekleyişlerle. Umut koyarız şarkıların isimlerini, bulut yüreğimizle okşarız gecelerin atar damar sürgünlerini.

  Uzun uzun düşünmeden, bire üçe, beşe bölünmeden, gözlerinin yatılı yerlerinde cam parçalarıyla örülü bir bahçedeyim seninle. Yol yordam bilmeden, dalmak istiyorum ruhunun derinliklerine. Aklımda gözlerin, içimde sen, ruhumda aşkla, yalnız sende yorulmak istiyorum. Poyrazlarla örülen bir seyir defterinin en özel yerinde, aynalar döşeyip pembe bir odaya seninle sevişmelere durmak istiyorum.

  Sen ki, açan gülsün en uzak bahçelerde. Sen ki, gerdeğin gergefinde kadınsın, ruhuma sarmaş dolaş bir halde. Belleğimde, gönül beşiğimde ve argın beklentilerin orta yerinde, sallanan mendillerle, çocukların duyumsamak istediği ninnilerle, uçan bir kuşun kanadında, yasak öpüşlerinle titremek istiyorum. Aşım ol, tuzum ol, kadınım ol haydi. Bu bilekleri ve yürekleri zincirli insan harmanında seninle, yalnız sevginle savrulmak istiyorum…

  Selahattin Yetgin 3. #108
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  SANA BİR SIR VERECEĞİM

  Bu satırlar sana olmalı sana,
  Yüreğine düşmeli kelimeler, birer birer...
  Senden almalı tüm renkleri,
  Seni anlatmalı seni,
  Sonra almalı getirmeli…

  Bembeyaz olmalı kağıdım,
  Öyle bir olmalı ki kalemim,
  Yazdıkça yeşermeli,
  İçine kazınmalı sözcüklerim…

  Sana söylemedim ki hiç sevdiğimi!
  Görmedin sen gözlerimi,
  Hissetmedin saçlarımı,
  Koklamadın kokumu...

  Girmedim rüyalarına,
  Girmedim dünyana,
  Ben bir yolcu, sen bir yolcu,
  Arandık, durduk, işte o kadar…

  Sen anlat dur beni yine,
  Ben de anlatacağım seni
  Dilim yettiğince,
  Sözüm gittiğince,
  Yüreğim değdiğince…

  Özlemler sarsa da her yanımı,
  Direncim var hüzünlere,
  Taşırım ben onları taşırım!
  Çok ağır gelseler de…

  Sen yine beni bekle,
  Ben belki biterim de,
  Sözcüklerim tükenmez
  Aklıma sen düşünce…

  Kapat gözlerini, gireceğim içeri
  Görme beni, sadece seveceğim
  Duyma sesimi, inan hiç gitmeyeceğim
  Alma kokumu, sözlerimi yitirmeyeceğim…

  Ben sana gelmeyeceğim,
  Seni özlemeyeceğim,
  Seni hiç sevmeyeceğim,
  Aç kapını, sana bir sır vereceğim!


  (alıntı)

 4. #109
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  AŞK BANA UĞRAMASIN

  Sanal aşk, imkansız aşk, unutulmaz aşk. Hep aşk, aşk, aşk..

  Aşk nedir, biliyorlar mı?
  Yalnızlıklarını paylaşmak, geçmişi unutmak istemek.. Yağmurlu havalarda göz yaşlarının yağmur damlalarına karışması.. Geceleri yıldızları sayarak dilek tutmak. Rüyanda onu görebilmek için dua etmek. Kalbinin acıyla sızlaması. Herkesin Aşkı farklı mı yani? Aşk sadece acı mı verir? Galiba aşk herşey demek. Belkide yaşam demek.!
  Aşkı yaşayan bilirmiş, aşık olmamış birileri hala yaşıyor olabilir mi? Gözleri mutlulukla dolmamış ya da hiç aşk yüzünden ağlamamış insanlar yaşıyor mu yani!
  İnanması zor geliyor, çok şey kaçırmışlar, Belkide en iyisini yapmışlar. Ufuklarda sevgilisini arayanlar, rüzgarda kokusunu duymaya çalışanlar, düşüncelerin içinde boğulup gidenler.. Her yalnızlığını hissettiğinde, O nun yanında varolduğunu bilmek..
  Galiba aşk herşey demek. Belkide ölüm demek, Belkide son verdiğin nefes aşktır!!

  Gözyaşları, dualar ve düşüncelerle karmaşan mantık yitisi.

  “Duruşunu, uyumanı, gülmeni, kızmanı, şaşkınlığını, kurnazlığını, çocukluğunu, olgunluğunu sevdim, sesinide sevdim, suskunluğunuda, küçük oyunlarını, kaprislerini, sitemlerini, korkularını sevdim. “ dediğim zamanlar.
  “Seni ve o doyumsuz sevdanı, uçarı sevdanı anlatacak kelime bulamadım. Çoğu zaman sığmadın cümlelere hiç bir cümle seni yeterince tarif edecek kadar derin olmadı... Seni severken yorulmadı. Çünkü sen yaşam kaynağıydın her gün yenilendim seninle, Çoğaldım, büyüdüm, eksik olan neyim varsa tamamladın. Ölmeyecektim çünkü sen ölmezliğin taaa kendisiydin. Sevdim işte ötesi yok.” derken..

  Sonuçta..
  Aşktan uzak durmaya karar verdim. İki gün önce bilgisayarıma virüs girdi format attım. Bu arada birşeyin farkına vardım.. Duygularıma format atmalıyım asıl.
  Aşksız kalmanın ve aşksız olmanın ironisini yaşamak istiyorum. Zaten herşeyimi paylaştığım bir sevgilim de yok..
  Kimseye aşık olmak, aşık kalmak istemiyorum. Sevmek muhtaçlık değildir ve olamaz da..
  Aşk bana uğramasın..  (alıntı)

 5. #110
  Onursal Üye cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy Baktabul'un Çılgını cindy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Gidemediğim uzaklarda değil,düşlediğim yakınlardayım.Yakın uzaklardayım..
  Mesajlar
  21.526
  Blog Yazıları
  184
  Tecrübe Puanı
  107375842

  Tanımlı Ce: Yoksulsan Aşkta Yeniksin Savaşta

  SEN GİDİNCE

  Sen bu şehirden gidince
  Martılar öksüz şimdi
  Göçmen kuşlar bekliyor
  Boş dönüyor balıkçı tekneleri
  Deniz lodosa verdi kendini
  Köpürüp, çırpınıyor

  Geçtiğin sokaklarda gece kuşları ötüyor
  Korkuyor yavru kuşlar şimdi, ürküyor
  Gölgene hasret sokak lambaları
  Titriyor
  Ağaçları çiçeksiz, suskun kuşları
  Sen bu şehirden gideli
  Her akşam güneş yorgun dönüyor

  Sen gidince
  Bulutlar geldi önce gözlerime
  Gezdiğin sokaklarda,caddelerde
  Damla damla düştü yere
  Değmedi başım yastığa
  Saçlarımın her teli
  Bir iğne gibi
  Battı gecelerde
  Yüreğimi de sorma
  Sorma yüreğimi
  Giderken seninle
  Götürdüğün o değil mi?  (alıntı)

+ Konu Cevapla
22 / 65 Sayfa BirinciBirinci ... 12 20 21 22 23 24 32 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-10-2011, 19:59
 2. Savaşta yapılmaz!
  By "SenSiziM" in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-19-2010, 13:24
 3. Aşkta Seni Seçtim -Johanna Lindsey- Aşkta Seni Seçtim Kitap Özeti
  By crazy_baby in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-15-2009, 01:47
 4. bu savaşta parolamız 869.....
  By darfee in forum Off Topic
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-10-2009, 19:49
 5. Aşkta Telafi Olmaz Şarkı Sözü-Yalın(Aşkta Telafi Olmaz)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-13-2008, 23:59

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375