Hiç merak ettin mi neden böyle kağıtlara ve neden böyle kötü yazdığımı? – Mektupların orjinali gerçekte paçavralara ve çok kötü bir yazıyla yazılmıştır. – Bu yazdıklarım mektupların ilk, dolayısıyla hiç dokunulmamış hali, içimden geldiği gibi sözcüklere dönüşmesi. Daha önce de söylediğim şekliyle plansız, hiçbir amaç gütmeden boşluğa çiziktirilmesi...

Bunu da açıkladıktan sonra, üçüncü mektubumun konusuna geçeyim. Konu şu: Her yeri çelik ağlarıyla çepeçevre saran sıradanlık ve tanrıçam sen. Ara ara öylesine sıradan, öylesine yapmacık buluyorum ki seni, içimdeki sevgiden iğreniyor oluyorum. ( Ya da sevgi sandığım şeyden. ) Kendime küfürler savururken yineliyorum şu sorumu: “ Ben nasıl sevebilirim bu yaratığı? ” Zaman geliyor, ben de kapılıyorum engellenemez nefret duygusuna. Beni, bana nefret ettiriyorsun. Ben, bana karşı!..

Ve yine yumuşuyorum, affediyorum. Seni değil, sen hiçbir suç işlemedin ki, kendimi. Söyledim, zaten bir “ sen ” yok bende. Seni “ sen ” yapan umudun, hayalin, hayal kırıklığın, çaresizliğin kısaca olmazsa olmaz hislerimin anahtarı olman. Yaşamımın kaynaklığını değil de, yaşama zorunluluklarımın ve gereksinimlerimin kaynaklığını yapman.

Bu arada, daha açıklayıcı olması için cebimde gittiğim yerlere benimle gelen, benden hiç ayrılmayan bir yazı yazdım senin için. Nasıl, ne zaman ve nerede verebileceğimi bilmiyorum. Öyle bir mekan, öyle bir zaman, öyle bir ruh hali olmalı ki, her şeyi karşılamalı. Neyi mi? Bilmiyorum işte her şeyi, AŞK’ A DAİR her şeyi. Korkuyorum, bir yandan böyle bir durum elde etmeye, bir yandan da edememeye. Elde edememeye çünkü, veremesem bir yazılı kanıtım olmayacak, silineceğim. Elde etmeye çünkü, nasıl verebilirim, verirken ne derim, okumanı ve arkamdan ağlayana dek gülmeni nasıl beklerim. Lanet olsun, seni bu yüzden sevdiğimi söylüyorum işte; Korku ve Çaresizlik!

Sahi ya “ seviyorum ” dedim, kaçırdım ağzımdan. Şimdi biraz sorgulamalı bu sözü. Gerçekte seviyor muyum? Yoksa savunduğum gibi hayalleri, umutları, heyecanları mı seviyorum? Yazık, asla anlayamayacağım bunu. Neden? Nedeni şu: Sen, bana gelsen bile ben korkacağım, ben kaçacağım bu sefer senden. Mantığın arkasına ben sığınacağım, ben gerçekçilik duvarlarını öreceğim önüne. Nispet değil, karşılık hiç değil. Yapacağımı bildiğim ama nedenini anlayamadığım bir şey.

Anlıyorsundur herhalde yavaş yavaş, ilk mektupta, ikincisinde ve bunda söylediğim gibi seninle değil kendimle konuşuyorum ben. Kendime yazıyorum: Benliğime mektuplar! Bunların yabancısısın, bir olayın dışında kalan ancak etkileyen nesnesisin. Ne yazık!

Son mektubumu da bitirmeliyim artık. Ama izin ver de birkaç laf daha edeyim. Bir gün verebilirsem mektuplarımı, sakın tek kelime etme arkasından. Etmesin ya zaten! Cevapta verme, beni düşünme, bütün kanıtlarımı sil aklından. Düşünden kalkar gibi kalk bitirince başlarından ve bir sigara yak, kibritiyle uçlarını tutuştur. Kalbin mühürlensin, orada kalsın. İsli ve kokulu. Söz veriyorum benim de, çatallı sesimi işitmeyeceksin bir daha.

Bitirdiysen kibrit kutusuna yaklaş yavaşça, bir tane al, sigaranı yak, hepsini aynı yere koy, ucunu tutuştur birinin. Kağıtların kararıp kıvrılmasını izle. Sakın, sakın izin verme gözyaşlarının ateşimi söndürmesine.


T E B R İ K L E R


B A Ş A R D I N


Y A K T I N B E N İ ! . .


alıntı