+ Konu Cevapla
18 / 23 Sayfa BirinciBirinci ... 8 16 17 18 19 20 ... SonuncuSonuncu
86 den 90´e kadar. Toplam 111 Sayfa bulundu

Gidiyorum ben mutlu olabilirsin misafir dunyada...

 FARKLI DÜNYALAR Katagorisinde ve  Ask Ve Sevgi Forumunda Bulunan  Gidiyorum ben mutlu olabilirsin misafir dunyada... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #86
  Acemi Üye ezo-m Daha Çiçeği Burnunda ezo-m Daha Çiçeği Burnunda
  Üyelik Tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  75
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  213

  Tanımlı Ce: Gidiyorum ben mutlu olabilirsin misafir dunyada...

  "Özledim" diyordun ya iki dudağının arasında öğüterek kelimeleri..
  Oysa nefesinle beraber yüzüme vuran her harf,her hece,her kelime hazanı yaşatıyor tüm duygularıma..Yaprak misali tel tel dökülüyor yere,üstüne basılıp çiğnenmek için.."

  "Dudak kıvrımından süzülen tebessümünle "seviyorum seni" diyordun ya bana..Oysa yüreğimi okşayan o gülüşün kanatıyordu tüm kalbimdeki "SEN" i..Kör bir hançerin soğuk yüzünden dökülüyor yere damla damla,silinip atılmak için.."

  "Ve diyordun ya bana "Gözlerine baktığımda Aşk'ı görüyorum"..Oysa yaydan çıkan bakışın ok gibi saplanıyordu Düşlerime..Düş'ümden uyanmamak için çırpınan gecelerime yağmurlar yağıyor çisil çisil..Biliyorum,Şemsiyemi açtığımda dinecek üstüme yağan kokun.Perperişan olmuş Hayallerim;Asılı kaldığı yerden devam edecek yeni bir sabahla."


  Sesleniyorum sana,bel ki de acıtıyorum..
  Duyuyor musun?

  Boğazımda düğümlenen onca sözü azad ettim..
  Aç avuçlarını..
  İster yakala yüzüne çarp bin pişmanlıkla..
  İster bırak dökülsün yere,bas gitsin..
  Ya da Ez, bitsin..

  "Ben ki;tüm yollarımı sana meyletmiştim,adına çıkmaz sokak demiştim..Girdiğimde Yüreğine,bir daha dönüşü olmasın istemiştim..Ben ki senin için aklımdan geçenleri;Yüreğime ilmik ilmik işlemiştim.."

  "Sana gelirken adımlarım ..Nasıl da yanıyordu yanaklarım ve nasıl da sızlıyordu ellerim..Bir de bakamadığın gözlerim..Nasıl da parlıyordu ayı kıskandırarak.."


  Ve Şimdi;

  Elini son defa koy şakağına..
  Daya başını dizlerine,yaslan soğuk duvara..

  Bil ki;

  Unutmak için,Seni son kez özlüyorum..


  ALINTIDIR

 2. #87
  Onursal Üye zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  24.796
  Blog Yazıları
  263
  Tecrübe Puanı
  107376068

  Tanımlı Ce: Gidiyorum ben mutlu olabilirsin misafir dunyada...

  İçimizden Bir Yıldız Kaydı


  Kırgın, yoksul, firari acılardan dokunulmaz sevinçler çıkardık biz
  Kurşun askerlerin pirsiz, nursuz savaştığı bu alanda büyüyemedik
  Yükledikçe sözcüklerimizi dağlara, büyüyüşün sevinçleriyle değiştik
  Rotasız yolculukların şehirlerinde, sahnesiz oyunlarla ayrılığı seçtik.

  Bir bütünün parçalarıydı dağıtmaya çalıştığımız. Ruhumuzdaki müziklerle günlerce şarkılı, türkülü halaylara durduk, bu aşkı yaşatmak için çok uğraştık. Sevgi, yokluk içinde varlıktı, bize en çok gerektiğinde dokunulmaz kaldı. Bütün yollar acıya uğrar, yorulunca seven. Bahanesi yoktur olmazın, direnci yoktur yoksulluğun, sözcükler yalan söyler. Gerçek, yaşananlarda ve yaşanmışlıklarda kalınca yunus gözlü, hem sözcükler, hem gerçekler doğruyu gizler. Sen yine de yolunu seç, çünkü şarkılar bile sahte, yol bizim yolumuz olmadı asla.

  İşte bütün bunlar için, kesilmedik dildir, söylemeyen bilmez. Sesimin çatlağından çok sular akar da, sana bir daha söylemez. Kurşun askerlerin pirsiz ve nursuz savaştığı bu düşler alanında bütün çocukları yoksulluğumla giydiremedim, bütün sevinçlerini yüzünden öpemedim ben. Hasretin zehrini her içişimde umudun kutsanmış sularından içtim her dem.

  Sevgisizliğin ozanları bir çığ gibi büyürken ve sağır dinleyiciler çoğalırken ben yine de kader derim bütün bunlara. Her ozanın kitaplığında bir kavga, her şairin dizesinde zemheri bir sevda olacaktır elbet. Sakalımdaki aklarla, içimdeki kör kuyularla binlerce gül büyür her gece yüreğimde.

  Ruhumdaki tüm yangın ateşleriyle, sabahın bütün seher yelleriyle seni çekiyordum oysa içime, nefes diye. Her sese sen diye kulak kabartıyor, her aynada kendimi değil, seni izliyordum. Yüreğindeki kanla yıkanmış kilitlerin solgun yansımalarında ellerini tuttukça asi, gözlerine gözlerimi diktikçe sızım sızım kanıyordum. Bütün adreslerimiz karmaşık, bütün yollarımız çapraşık, kalbimizdeki bütün dualar bilinmezliğe solgun bir ışıktı.

  Seni sevdikçe konuşmadım, bütün sözlerimi sakındım inadına. Ayrılığa yelken açmış bütün gemileri görmezden geldim, nice pirsiz inançların kolundan senin için, sırf senin için tutmadım. Kara düşlerimizin kasırgalarında ve kurt ısırığı kavgalarımızın sağrısında mor bakardı dağlar bize. Sol yanımızdaki ağrıları birbirimizden gizler, yastıklara dökerdik gözlerimizin yaşlarını. Hançerler soktuk çığlık sevinçlerimize düşüncesiz, her ıslaklığın içerisinde kırılgan kaldık, sancılı avuçlarımızla birbirimizin öfkelerini bile okşadık.

  Yükledikçe sözcüklerimizi dağlara bir büyüyüşün sevinçleriyle değiştik birlikte. Rotasız yolculukların kaçak şehirlerinde sahnesiz oyunlarla ayrılığı seçtik. Seyircisiz bir sahnede kendimize alkışlar umduk, sarnıçlarımızdaki suları kuruttuk, nereden gelip, nereye gittiğimizi bilmeyen bir buluttuk. İğreti sevişmelerimizin ininden kendimizi sürgünlere ittikçe içimizin sığınmalarında titreyerek kırıttık. Sonra, mevsimsiz kederlerin kimliksizliğinde yittik, tüm coşkularımızın küflü kapaklarını açacak sınamaları geldiğimiz yollarda unuttuk.

  Küçük hayallerimizin büyük ütopyasında, dinlediğimiz sarı suları mesken tutan martı çığlıklarıydı oysa. Aşkın küçücük heykellerini yaparak sevdanın resimleriyle değiş tokuşlara da alıştırmıştık kendimizi. Bütün ilahilerimizin paylaşımlarını fişek gibi belimize sarıyor, vebal sorgularıyla ellerimiz tetikleri okşuyordu. Emzirdiğimiz acıydı, fırtınalara direnmek zordu ve biz kuru ekmekle türkülü oymaklarda yalnızlığa alıştıramadığımız yüreklerimizi okşuyorduk.

  Yıldızlarımızın uzak ışıltılarına yürüdük günlerce. Yüreğimizdeki inanılmaz tutkuyla gecelerce birbirimizin göğsünde uyumayı denedik, başaramadık. Sahipsiz parçalanmışlıkların inlerinde yoksulluğumuzu bile paylaştık. Tak edince umudumuz bizi tırnakladık önce geceleri, sonra da heceleri. Şiirlerimiz kirli, sevinçlerimiz irinliydi artık. Sendeleyerek yürüdüğümüz bütün yollardan keskin dönüşler yaparak şimdi biz, suskun acılara sarıldık.

  Selahattin Yetgin

 3. #88
  Aranan Üye Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  1.950
  Blog Yazıları
  29
  Tecrübe Puanı
  77651927

  Tanımlı Ce: Gidiyorum ben mutlu olabilirsin misafir dunyada...

  Ferhat Göçer - Gidemem

  Bazen daha fazladır her şey
  Bi eşikten atlar insan
  Yüzüne bakmak istemez yaşamın
  O kadar azalmıştır anlam
  O zaman hemen git radyoyu aç bi şarkı tut
  Ya da bi kitap oku mutlaka iyi geliyor
  Ya da balkona çık bağır bağırabildiğin kadar
  Zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor
  Ama fazla da üzülme hayat bitiyor bir gün
  Ayrılıktan kaçılmıyor
  Hem çok zor hemde çok kısa bir macera ömür
  Ömür imtihanla geçiyor
  Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem gitmem
  Unutamam acı tatlı ne varsa hazinemdir
  Acının insana kattığı değeri bilirim küsemem
  Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir
  Bi şiirden, bi sözden, bi melodiden, bi filmden
  Geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor
  Yıldızların o ışıklı fırçası azıcık değmeden
  Bu şahane hüzün tablosu tamamlanmıyor

 4. #89
  Aranan Üye Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  1.950
  Blog Yazıları
  29
  Tecrübe Puanı
  77651927

  Tanımlı Ce: Gidiyorum ben mutlu olabilirsin misafir dunyada...

  Topla Cümlelerini Dudaklarımdan

  Ben’li çilelerin, ben’li pişmanlıkların bitti artık. Dilediğince özgürsün artık. Mavi gökyüzünün altında istediğin düş ülkelerine kanatlanabilir yüreğin…Dilediğin mevsimlerde delice ıslanabilir gözlerin…Bana çıkan tüm yolları adres defterlerinden sil artık..Adımın üzerini kalın harflerle işaretleyip kaldır beni hatıralarının en tozlu raflarına…Bana dair tek bir satır kalmasın , tek bir cümle olmasın dudaklarında..Madem sana acı çektiriyorum, madem ben sende pişmanlığı anımsatıyorum bırak bitsin bu çile..Ben sana acı çektirmek gelmemiştim..Ağır yaralı yüreğine umut diye girmiştim oysa..Şimdi sende “ kanayan pişmanlık “ olmuşken unut beni…Hiç yaşanmamış say yaşananları.. Ben’li hatıraların üzerine karanlığı ört ve kapat tüm perdelerini…..Bana kattıklarını, bana bıraktıklarını topla yüreğimden…Sözlerini, yeminlerini sök dudaklarımdan…Ama bir şeye dokunma ne olur…Seni “ sen “ diye seven yüreğime dokunma…Dokunma, acıtır yalnızlığım yüreğini..Dokunma, kanatır diz boyu karanlığım o ince dudaklarını….Hayatımda yenilmeye alışmışken senin yenilgine de alışırım ben…Ben nice yürekte canlı canlı gömüldüm senin zaferlerine de alışırım sevgili….Bırak dokunma kanayan yaralarıma..Cennet kokulu tenini sıçramasın kirli yüzümden akan yalnızlıklarım…Daha fazla acıtmasın pişmanlıklarda avutulmuş hatıralarım….Topla cümlelerini dudaklarımdan…Her şey bitti artık…Ve her şey bitmişken, sana git demeyeceğim….Gitsen de tek bir kelime bile etmeyeceğim..Susmalıyım. Susuyorum…En derininden, en acısından suskunluğumda saklı cevaplarım sevgili… Belki de tüm cevaplarım soruların da saklı….

  Ben en çok seni sevmiştim sevgili..…En çok seni…Yaralı yüreğimle gelmiştim sana…Acılarımla, yarımlığımla konuk olmuştum sana…Gözyaşlarında yıkamıştım ayrılıklarda tozlu yüzümü…Gülüşlerinde ısıtmıştım ayazda kalmış fakir gülüşümü…En çok seni sevmiştim ben..Acılarımız, yenilgilerimi ortaktı oysa.. Birbirimize en yakın halimizdi yaralı geçmişlerimiz..İpotekli yarınlarımıza aldırmadan sevmiştik birbirimizi..Delice ve bir o kadar duygu yüklü..Ama olmadı…Sözcüklerin içine sakladığın vedaları aldım bir gece…Gitmemi istedin..Git diyemediğin halde…Susmaların, bakışların, hüzün yüklü yarınların bana gitmemi söylüyordu….Artık tüm zaferler senindir sevgili..Tüm mutluluklar da ….Bana kalan acıları, bana bırakılan yenilgileri– sevgin için bedenimi yüreğimi semer bileceğim – sırtıma yüklenip gidiyorum…Kapıyı aralamana gerek yok sevgili..Sana geldiğim yollardan gitmeyi de bilirim ben….Gerek yok “ en iyisine sen layıksın “ sözleriyle avutulmuş devrik cümlelere…Ben iyi bilirim tozlu yolları….Gidiyorum, tüm zaferlerin başkumandanı olarak ayrılığın ganimeti olarak tüm hatıraları yakabilirsin..Ben’li tüm yaşananları da unutabilirsin…Artık söze gerek yok…Gitmeliydim ama bu kadar erken değildi..Gidiyorum bir bedende “ yüreksiz “ yaşamayı öğrenmeye gidiyorum..Gidiyorum öznesi çalınmış cümlelerde sana “ susmaya “ gidiyorum….Biliyorum sen bensiz de yaşabilecek kadar güçlüsün..Hayata kaldığın yerden devam edeceksin…Noktasız, virgülsüz…Oysa ben..Oysa ben yaşadıkça hep bir eksik vereceğim sabah ictimalarında..Hep bir sen eksik olacak nefes almalarım..Artık öznesiz paragrafların içinde yarım cümlelik olarak adam sayılacağım…Artık ben “ sensiz “ varolacağım….

  Topla cümlelerini dudaklarımdan..Bana vaat edilmemiş yarınlarımı da yanına al…Bir de benimle yaşadığın mutlulukları. Bir de sana yazdıklarımı.Kötü bir gününde gözyaşlarını kurulamak için kuru bir peçete niyetine kullanırsın senli satırlarımı…Unutmadan bir teşekkür borçluyum sana; kısa bir süreliğine de olsa yarımlığımı, yalnızlığımı unutturduğun için…Ve de yaşattığın tüm mutlulukların için….Teşekkürler sevgilim….Giderken sakın ardına bakma…Gözlerin pişmanlıklarında, günahlarında kalmasın…Sana paylaştırılmış her acına ben yüreği kefil gösterdim..Sen yüzünü aydınlığa çevir sadece..İnan bana bensiz hayatta seni hep mutluluklar bekliyor olacak...Çünkü sensiz bir yerde yaşarken bile her nefesimde bin dua saklı olacak sana…


  Artık mutluluğa kanatlanma zamanın geldi sevgili…
  Bensiz olsan da;
  Her güneş, gözlerine doğmaya,
  Her rüzgar, saçlarında dolaşmaya gelecek…
  Hadi git….
  Varlığımda acı çekmektense,
  Yokluğumda mutlu ol….
  Çünkü; mutluluklar en çok sana yakışıyor sevgili…

  “Topla cümlelerini dudaklarımdan…
  Her şey bitti artık…
  Maviler kadar özgürsün artık…
  Dilediğince uçabilirsin….
  Yolların hep Cennete çıksın sevgili….”

  Bensiz hayatında mutluluklar dilerim…
  Hoşcakal hüznüm/ hoşcakal yüreğimi adadığım ömrüm…..

  alıntı

 5. #90
  Aranan Üye Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş Baktabul'un Çılgını Okyanus_Ateş - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  1.950
  Blog Yazıları
  29
  Tecrübe Puanı
  77651927

  Tanımlı Ce: Gidiyorum ben mutlu olabilirsin misafir dunyada...

  Dikkate almadığın yüreğim zaten sende

  Yüzündeki gamzeli gülüşlerin sıcağını giyinip üzerime, küçük bir kedi misali hayaline sokulduğum bir gün daha kendini koyuveriyor. Öyle gaddarsın ki bu sıcaklığın yanında, haykırmak istiyorum tüm öfkemi yüzüne. Ama ya gidersen? Ya bir başıma korsan beni, bu acımasız sokakların soğuk kaldırım taşları üzerinde? Dilime yerleşen, sensizliğimin yazgısı senli türküler ya biterse? Ya…?

  Taştan bir duvar örüyor dudaklarım kınından çıkarmaya hazır sözlerime ve çarpıp engellere geri dönüyor korkuyla her biri. Dağılıyorlar içimde çarpıp tüm organlarıma. Susuyorum, ıssızlığıma yol alırken umuduma sarılmış. Hain bir sessizlikte bilinçsiz yürüyor sana düşlerim, düşlerimde hiç batmayan güneşim.

  Dikkate almadığın yüreğim zaten sende ama neye yarıyor ki önemsenmeden ellerinde emanet tutuşun. İstemediğin çiçekleri vazoya koyup koklamadan bulaşık taşı üzerinde bırakmandan öteye gitmiyor, yüreğimin sende olması. Böyle de olsa, yanında olmak bir nebze olsa da rahatlatmasına karşın, günden güne bittiğimi hissediyorum. Biliyorum, bitiyorum.

  Geceye düşen her soluk yakınlaştırıyor mu, yoksa uzaklaştırıyor mu seni benden? Ahh! Bir bilebilsem! Bir görebilsem gözlerindeki minik pırıltılarını sevda şarkılarının. Haykırırım o şarkıları tüm dünyaya. Ahh! Bir görsem, duysam! Öylesine suskun, öylesine kendinle ve gizli bir izleyiş içindesin ki, ‘duyuyor musun beni’, ‘görüyor musun’ bunu bile bilmiyorum! Sana attığım her adımın sahipsiz ve sessiz kaldığını görmek içimi acıtıyor. Acıdıkça kanıyorum. Oysa koşmalara hazırım.

  Çok sürmez bu böyle farkındayım. ‘Zor, oyunu bozar!’ Bilirim kendimi. Ne kadar rahatsız olduğumu öyle iyi bilirim ki sessizce girdiğim hayatından, yine sessizce giderim. Ardımda şiirler kalır, bir-iki öykü, bir-iki deneme ve giderim. Hoş, haberin yokken gittiğimin de bir önemi olmaz belki senin için, ama giremediğim kapıdan bir daha hiç girmemek gibi bir huyum da vardır benim. Gittim mi izim bile kalmaz bıraktığım yerlerde.

  Acımasız bir deliyim ben. Bitti mi biter! Bitmedi gibi görünse de, içimde bitmiştir; bunu en iyi ben bilirim. Kalem kırılır ve ceza kesinleşir. Yazar parmaklarım, şarkılar olur dudaklarımda aşk, ama ben giderim. Şarkıda ‘Gidemem’ dese de giderim. Net cevaplar, net yaşayışlar ve net bir nokta. Artık tek bir iz bulamazsın benden, gittiğimde. Yok olurum!

  Sevda, sessizce gelir oturur içime. Hiç ses çıkarmam, kabullenirim. Sevdamı yaşarım yüreğimde, sessiz sessiz. Ses etmedikçe sessizleşirim.Sevdanın dillenişi muhatabı ile can bulur. Ya da ölür ama fark edilmez. Bilirim, acımasızımdır. Bitti mi biter, giderim. Ölsem de, kalsam da! Haberin bile olmaz.

  “sessiz bir sevdada yol alır düşler
  ses etmeden dizilir önüne
  ister öldür…al istersen ellerine
  emanet yürekte sana söylenir şarkılar
  ses ver duyduğunda…sen de söyle
  gönder sözlerini yüreğinden yüreğime
  ister öldür…ister al
  bu sevda sessiz…sözler yürekte”

+ Konu Cevapla
18 / 23 Sayfa BirinciBirinci ... 8 16 17 18 19 20 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Misafir / Misafir Film Özeti / Misafiir Filmi Hakkında
  By Kaileena in forum Vizyondaki Filmler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-20-2011, 16:12
 2. Beta - Misafir (Misafir Şarkı Sözleri)
  By кıνıяcıк in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-27-2010, 19:04
 3. Ben Gidiyorum Şarkı Sözü-Sibel Tüzün(Ben Gidiyorum)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-04-2008, 18:37
 4. Misafir-Demet Sağıroğlu( Misafir şarkı sözü)
  By XxCANISIxX in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-07-2008, 16:58
 5. Bu balıktan dunyada sadece 2 tane varmış
  By Misafir in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 07-18-2007, 02:01

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375