Sustum ve yoruldum…
Bir konuşsam canım dökülecek ağzımdan…
Bir konuşsam düşüm parçalayacak dilimi.
Sesimi katledecek yılgın kelimelerim.
Yangınıma azade küller ekleyeceğim.
En mahkûm yanımdan en özgür yanıma dilekçeler göndereceğim
Ve mutluluk diye biriktirdiğim bir diz boyu cümleyi tozlu raflar arasındaki satırlara gömeceğim.

Kalemime harfler dolduran penceremin kıyısından uzakta, bu kez İstanbul kıyılarında bekliyorum kalemin kelâmı resmetmesini. Süleymaniye tüm ihtişamı ile duruyor karşımda. Kabuğu kırılıyor tüm muallâk hislerin… Kabuğu kırılıyor hayallerimi hapsettiğim kimliğimin. Adım satır atlaya atlaya düşüyor defterlerden. Kalemim karadan griye dönüyor. Günüme gözyaşı ekliyorum.

Her şeyden ve herkesten uzakta bir şey olabilme çabasında demleniyor “an”… Yabancı tınılara penceremi açıyorum. Hayallerimin tam ortasında kendime bir mekân biçiyorum; ama mutsuzum…

Hayallerim gerçeğe adımını atınca, mutluluğun engin diyarına taşınmadı içimdeki “ben”. Yabancı diyarlara sürgün oldu beden.

Hani gitmeliydim farklı diyarlara. Hani dayanmalıydım… Bak düşlerimdeki İstanbul bile rahatlatmadı içimi. Gidemediğim uzaklardan çok, kaldığım yakınlar acıttı benliğimi.

Herkesten ve her şeyden uzaktayım; ama şehrimde kaldım…

Vakitli vakitsiz bir yara kanıyor hayallerime doğru. Meğer şehrim bile yavan gelirmiş bir gün. Ne kadar da geç anladım. Şimdi düşlediğim hayallerin İstanbul’da büyümesinden pişmanım.

Mutsuzluğun ellerinden, alışmanın dilsiz kuyularına atıyorum kendimi. Kurtarmayın, Yusuf gibi kuyu içinde mahkûm kalan bedenimi. Kurtarmayın ki, mutsuzluğun tohum attığı diyarlardan mutluluğa açılsın kapılarım. Herkesten ve her şeyden uzaktayım; ama varım…

Bir gidişi seçmiştim hayallerle örülü bir yaşamın eşiğine düşmek için. Bir gidişti verilen sorularımın cevap şıkkı. Şimdi düşlerimle kanlı bıçaklıyım. Pembeye bürüdüğüm tüm hayaller kara çaldı günlüğüme.

Gidemediğim uzaklarda değil, düşlediğim yakınlardayım. Yakın uzaklardayım…

Maskeliyorum yüzümü her gün. Çatık kaşımı bir çengelli iğne yordamı ile tutturuyorum. İnadına gülüyorum. Düşlediğim hayata ayak uyduramaya çalışıyorum. Düşlerimin ritminde yaşamıyormuşum meğer… İlmek atlaya atlaya yarınlar örüyorum. Tüm itirazlarım kendime. Bütün haykırışlarım, bütün feryatlarım… Suçlusu benim yaşadıklarımın… Kendim düştüm ağlamıycam… Ve yakın saydığım uzaklarda kalıcam… Düşlerle örülü bir yaşam için…


Tuba Özdemir