Sen, umudun çiçeği olabilir misin; yıldızların çoğaldığı, korkunun taştığı bu gece vakti? Sen, aşkı özleminle çoğaltabilir misin; sana dair ne varsa hepsini kucaklamış bu sensizlik çoğalırken? Gece nöbetleri gözlerini kopkoyu boyarken; herkes sevdanın kendine yakışan sesini duyar ve daha fazla kırılmamak için sevdayı sadece giderken çoğaltır.
Her şeyi uzaklığınla öğrettin; tıpkı gülün bülbüle ötmeyi öğretmesi gibi. Gece ile gündüz arasında ayrım yapıp; geceyi sevmeyi ve erozyona uğramış gibi gündüzleri kısaltmayı öğrettin. Bir daha yangın çıkar mı bu kıvılcımdan; bu kadar tutkulu, bu kadar heyecanlı sönmüşken. Seni hayatın anısı sanıp mavilere bırakabilir miyim; siyahlarla dolmuşken. Şimdi hangi anıma dokunsan, simsiyah bir hayranlık akar sevdalara. Parlayan hiçbir şeyi sevmiyorum; neyi suyu ne meyveyi;çünkü sen giderken çiçekler düşlerim kadar mattı.
Sevdikçe direnme gücü bulur ; yollarda çoğalırmış insan! Ben seni kaybetmeyi göze almışken yeminler olsun yollara çıkamam. Sevdikçe sonsuzluğa inanıp; aydınlığı yüzüne koştururmuş insan!Ben gülemezken; gerçeklere aydınlığı nasıl kılsın yaşam. Avuçlarında mutlu sevda sözcükleri varken; en çok gülüşünü severmiş insan! Şimdi vazgeçilmezliğin eşiğinde sevgilim; gülüşümden çok daha fazla kaybettim yaşlar.
Seni aşkın sevincine bırakıyorum; birbirimizden ayrı beslediğimiz bu yüreklerde… Görmesem de korunaklı bir dünya da var olduğunu sanıyorum, ne mutlu! Bütün öğrettiklerin adına seviyorum seni; ama bir türlü öğrenemedin! Öğrettiklerinin hiçbir anlamı yok; yalnızlıkta çoğaltırken sevgiyi.Alıntı