Bir çember tutsaklığı! Kaldırılmış levhaların izleri var ayağı kırık yollarda. Aldanışlarla donatılmış her bir karesi. Çıktığım yolda kaçıncı kördüğüm unuttum… Güneş açtığında kar misali niye erimez yüreğin tozlu raflarında saklı cümleler?

Ayaza kilitli suskunluğum! Bulmaca yüklü değil nasır tutmuş sandığım. Gözlerinin gölgesi düşmesin çözümsüzlüğüme. Katran karasına bulanmış sayfalarımda firariyım!

Sürgünüm kaygılarımla! Ketum rüzgarlar taşıyor huzura hasım beş bilinmeyenli denklemlerimi. Tütsüler yakıyorum dünyanın ehven yalancılığında. Heybem boş… Anlamlar kayıp, haber yok kendimden. Kimliksizim!

Yurtsuz yalnızlığım! Güller yaralı, kanaması durmuyor suların, Mahmur kavaklar küskün. Senden başka her değen, sessiz iç kanamalarla el sıkışmakta. Bir sen ol susuzluğumda. Kırgınlık suyuyla yeşeren yalnızlık kaybolmuşluğuma rota olsun. Sağırlığıma ses, Sensiz seslere sağır olsun.
Ne kadar çok dağılmışsın cadde sokak. Kalabalığa karışan sözcükler sustular. İki adım ötene bak, işkenceye hazır sevdim seni. Güneşler güzden sorulurken, tüm sıcaklığını soğuğundan ararken kışların. Ortalık yerinde hayatına kasteden fırtına gibi…

Sereserpe , aceleyle örttük öleni sonra israflık dediler ellerimize. Belirsiz bir vakit yani sen hiç gün görmemişken, ve ben çıkmamışken geceden kavuştu çalakalem yaşadığımız tüm masallar. Ağız dolusu küstü gönlü kulağımda fısıldadığın sesinle yansıyan aydaki her ışığa.

İşte şurası dudaklarında yıkıldığım duvar, işte burası gözlerine sobelendiğim kavşak. Daha bir bas üzerine, yıkılır herşey, o zaman giderim belki.

Sireni çalıyor beklemelerin, dinle. Doldu zamanı edilen yeminlerin. Ladesle tutuştuk, düşman gibi bozuştuk silkele belleğini, hatırla. Tutkularımız yarım. Say ki gözbebeklerini sarhoş eden bir kadehtim. İçtin, bittim… Bir daha beklemem seni, eşiğe ölümü bırak git. Ve sakın ellere beni söyleme. Bir varmış, bir yokmuş... Mırıl mırıl unutalım gitsin…

Gittin, şimdi faili meçhul şarkılardasın. Her gece katlime sebep, eşgalin belirsiz düşüncemde anı olacak kadar uzaktasın. Ben yine bıraktığın yol kenarında rüzgara yaslamışım başımı, isyankar saçlarım yılkı atlarının peşinde. Artık sen bile tutamazsın.

Gittim, yola devirmiştin gözlerimi, üzerinden geçtiğini bilmeden gözyaşlarımın bohçamda birkaç şiir kırıntısıyla meçhule uğurladın beni. Her yağmurda kokusunu içine çektiğin o toprağı eğilip avuçlarına aslanda, artık sen bile, sen bile birdaha basamazsın...

Kırmızı bir isyândı çocukluğum, bütün sokaklarında çamurlu yarınlar kuştüylü duâlar olurdu başucumda. Ay çıkar, her tel saçıma bir yıldız dökülürdü her akşam. Yıldızlar ki kaygısız, geceler ki utangaç, mahcûb, gözbebeklerimde göç başlardı ve susardı şehrâzât çocukluğum…

Gönlümün toprak gibi susadığı âşikâr, toprak ki Âdem’in tînidir. Kırdım aklımın son kadehini, mâziye selâm, muştular geleceğe, fetret devridir yüzümüze kapanan kapılar. Düşerdi hiç solmayan baharlar kıvırcık düşlerime, susuz gözyaşı mağaraları açılır ve yaşanırdı aydınlık çağda irem bağları. Kasvetli devirde bitmeyen masallar, cennet barınağı bir annenin kucağında meltemlerle yayılır amber kokulu inşirâh…

İşitir mi gözlerimin bestesini beyaz güvercinler? Gök kapılarının kapanmadığı âşikâr yağmurlarla boyanacak yeryüzü. Çiğdemler açacak, hatmîler, buhur-u meryem, hüsn-ü Yûsuf, elvân elvân çiçekler... Belki yakından, belki biraz uzaktan, mağribten, dünyânın kalbinden işiteceğiz, göreceğiz kördüğümlerin infilâkını.

Elleriyle göğsümüzü yıkayan güneşler diyârında başka sabahtır; fecr-i sâdıktır nârâ ve nidâ. Yere inen yağmurlar artık gök kubbenin serenâtıdır. İklim değişti, mevsim kışta bahar, kelebekler mes’ûd, kuşlar mes’ûd, köhne cihânda nûr, sevinin, ölümle tanıştı genç çınar…

Öleceksin, biliyorum. Bir sabah ezanı, ölünü bırakacaklar kapıma. Etinle zifir herşey ve hiçbirşey! Ceplerimde çıplak ellerin saklanıyorken, muradımıza meddah köle diyecekler. Demet demet yedirecekler ayrılığı.

Bir iki üç! Ecelin gerdanında tren gibi gel-git. Bir sabah öleceksin sen. Ayaza çıkmış muamma hiçlikti diyecekler adına. Pervazında rüzgarın, daha ne kadar saklanabilir ki selanın uğultusu. İşte o kadar... Yalınayak kalacak üzerimizde çarpıştığımız tüm buseler. Köpük köpük okyanus olup, ağlayacağız seninle.

Biliyorum, öleceksin sen. Sarmaşdolaş ayıracaklar ikimizi. Bir elim tenhada, bir elin saçlarımda. inleye inleye kıyamet misali, vedalaşamadan toprak kokacak tenin. Üstünkörü yaşanmış, meçhul aşklara çıkacak adımız. Ayaklarımda zulmettikçe gece, kusacağım çürüyen o bedenine.

Leke gibi kalsın bilmem kaç kişi marifetli rıhtımlarda, peşine gömecekler bizi. iki kubbenin tam da ortasına! Sanki dünyanın savaşı!

Öleceksin biliyorum. Tüm çareler imzasız, imansız! Sübyan ölü yaşatan hayat. Heyhat!

Öleceksin biliyorum... Biliyorum… Biliyorum ki, kahretsin, öleceksin...Mutlu ŞAHİN