Hayatın renkleri vardır. Hepimizin zaman zaman yaşadığı. Bazen öyle bir hal yaşarız ki sanki bir an hayat kapkaranlık gelir bize oysa geceler biliriz ki kalıcı değildir ‘her gecenin bir sabahı vardır’. O acı dolu anı yaşarken sanki hiç sabah olmayacak hep karanlıklar acılar sıkıntılar içinde kalacağız sanırız. Sıkıntı yaşadığımız anı uzattıkça uzatır ve zaman hiç geçmek bilmez sanki ahlar vahlar içinde çırpınır dururuz. ‘En karanlık zamanlarda bile saatin altmış dakika’ olduğunu yaralı gönlümüze bir türlü anlatamayız.

Sıkıntıyı ve acıyı ne kadar derin yaşarsak o kadar yara alır kendimizi zor toparlarız. Bir gün bakarız hiç ummadığımız bir anda sabah olmuş o doğmaz sandığımız güneş doğmuş ruhumuzu yeniden aydınlatmış sarmış sarmalamış.
İçimizde birden bin bir renkli çiçekler açmaya başlamıştır bile.

Gönlümüze bahar gelmiştir. Hayat artık öylesine güzel ve yaşanılasıdır ki... Hayatın peşinden dolu dizgin koşturtukça koştururuz. Çiçekler ağaçlar kuşlar böcekler sularla birlikte baharın bin bir rengini ve coşkusunu yaşayan gönlümüz mis kokulu gül misali katmer katmer açıldıkça açılır. Hayat ne kadar güzeldir yaşamak ne hoş...

Bir sevdalı misali herşeyden zevk alır aşkın güzelliğini gönlümüzce doyasıya yaşarız. Artık karanlıkları öylesine unutmuşuzdur ki.

Derken hiç beklemediğimiz bir anda birden yağmur misali yaşlar akmaya başlar gözlerimizden gönlümüz hazan mevsimini yaşamaya başlar. Ağaçlardan bir bir dökülen sararmış yapraklar misali sararıp solmaya başlarız. Derinden içli gözyaşları döker yanar kavruluruz acıdan dertten gamdan. Artık ruhumuz hazen mevsimini yaşamakta tarumar olmuş bir bahçe misali perişandır.

Rahmet deryasına garkolmuş ruhumuz bütün bu yaşadıklarından sonra yavaş yavaş asıl huzurun teslimiyet ve Hak’tan gelene razı olmaktan başka yolu olmadığını anlar ve artık bütün mevsimler bahardır gönülde. Ne kara kışlar ne fırtınalar ne hazan gönüldeki baharı bozamaz artık gönül sonsuz saadetin huzuruna garkolmuştur.

Muhabbetten safa gelir haz gelir.
Doymaz nefis her ne versen az gelir.
Ömür boyu bir tek mevsim yaşanmaz;
Hazan gelir bahar gelir yaz gelir.
alıntı