Yere çakılmalarım nadirdir de.. Kim bilir kaç kere tökezledim bu meydanda onu düşünüyorum şimdi.. Dikkatsizdim önceleri. Önüme bakmaz, işaretleri görmezdim. Yaramaz çocuklara yasaklar cazip gelir ya ben de tıpkı yaramaz bir çocuk gibi asla gitmemem gereken yerlere gitmeden duramazdım.

Nasıl canım yanardı her yere düştüğüm de.. Kimi zaman oluk oluk kan akardı.. Her düşüşüm ayrı bir iz bırakırdı ruhumda...

Ben de herşey, her zaman bir iz bırakırdı zaten..O savaş alanına adım attığım ilk günden beri kim bilir kaç kere yüreğimin tam ortasından vurulmuştum. En keskin nişancılar tarafından atılan, kaçmama, saklanmama imkan olmayan oklar nasıl bu kadar can acıtabiliyorlar ve neden beni hep yere yıkıyorlar diye düşünürdüm sürekli.

Zamanla ben de herkes gibi bu meydanda düşe kalka aşk nasıl yaşanırmış öğrendim..

Güçleri tükenmediğini için ya da yaraları sandıkları kadar büyük olmadığı için düştükleri yerden kalkıp kendi elleriyle okları yüreklerinden çekip çıkartanları gördüm önce.. Yaralarının gözümün önünde kapanmalarına şahit oldum.. Emin adımlarla aynı meydanda yürümeye devam edebilmelerine de imrendim çoğu zaman..

Sonra meydanın ortasında yaralı olmalarına rağmen tekrar tekrar ayağa kalkmaya çalışanları gördüm..Göğsünün ortasında ona acı veren o ok dururken yürümeye devam eden, yolundan şaşmayan, varacağı yerin çektiği tüm acılara değeceğine inanan insanlar gördüm.. Devam ettikçe başka okları daha göğüslemek zorunda kalan bu insanları, ben hep üzülerek izledim..

Bu meydanda karşılaştıklarımdan en acısı, ayağa kalkabilmek uğruna oku kırıp atanlardı. İçeride yüreğiklerinin tam ortasında hala daha durmakta olan, okun o en sivri, o en can acıtan kısmıyla bu meydanda hayatlarını sürdürmeye çalışırlardı onlar. Her kırıp atılan ok geride daha sert bir yürek bırakırdı oysa. Kalp yavaş yavaş taşlaşır bir süre sonra yeni bir ok saplanamaz hale gelirdi. Gidenlerin bıraktıkları parçalarla bir koruma kalkanı oluştururdu çünkü kalp kendine.Ve o son oktan sonra bir daha asla sevemezdi. İşte en acısı da buydu..

Bu meydanda verilen en büyük kayıp, sevebilme yeteneğiydi..

Bu meydandan çıkabilmeyi başaran yok muydu peki?
Vardı elbette..

Gerçekten yeterince şanslı olanlar henüz yerde yatarken, çok fazla kan kaybetmemişken, oku kırıp atmaya yeltenmemişken toz bulutunun ardından bir kurtarıcı çıkıp gelirdi. Ellerinden tutup önce yerden kaldırır sonra da tıpkı bir doktor gibi özenle, lafa tutup oyalayarak santim santim o hiç çıkmaz sanılan oku çekip çıkarırdı büyük bir ustalıkla. Kanayan yaraya merhem olurdu.. Yaralı olduğunu bildiğinden hiçbir şey talep etmeden her an incitme korkusuyla sessizce dururdu.

O asla yaralamazdı..

Bu meydanda daha önce çok yaralamış ve yara almış biri olarak iyileştirdikçe onun da aslında yaralı bir savaşçı olduğu anlaşılırdı. Onun yaraları da sadece kurtardığı kişinin sevgisiyle tedavi edilebilirdi işin ilginç yanı..

Eğer bu meydanın ortasında bu şekilde karşılaşan iki kişi birbiri için yaratılmışsa, o kişi sadece bir kurtarıcı olmakla kalmaz yarasını sardığı kişiden kendisi için yeni bir kurtarıcı da yaratmış olurdu aynı zamanda.. Ve işte o zaman bütün yaralar sarıldığında, ruhlarında kalan sayısız izle birlikte elele meydanı terk edip sonsuza kadar mutlu olurlardı..

Fakat çoğunlukla kurtarılan kişi karşıdakinin yaralı olduğunu fark edemeyecek kadar kör olurdu..Sevgisizliği ile çok derin bir yara açardı kurtarıcısın yüreğinde.. Hem de kendi yüreğinden özenle çıkartılan aynı okla..

İşte o meydanda aşk aynen böyle savaşarak, yaralayarak, kan akıtarak yaşanıyor..
Ve ne yazık ki o meydandan kimse yara almadan çıkamıyor...


alintidir