Birbirlerini deli gibi seven, yürekten bağlı çiftler gördüm. Mutlu sonu yakalayanlar da oldu, hiç kavuşamayanlar da, bunun adı kader mi?

Aşka İlahi Müdahale!Bazı aşklar önüne çıkan tüm engellere rağmen yaşanır, bazıları ne yaparsanız yapın gerçekleşmez. Aşka bakan melekler ve biraz da ilahi müdahale mi var? Azimle giden dağları gerçekten deler mi, yoksa elinizdeki kazma bazen kaya mı saplanır?
Yaşamın bir kısmının seçimlerden, birazının ise alınyazısından oluştuğuna inanırım. Ancak çizgi nerede çekilir, kestiremiyorum. Sadece azim, çalışmak ve inançla her şeyi başarmak mümkün mü? Hepsini yapıp, yarı yolda kalmanın sebebi ne o zaman?
Aşk, ilahi bir duygudur. Neyi, kimi sevdiğinizden çok daha değerli olan, sevmeyi becerebilmiş bir kalbe sahip olmaktır diye düşünürüm. Bazen yanlış insanları seçeriz, bazen tercihlerimiz yüzünden acı çekeriz. Peki, hepsi gerçekten bizim seçimimiz midir? Her şeyin kontrolünüzden çıktığı, bir selin içinde akıntıyla sürükleniyormuş gibi hissettiğiniz olmadı mı hiç? Nasıl ki kalbin atışını denetleyemiyorsak, kimi zaman hissettiklerine de müdahale edemeyiz. İpin ucu artık elimizde değildir.
“Hiçbir şey tesadüf değildir.” Üzerinde biraz düşünülmesi gereken bir cümledir. Yaşadığımız ne varsa, ya seçimlerimizin sonucu oluşmuştur, ya kaderdir. Tercihlerimiz bizi o olaya, zamana, kişiye getirdiyse bu zaten tesadüf olamaz; diğer seçenek alın yazısı olduğuna göre, yukarısı da bir ömrün hikayesini tesadüflere bırakmaz, değil mi?
Einstein’ın şu sözü ilişkilere de çok uygundur: “ Aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir.” Sürekli yanlış kişileri seçip, kendini üzen, acıtan, kıran insanlara aşık olmak ve sonunun farklı olmasını beklemek de biraz deliliktir. Yaşadıklarından ders çıkarmayanlar, bir sonrakinde daha büyük bir sınavdan geçerler. Bunu hayatın her noktasında gözlemlemek mümkündür.
Bana kalırsa, aşk işine melekler bakıyor. Seçtiğiniz insan sizin için doğruysa, yola birlikte devam ediyorsunuz. O zaman dilimi için güzel bir seçim ama ileride gideceğiniz yolda size uymuyorsa, engeller çıkıyor ayrılıyorsunuz. İlişkiler, iyisi ve kötüsüyle sizin tarihinizdir. Eskiden birini sevdiniz ve sonradan çok pişman olduysanız, bunun için üzülmenin manası yok. Gerekli dersi koyun cebinize, yola devam edin. O dönem için doğru kişi o olabilir; yaşamanız gereken, sizi olgunlaştıracak bir tecrübeyi o insanla geçirmiş olabilirsiniz. Sevmek değerlidir, bu sizin servetinizdir, karşınızdakinin layık olup olmaması başka meseledir.
Bazı aşklara melekler yardım eder, bazıları neden bir türlü birleşemediklerini anlayamaz. Buna benzer bir durum yaşıyorsanız, elinizden geleni yapmış ama bir türlü devam edememişseniz; fazla kurcalamayın. Bazen ilahi müdahale devreye girer, sizi daha kötü ve acı olaylardan korur. Yukarının işine karışmayın…
alıntı