Camdan dışarı bakarken dikkatimi çekmişti o beyazlığını yitirmekte olan martı. Leş kargaları üzerine çökmüşler yemeklerini yiyorlardı, ellerindeki çatal bıçakla. Yağmur yağıyordu bir yandan delicesine ama yağmur'a aldıran kimdi. İnsanların göremeyeceği kuytu bir yerdi yemeklerini yemek için kargalara bu eski apartmanın çatısı. Ağızlarını siliyorlardı peçetelere; yağmurdan kaçmak değildi amaçları sadece karınları doymuştu artık ne de olsa, dağılmaya başladılar yemeklerinin başlarından birer birer. Sonuncu leş yiyicide başından ayrıldığında uzun süredir sessizce yatmakta olan martının üzerine sinekler doluşmaktaydı. O sadece yatmış ve izlemişti etlerinin kopartılıp midelerde sindirilişini.

Kayıtsızca acımasız gözlerle izliyordu diğer martılar bu olayları yüksek binaların çatılarından. Bağırmayı düşündü bir an için yerde yatan, üzerinde ki boyalar akan martı. Neden sonra acımasız gözlerin altında ezildiğini düşünmüş olsa gerek bu isteğinden vazgeçti. Kaderine boyun eğmek zorundaymış gibi geliyordu en çokta bu koyuyordu ona... O kimselerin göremediği çatıya düştüğü günü anımsıyordu o fırtınalı geceyi! Kafasında biriken düşüncelerden arınmak istemişti çıkmıştı yanlız kaldığı yuvadan. Fakat fırtınaya daha fazla dayanamamıştı kanatları uçmak değilde dinlenmek isteyince düşmüştü o siyah kimselerin göremediği çatıya. Kalmayı denemişti kaç defa fakat hepsinde ayrı bir yenilgi almıştı.

Sabaha kadar sevgilisini ve ilk aşık olduğu günü düşünmüştü. İlk ve tek aşkı; platonik aşkı... Karşısın da ne kadar aciz duruma düştüğünü anımsıyordu o meleklerin ki gibi beyaz kanatlara sahip olan aşkının... Yağmurun kanatlarına çarpıttığında sanki renginin solduğunu kanatlarının daha evvelden sanki siyahmışta üzerlerindeki boya akıyormuş, eskiden kendisinin siyah bir leş yiyici kargaymış olduğunu düşünmeye başladı. Kargaların tekrar gelmeye başlaması ile sineklerin kaçışını izliyordu kayıtsızca.

Karga sürüsünün içinde beyaz bir kuş vardı onlarla beraber geliyordu. Sanki kargalar ona eskortluk ediyordu. Biraz yaklaşınca o beyaz kuşun kim olduğunu anladı yerinden kalkmak istedi onun karşısında böle aciz bir şekilde durmak istemiyordu. Çünkü gelen biricik aşkıydı. Yere konduğunda başını diğer tarafa çevirdi kendini zorlayarak. Kendisinden utanıyordu O'nun karşısında duramayacak kadar aciz bir duruma düştüğü için. Tüyleri uçuşmaya başlamıştı rüzgar alabildiğine hızlı esiyor, yağmur yağabildiğince yağıyordu. Düştüğü gece ki havanın bir benzeriydi bu hava. Kargalar sırtından daha yenilecek birşey kalmadığını görseler gerek yerde aciz durumda yatan yemeklerinin ön yüzünü çevirmeye çalıştılar. Martı O'nun gözleri karşısında erimek istemiyordu var gücüyle yüz üstü yatmaya çalışıyordu. Leş yiyicilerin karşısında daha fazla dayanamadı ve aşkının o ilk ve son olacağını düşündüğü aşkının gözleriyle karşılaştı yeniden.

Dudaklarında garip bir gülümseme vardı aşkının, ölümle karşı karşıya olduğundaki acıma duygusu ile değilde daha çok geçmişte yaşattıklarının verdiği acıma duygusu ile yapılan bi gülümsemeydi bu. Kargalar onlara aldırmadan işlerine devam ediyor son kırıntıları temizlemeye çalışıyorlardı. Artık o eskiden bembeyaz tüyleri olan martıdan geriye sadece birkaç organ kalmıştı. İçlerinden en irisi kalbine doğru bakmaktaydı bıçağını bilerken. Artık bundan başka şansı kalmadığını aşkını asla açıklayamayacağını düşünmeye başlamıştı. Son bir kaç darbe yiyecek ve gözleri kapanacaktı... Bunun bilincene varmıştı varmasına ama hala kendisinde o gücü, o sihirli sözcüğü söyleme cesaretini bulamıyordu.

Kalbine doru yapılan hamleyi görmemişti bile o anda yağmur dinmiş rüzgar esmiyordu. Tiz sesle çıkan bir haykırış oldu kalbine inen darbeyle beraber. O tiz ses ölmekte olan martıdan geliyordu. "Seni Seviyorum...". Sadece bunu söylebilecek kadar vakti olmuştu ölmeden önce. Birinci darbeden sonra ikinci üçüncü derken başı yere düştü. O anda yağmur tüm şiddetiyle yağmaya, rüzgar dondurucu bir soğukla esmeye başladı. Olanları sadece izlemekle yetinen yüksek binaların çatılarında ki diğer martılar büyük çığlıklar atarak uçmaya yerde yatmakta olan arkadaşlarının cesedi üzerinde dönmeye başladılar. Artık yiyecek birşey kalmadığını düşünen leş yiyiciler karınlarını doyurdukları yemeklerinin başından ayrılmaya başlamışlardı. Dünyada herşeyden daha çok sevdiği ve sevgisini ancak ölürken açıklayabildiği "O" ise sanki birşey olmamış gibi kanatlarını çırparak uçmaya başlamıştı su ile beraber akmakta olan kan gölünün üzerinden. Akmakta olan kan oluklardan geçerek sokaklara insanların yağmurdan saklanmaya çalıştıkları bina gölgelerinden sokaklara, oradan caddelere taşmaktaydı. Kimse bu kırmızılığın nereden geldiğini öğrenemeyecekti. Bütün bunlar olurken ben ise öylece durmuş sanki geçmişi tekrardan yaşıyormuş gibi bunları izliyordum...