Erkekler eşini neden aldatır?

Erkekteki aldatma eğiliminin altında, biyolojik, psikolojik veya sosyal etmenler yatıyor. Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Çelikkol bir diğer unsurun da erkekteki "özgüven eksikliği" olduğunu vurguladı.

İnsanların uzun yıllardır cevabını aradığı 'erkekler neden aldatır' sorusunun altında; biyolojik, psikolojik ve sosyal nedenlerin olduğu iddia edildi. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, insanın biyolojik, psikolojik ve sosyal bir canlı olduğu belirterek, "Aldatma söz konusu olunca, bu üç nedenden biri, ikisi, hatta üçü bir arada olabilir'' diye konuştu. Prof. Çelikkol, erkeklerin büyük bölümünün aldattığında, bunu ballandıra ballandıra çevresine anlattığını ve bundan haz duyduğunu da ifade etti. İnsan davranışını önemli ölçüde belirleyen üç niteliğin "benlik kavramı, özsaygı ve özgüven" olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çelikkol, bazı kişilerde bunlarda önemli eksiklik söz konusu olduğunda aşağılık kompleksi içinde boğulduklarını söyledi. Prof. Dr. Çelikkol, bu durumdaki kişilerin, farkında olsa da olmasa da, kendini başkalarıyla kıyasladığını, dahası eşini, çocuklarını da başkasının eşleriyle, çocuklarıyla karşılaştırdığını, bu tür bilinçli veya bilinçdışı karşılaştırmaların zihninde şekillenip, benlik kavramının gelişme düzeyini belirlediğini söyledi.


'ERKEK YAPINCA ÇAPKIN...'


Toplumsal değer yargılarının veya erkekten yana peşin hükümlerin de bu tür davranışları beslediğini belirten Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, "Aldatma, erkek tarafından yapılıyorsa adı 'çapkınlık' olur. Genel anlamda erkek çapkınlığının mağduru hatta bazen kurbanı olan kadın da büyümekte olan oğluna 'çapkın' diye, bir anlamda yüceltici sıfatlarla hitap etmekte zorlanmaz, hatta haz duyar'' diye konuştu.