+ Konu Cevapla
73 / 80 Sayfa BirinciBirinci ... 23 63 71 72 73 74 75 ... SonuncuSonuncu
361 den 365´e kadar. Toplam 397 Sayfa bulundu

Aşka Dair En Güzel Hikayeler Yasanmis Duygular

 FARKLI DÜNYALAR Katagorisinde ve  Ask Ve Sevgi Forumunda Bulunan  Aşka Dair En Güzel Hikayeler Yasanmis Duygular Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #361
  Emekli Süper Cadı :) sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  αѕкιмιη кαℓвιη∂є
  Mesajlar
  6.109
  Blog Yazıları
  4
  Tecrübe Puanı
  4962062

  Tanımlı

  Aşk için bahar.Tehlike her yerdedir...Vuruluverirsin hiç ummadığın birine.Ama öyle çarpar ki kalbin, duracak gibi aldatır seni.Bahardan sonra yaz gelir...Hepimiz biliriz, sabun köpüğü gibidir yaz aşkları.Bence öyle basit değil.Henüz silinmedi hiçbirinin yarası benden.Aşk gitti ama acısını bıraktı, iz kaldı.Güz aşkları mevsimine dönünce dönence, pencereye sinmiş insanlar gelir gözümün önüne.Ve yavaş yavaş görünürler etrafta.Kimi yaza girerken terk ettiği aşkını, kimi yaz aşkını düşünür.Kimi ayrılık planlar ama hala yüreği yanar.Kimi terk edilmişliği sindirmeye çalışır.Çok azdır taze aşk yakalayan. Sanki bir doğum öncesi ölüm gibidir.Sonra kış gelir.Kimi yüzsüzler yazın hiç aldatmamış gibi eski sevgilisine döner;kimi sadıklar kavuşur...Kimi yalnızdır, kimi yorgun...O yorgunlar için kış uykusu başlar...Belki de taze baharlara, taze aşklara enerji depolarlar...Aşk dört mevsimdir herkesin sözlüğünde.Ama nedense bana bu anlattıklarımı çağrıştırmaz.Saçmaladım belki de bir paragraf boyu.Yalan attım.Aslında doğru olsalar bile yalanlardı çünkü, hissetmediklerimi yazdım.Ezbere konuştum.Aşk , kelimesi içimde gebe olduğum bir kelimedir.Her duyuşumda doğum sancısı çeker, doğuramam.Ama gözlerimin önüne o gelir.Sadece bir bakışına karın ağrıları, suyla yatışmalar.Bir tebessüme ömür bulmak.İtiraf.Saatler süren telefon konuşmaları.İlk duygular, çocuksu güzellikler.Ve sonra..... Nefessiz kalmacasına ağlamalar.Izdırap çığlıkları...Kış..Kış..Kış..... Azap....Ve sonunda doğan gün....Hemen her mevsim aşık olmuşumdur birilerine....Hatta sonbaharda bile...Ama onca ufaklı büyüklü sevda içinde, böylesine derinde var olan,böyle yaktı mı iz bırakan, bu kadar çaresiz bırakan,bu kadar arzu illetine hasta eden, bu kadar dizginsiz, sorgusuz,başına buyruk, acımasız, bu kadar bugünsüz sevda görmedim.Ve işte hiç biri böyle koyup, böyle yıkıp gitmedi.Ondan önce hiç biri içimden bir şey götürmemişti.Ondan sonrası zaten götüremez çünkü, götürülecek bir şey kalmadı..İşte o insan, beni aşka karşı böyle kelimesiz böyle hayretli, böyle çaresiz, isteksiz bırakıp gitti..Şimdi ben nefretten bile aciz isem bana bir şeyler borçlu.İçimden söküp aldığı bir şeyleri.Bana beni borçlu.Herkesi seven o sersem yüreğimi..Benden alıp kaçtığı o masum kızı borçlu.Bana bir dün, birde yarın borçlu.Benim ne günahım vardı da aşk için üç kelime etmekten aciz kalacaktım.Benim ne günahım vardı da her mevsim başka meyve yemek varken iştahsız kalacaktım.Yoktu elbet günahım..Onunda yoktu ya..Öfkem susmama engel...Ama ikimizin de suçu yoktu...Suçlu yoktu..Benim mevsimim sonbaharsa, yaza, kışa, bahara dönmez...Benim gibilerin nasibi pencere önüne sinip, mazide yaşamak,kendinle kanlı bıçaklı düellolar yapmak...Kendinle savaşmak , hırpalamak...Yaptığının farkına varıp ,bir de üstüne onun için cezalandırmaktır.

 2. #362
  Emekli Süper Cadı :) sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  αѕкιмιη кαℓвιη∂є
  Mesajlar
  6.109
  Blog Yazıları
  4
  Tecrübe Puanı
  4962062

  Tanımlı

  kendine iyi bak' bir 'veda' degil 'elveda' cümlesidir çogu zaman.
  O üç kelimeden çok daha fazlasini gizler içinde... 'Kendine iyi bak.
  Çünkü bundan sonra ben yaninda olmayacagim, olamayacagim. Istesem de istemesem de...
  Sevdim seni bir zamanlar, hala seviyorum ve benden sonra da mutlu olmani istiyorum.
  Olurda bir gün dönersem seni iyi bulmak istiyorum.' 'Kendine iyi bak. Çünkü bundan sonra kendinden baskasi olmayacak yaninda sana bakacak.
  Ben olmayacagim. Kendine iyi bak ve beni düsünme.
  Çünkü ben de seni düsünmeyecegim artik.
  Arama sakin beni, yazma, çünkü ben yazmayacagim.
  Sil beni yüreginden, çünkü ben silecegim.
  Fakat, yasanilan, paylasilan güzel seyler hatirina sana yürekten mutluluklar diliyorum.
  Ve ben bir daha dönmemek üzere gidiyorum.'
  'Kendine iyi bak. Aramizda geçen her seye ragmen benden sonra iyi oldugunu bilmeyi tercih ederim.
  Aslinda bilmem çok önemli degil, iyi oldugunu varsayacagim ben.
  Seni bir daha asla görmemek üzere gidiyorum ben, seni kendinle bas basa, yapayalniz birakiyorum ben
  . Biliyorum kendini birakacaksin benden sonra, o yüzden iyi bak diyorum.
  Aslina bakarsan, çok da fazla umursamiyorum.' Kendine iyi bak, derler ve giderler
  . Tutkuyla sevenler, bazen birden fazla söylerler bunu.
  Çünkü onlari ayirmak, eti tirnaktan ayirmak gibidir.
  Kolay kolay kopamaz onlar, süreç çok aci vericidir, yürek parçalayicidir. Her seferinde azalan umutlarla geri döner ve yine 'Kendine Iyi Bak' gözleriyle ayrilirlar.
  Ta ki umut da, sevgi de tükeninceye kadar..
  . Ta ki son elveda mezar sessizligine bürününceye kadar.
  Tutkunun ötesinde sevenler, bir kez 'Kendine Iyi Bak' derler ve giderler
  . Onlar eti tirnaktan ayirmak yerine ölümü yeglerler.
  Onlar bu aciyi bir kereden fazla kaldiramayacaklarini bilirler
  . Kendine iyi bak, derler ve giderler.
  Bu sözlerin içinde ihanet yok, hiçbir zaman olamaz derler ve giderler.
  En büyük ihanet degil midir aslinda seni seveni, ihtiyaci olani yüzüstü birakip gitmek. Kendine iyi bak, derler ve giderler.
  Seni suskunluga mahkum edip giderler.
  Seni parçalara ayirip, en büyük parçayi yanlarina alip giderler. Seni senden alip giderler.
  Daha kötüsü suçlayamazsin onlari tüm bunlar için.
  Kendine iyi bak deyip gidenin geçerli bir nedeni vardir elbet... Suçlatmazlar kendini. Savasmadiklari için kizarsin ama suçlayamazsin. Savasmislarsa, yenildikleri için kizarsin ama suçlayamazsin.
  Yenildigin için kizarsin ama suçlayamazsin.. Ayriligin kaçinilmazligina inandirir seni, kendine iyi bak, derler ve giderler.
  Elinden umutlarini, düslerini, sevgilerini alip giderler.
  Bir tek anilari birakirlar geride, bir de hatirladikça gözyaslarina bogulasin diye unutulmayan nagmeler.
  Arkalarina bakmadan çekip giderler eger yalniz kalmissan, çünkü insafsizliklarini görmek istemezler.
  Her sey o saniye orada bitsin, kapansin bu sayfa isterler. 'Bitti' diyemedikleri için, kendine iyi bak derler.
  'Kirildim ve affedemiyorum' diyemedikleri için kendine iyi bak derler.
  'Seni istemiyorum artik, hayatimdan çikaracagim ama bil ki hiç unutmayacagim' diyemedikleri için kendine iyi bak derler. '
  Biliyorum çok kanayacaksin ama daha iyisini yapamiyorum' diyemedikleri için kendine iyi bak derler.
  Vicdanlarini rahatlatmak için kendine iyi bak derler, çünkü o kan uzun süre akacaktir ve o yara asla kapanmayacaktir, bilirler.
  Kendine iyi bak bir noktadir çogu zaman.
  Kendine iyi bak deme bana, sadece kötülükler noktalansin isterim ben. Oysa sen iyisin...
  Sen gözümdeki i**** dudagimdaki tebessüm, sen içimdeki sevinçsisin.
  Sen hayatima renk katan, sen yüregimdeki çarpinti, sen hayatimdaki nesesin.
  Sen yolumu aydinlatan, sen dert ortagim, sen gönül yoldasim, sen bir tanesin. Kendine iyi bak deme bana. Nokta koyma. Keske böyle yasanmasaydi bazi seyler, keske affedebilsem seni, keske sen de affedebilsen beni..

  Keske döndürebilsek zamani geriye. Keske bugünkü aklimizla yasasak her seyi bastan. Nafile... Ama yine de, gitmesen olmaz mi? Bitmesek olmaz mi? Sen eksikken, ben nasil tam olurum? Senden kalan boslugu kimlerle doldururum?
  Savassak aramiza giren seytanla olmaz mi? Hani büyük asklar her türlü engeli asardi, hani gerçek dostluklar her sinavi geçerdi, hani sevgi eninde sonunda kazanirdi?
  Hani hayatta hiç kirlenmeyecek degerler vardi? Hani en büyük zaferler, en kanli savaslarin ardindan kazanilirdi? Bunlarin hepsi yalan mi? ... Sahiden, gitmesen olmaz mi? Bitmesek olmaz mi? bosver her sey olmasi gerektigi gibi olsun. Öyleyse...
  Sen de 'Kendine Iyi Bak.'

 3. #363
  Emekli Süper Cadı :) sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  αѕкιмιη кαℓвιη∂є
  Mesajlar
  6.109
  Blog Yazıları
  4
  Tecrübe Puanı
  4962062

  Tanımlı

  En acı yalnızlık, senin verdiğin yalnızlık oluyor.sen yokken birşey düğümleniyor boğazıma,yutkunamıyorum.nefes alamıyorum,sıkışıyor kalbim.bulunduğum yerde yığılıp kalacakmışım ve birdaha hiç kalkamayacakmışım gibi geliyor bana.


  Oysa senden öncede yalnız kaldı bu yürek.gidenlerin bıraktığı tortuyu taşımayı bildi.bir tek sen böyle çaresiz bırakıyorsun beni.bir tek sen yokluğunla beni ölüme taşıyorsun.


  Ama elini uzattığında değişiyor herşey. Yokluğunun dilimde bıraktığıo acı tat, kalbimdeki o ağrı,yüzümdeki o üzgün tavır kayboluyor. yüreğim deli bir ırmak gibi çağlamaya başlıyor.hiç bitmeyene bir çoşkunun içinde buluyorum kendimi. bakşa hiç bir duygu sana yakın olmanın,seninle olmanın verdiği hazzı vermiyor bana.


  Gördüğümde seni titriyorum.bir yaprak gibi sallanmaya başlıyorum.saklayamıyoum gülüşlerimi.sevinç duygusu yüzümden bütün hücrelerime yayılıyor."ne güzel" diyorum.."yaşamak ne güzel"...


  Gerçektende öyle... seninleyken hiçbirşeyden korkmuyorum.her zorluğu yenebilecek gücü sen veriyorsun bana...yetersiz kalıyorum,bu aşkı anlatacak kelime bulamıyorum. Yaptığım herşeyde,gittiğim heryerde sen de oluyorsun.... yinede seni sana şikayet etmekten başka çarem yok. zamansız gidişlerin felç ediyor beni,yapma... böylesine severken seni,yokluğunun acısına dayanmak kolay olmuyor.hani sen varken tıkır tıkır işleyen zaman, yokluğunda duruyor.ne geceler geçiyor, ne gündüz.... ne içtiğim suyun tadı var,ne yediğim yemeğin.


  Sitemimdir,doğru. Yokluğunun bu kadar dayanılmaz olduğunu söylemeyip de saklasam kime faydası olacak? Bunu anlatabilirmiyim ki sana ?


  Gitme yar, sensizliğin o korkunç girdabında tek başıma bırakma beni.seni yaşamak istiyorum, seni ve senden başka kimse kandırmayacak beni...

 4. #364
  Emekli Süper Cadı :) sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  αѕкιмιη кαℓвιη∂є
  Mesajlar
  6.109
  Blog Yazıları
  4
  Tecrübe Puanı
  4962062

  Tanımlı

  Adını derin vadilerde yolunu yitirmiş sulara yazdım. Saçlarına kırağı düşmüş dağlara yazdım. Göçmen kuşların konakladığı ovalara yazdım. Adını rüzgara yazdım bir de...

  ***

  O rüzgar getirdi seni bana. Ve seni gördüm. Gençliğimin ilkçağının gözleriyle gördüğüm gibi... O yıllarda da böyle miydi ağzın ve dudakların? Alnının serinliği? Kirpiklerinin karası? Parmak uçlarınınyumuşaklığı? Saçların? Ki her dokunuşumda nice aralar açardı kalbimde... Gözlerin? Ki karanlığında yerini yurdunu yitirirdi bakışlarım... Ve yüreğim nasıl bir heyecanla çarpardı gözlerinin ışığı gözlerime değince... Ben, nasıl çarpardım kendimi çıkmaz sokaklara... Denizlerin tuzuna... Gurbetlerin hüznüne... Hüzünlerin sılasına...

  ***

  Alıp gitmek vardı seni o an görünce... 'Bana bir şiir oku' deyince... Alıp gitmeliydim seni... Bedeni haritadan silinmiş bir park kanepesinde otururduk. Başımı omuzuna dayardım. Kulağının memesi ağzımda erirdi. Sana dünyanın bütün şiirlerini okurdum. Senin şiirini okurdum. Gökyüzünün en karanlık gecesinden en aydınlık yıldızını çalardım senin için... O yıldızı kalbinin üzerine koyardım. O yıldızın aydınlığı ile aydınlanırdı senin geçmişin, benim geleceğim... O yıldızın aydınlığı ile sana yaşanmamış sevdalar biçerdim, bana avuçları buz tutmuş karasevdalar... Sana sevinçler, bana hüzünler...

  ***

  Ah, benim geçmişimin hatırasından hatırıma bir daha gelen sevgilim... Seni kalbimin hangi kuytusunda saklamalıyım şimdi? Seni hangi vadilerin rüzgarına yazmalıyım? Hangi rüzgarların elvedasına? Çık gel haydi, hangi gün olursa olsun. Ben beklemedeyim. Telefonların sessiz tellerine, mektupların harf kataloglarına değil, rüzgarlara yazdım adını... Rüzgarlarla bekliyorum seni...

 5. #365
  Emekli Süper Cadı :) sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim Baktabul'un Çılgını sonaskim - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  αѕкιмιη кαℓвιη∂є
  Mesajlar
  6.109
  Blog Yazıları
  4
  Tecrübe Puanı
  4962062

  Tanımlı

  Hayat seçimlerle dolu ve “her seçim bir kaybediştir.”Bir şeyi seçer, bir başka şeyi kaybederiz.
  Ya da hiçbir şeyi seçmez her şeyi kaybederiz. Tabi buda bir seçim… Bir şeyi seçip bir başka şeyi kaybetmek mi, hiçbir şeyi seçmeyip her şeyi kaybetmek mi?
  Zırhlarımız, korkularımız, savunmalarımız, hesaplarımız. Bizi hep bir şeyi seçmeye götürüyor, aklımız “öbürünü kayıp etmemeliyiz.”diyor… Ve en akıllı, en güçlü, en zırhlı, en hesaplı olduğumuz zamanda, her şeyi kaybediyoruz, en çok istediğimiz bizden en uzağa düşüyor. Kendi seçimimizi doğru yapamadığımız içinde insanları sınayıp duruyoruz.

  Evet, insan olmak o kadarda kolay değil aslında değil mi. Düşünürseniz ne zor yanları var. Taşı tanımak kadar kolay değil insanı tanımak. Kimse tanımaz sevdiğini bazen.
  Sevdiğinden küçük bir kil parçası alıp, ona kendi toprağımızı ekleyerek büyük bir heykel yaparız. Yaptığımız heykel aslında bize benzer. Oyalanırız oynarız biraz yaptığımız heykelle. Onunla konuşur dertleşiriz. Heykeli değil aslında kendi sesimizi dinleriz. Kendi duymak istediğimizi duyarız. Sonra heykel başını çevirir. Muhakkak her heykel bir gün başını çevirir. Yüzü görünür. Gördüğümüz yüz görmek istediğimiz yüz değildir.

  Ve insanlar hayal kırıklıkları yaşarlar. O hayal kırıklıklarında garip bir çocuksuluk çıkar ortaya. Kabahatin heykelde olduğunu sanırız. İçten içe gerçeği görmekten hep kaçtığımızı bil sekte, bunu kendimize kolay kolay ifade edemeyiz işte. İsteriz ki sevdiğimiz insan kendi yaptığımız heykele benzesin. Kendi yaptığımız heykel gibi konuşsun. Yüzünü hiç çevirmesin. Küçük bir kil parçasından heykel yapmak kolay iş değil. Çok emek ister. Ama bizler emekten pek kaçınmayız. Bunun adına da AŞK deriz.

  Sanırım insanları değiştirmeden ve oldukları gibi sevmek ya da sevmemek en doğrusu. Arı bal yaparken bunu insanlar yesin diye düşünüyorumdur acaba bence ne bal nede onu yiyecek insan önemli. Önemli olan bal yapabilmek, varsa içimizde sevgi sevebilme yeteneği
  karşılık beklemeden paylaşabilmek. Yoksa hep kafamızda yarattığımız sevgililere kızar dururuz gerçekten sevebilemeden.

  İnsan sevdiğine mi bağlanır yoksa kendini sevene mi? Sevmek mi daha bağımlı kılar insanı sevilmek mi? Acı sevmekte mi gizlidir sevilmekte mi? Ya mutluluk hangisinde bulunur? Bizi seven biri bizi değiştirmek istediğinde, kötü olduğunu söylediği yanlarımızı bizden ayıklamak için çaba gösterdiğinde, acaba bize duyduğu sevgi artacak mı? Tümüyle onun istediği gibi biri olduğumuzda bizi sevecek mi?  Kafam… Karışık
  Sanki içinde bir kurt var
  Dolaşıp dolaşıp ağrı yapıyor
  Gözlerim… Evet gözlerim
  Bakıyorum ama her şey bulanık
  Uzaklarda EROS’ u görüyorum
  Yakalamak için ona doğru koşuyorum
  Ama yetişemiyorum, kaçıyor
  Sevgiyi alıp kalbime koymaya çalışıyorum
  Ama sevgi dile geliyor “zorlama” diyor bana
  Rahatlamak için suçu kadere atıyorum
  Yok, oda olmuyor
  Hayallerimden almak istiyorum aşkın güzelliklerini
  Birde bakıyorum bir ağaca yaslanmış
  Ay ışığının gölgesinde aşk şarkıları söylüyorum
  Boşluktayım evet buna eminim
  Uzayın derinliklerinde sürüklenen
  Kendi çapında öylesine bir gezegenim ben
  Bir yıldız arıyorum kendime
  Işığıyla içimi ısıtıp aydınlatsın beni
  Zifiri karanlığın sonsuzluğuna bakıyorum
  Uzakta bir yıldız parlıyor birden
  Bir ışık, bir ümit ışığı
  Ona doğru yönelip ışığını yakalamaya çalışıyorum
  İçimdeki ümitle yaklaşıyorum ona
  Ama içinden geçiyorum, kabul etmiyor beni
  Bana gülüyor yıldızlı gezegenler
  “Delisin “ diyorlar bana
  Ağlamaya başlıyorum birden
  Bakıyorum bir aşk perisi
  Gözyaşlarımın pınarında oturuyor
  Kızıyorum aşk perisine
  Ama hala boşlukta bir yıldız arıyorum kendime
  “sevmek sanattır” demiş bir usta
  Başka bir ustada “Mahpus zor zanaat”
  Seni sevmek mahpusluktan zor güzelim
  Seni sevmek zor zanaat.

+ Konu Cevapla
73 / 80 Sayfa BirinciBirinci ... 23 63 71 72 73 74 75 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Barlas Erinç Aşka Dair (Aşka Dair sarki sözleri)
  By NoBoDyS in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-22-2009, 15:56
 2. Özlem Tekin Aşka Dair Şarkı Sözleri ( Aşka Dair )
  By NoBoDyS in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-11-2008, 18:21
 3. Aşka Dair En Güzel İtiraflar
  By elma in forum Ask Ve Sevgi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-08-2008, 20:29
 4. Şimdi senin özlemine dair tüm duygular
  By Mr. NuteLLa in forum Ask Ve Sevgi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-01-2008, 00:02

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375