Bu sabah fark ettim, sana ne kadar benzediğimi; benzemekten de öte, tıpa tıp sen olmuşum. Hesapta çayım demleninceye kadar vakti değerlendirmek vardı, çay zift olmuş, ben hala seni düşünüyorum. Senin gibi, hoh yapıp, aynayı siliyorum ve şimdi kendimi daha net görüyorum. Aynı senin gibi, sabah kalkınca uzun uzun camdan dışarı bakmadan güne de başlayamıyorum. Pencerenin önüne ekmek kırıklarını serpmesem, bir işimi eksik yapmış gibi hissediyorum. Tamam! Senin kadar olmasa da, biraz süsleniyorum; bıraktığın kadın kokusu olsa da, her gün sabah akşam azıcık sürüyorum. Bitmek üzere, gideli ne kadar uzun zaman olmuş, işte o zaman anlıyorum.
Unuttuğun cımbızınla canımı yakmama ne demeli? Alıp gittiğin törpünle, sensizliği törpülemeli. Yatağın altında çorabının tekini buldum, ucu delik; iğne iplik bulsaydım, kalbimle ona yama dikecektim. Gardıropta unuttuğun elbiseni kapıcıya verdim, ne kadar pişmanım bilemezsin. Portmantoda bıraktığın yağmurluğun gibi, eminim utanmadan onu da gizlicede olsa giyecektim. Eski eşofmanlarını denedim olmadı, spor ayakkabıların ayağıma uymadı. Diş fırçanı kullanıyorum arada, dönersen kızacaksın biliyorum; her şeye olduğu gibi buna da. Terliğinin tekini mart ayında, kızıp attım penceremin altında miyavlayan kediye; ötekini de atacağım kiraz ağacına dadanmış yaygaracı kargaya. Çok darda kalırsam, senden kalanları çıkacağım bitpazarında satışa.
Bu kadarla kalsa gene iyi, arkadaşlarım en çok kendimle konuşmama kızıyor; �oğlum, bırak şu huyunu� diye her seferinde uyarıyor. Ya aşk filmlerini seyrederken yarıda bırakıp, sinemalardan çıkmama ne demeli? Acıklı filmleri sonuna kadar ağlayarak seyretmemi takdir etmeli. Cebimde çocuklara vermek için şeker, balon taşımama bende şaşırıyorum ama, dalga geçenlere de bozuluyorum. Tek kaygım şu: Bir gün bende bırakıp gidecek miyim beni? Özleyip, hasret biriktirip dönecek miyim geri? Kendime sorunca, cevap veremediğim tek soru. Bütün fotoğrafların çerçevelenmiş, duvarlarım dolu; resim galerisine döndü evim, kuzu kuzu bekliyorlar senin dönmeni. Elbette ziyaretçim oluyor, bir değil onlarca; ne olur affet! Benden başkalarına anlattığım için seni.