+ Konu Cevapla
4 / 7 Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu
16 den 20´e kadar. Toplam 31 Sayfa bulundu

SANA.......(özel)

 FARKLI DÜNYALAR Katagorisinde ve  Ask Ve Sevgi Forumunda Bulunan  SANA.......(özel) Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #16
  yaremce
  Misafir

  :heart: Ce: SANA.......(özel)


  Düşünüyorum da,
  Sanırım en büyük korkumuz olduğumuz gibi görünmek.
  Yumuşacık kalbimizin fark edilmesi,
  Naif yönlerimizin keşfedilmesi,
  Cesaretsizliğimizin anlaşılması,
  Korkularımızın paylaşılması
  Sanki zarar göreceğimizin en büyük işareti.
  Kabuklarımızın altında kendimizi saklamakta ne kadar da ustayız.
  Ve ne kadar güçlü korunuyoruz, kalkanlarımızın ardında.
  Hissedilmeden, el değmeden, sevgimizi göstermeden. Deniz minareleri, midyeler.
  Kirpiler ve kaplumbağalar gibi.
  Sahi koruyor mu bizi çatlamamış sert kabuk?
  Kimse incitemiyor mu duygularımızı, inançlarımızı, benliğimizi?
  Yoksa zarar mi veriyor bu ürkeklik, bu kabuk bize?
  Hissettiklerimizi gölgeliyor, yansıtmıyor mu gerçek kimliğimizi?
  Duygularımızı bastırıyor, el ele tutuşmamızı engelliyor mu?
  Eğer bir yıldız gibi ışıl ışılsam ve bir yıldız kadar parlak.
  Ne çıkar ateşböceği sansalar beni.?
  Belki en hoyrat yürek bile ateşböceğinin
  O uçucu, masum, sevimli çocuksuluğuna el kaldırmaya kıyamaz?
  Güçlü kapıların arkasına kilitlemesem kendimi,
  Korkaklığımı, sevgi isteğimi
  En insani yönlerimi kayıtsızca sunabilsem
  Bu sert kabuğun ağırlığından kurtulup
  Bir kuş gibi uçacağım özgürce.
  Anlaşılacağım ve bir ayna gibi yansıyacağım
  karşımdakine.
  O da çözülecek belki.
  Samimi ve güvenliksiz, silahız biriyle göz göze gelince.
  Oysa bir görebilsek bunu.
  Kalmadı böyle insanlar demesek.
  Güven duygusuna bu kadar muhtaç olmasak.
  Kırılmaktan korkmasak. Yaralansak.
  Ne olur bir darbe daha alsak.
  Yeniden açsak kendimizi, atabilsek kabuğu.
  Denesek.
  Risk alsak.
  Yanılsak.
  Fark etmez.
  Tekrar, tekrar bıkmadan denesek.
  Ve kucaklaşsak yeniden.
  Tıpkı eskisi gibi.
  Ne olduğunu anlayamadığımız o 15 yıldan öncesi gibi.
  O zaman fark edeceğiz.
  Ne kadar özlediğimizi birbirimizi.
  Neler biriktirdiğimizi,
  kaybolan değerlerimizi ne kadar özlediğimizi.
  Beraber geldik beraber gidiyoruz oysa.
  Vakit az, paylaşmak, sarılmak için.
  Yaşadığımız coğrafya zor, şartları ağır.
  Yüreği daha fazla küstürmemek lazım.
  Sırtımızda ağır küfeler, her gün katlanan.
  Ve koşullar bir türlü düzelmeyen.
  Sevgiye çok ihtiyacımız var.
  Ufukta kara bir kış görünüyor.
  Ancak birbirimize sokularak atlatırız o günleri.
  Kırın o sert, o ağır kabuklarınızı.
  Kurtulun bu yükten. Korumuyor o kabuklar, aksine zarar veriyor bize.
  Yalnızlığa mahkum ediyor bizleri.
  Hem hepimiz bir yıldızız.
  Ne çıkar ateşböceği sansalar bizi.

 2. #17
  yaremce
  Misafir

  :heart: Ce: SANA.......(özel)

  UNUTMAK NE DERİN ŞEYDİR Kİ, unutanlara unutuşlarını bile unutturur. Unutulmak ne acı şeydir ki, unutulanın unutuluşuna ağlayışını kimse hatırlamaz.


  ‘Nisyan’dan, yani unutuştan çıkarıldık her birimiz. Yüzümüz gün yüzüne değeli, tenimiz güneşe erişeli beri unutulmaktan alındık, unutmaktan sakındık. Hatırı sayılır olduk. İsmimizin orada burada anılması bizi memnun etti. Ne var ki, unutmak yaşamak kadar elimizin altında ve unutulmak ölüm kadar yanıbaşımızda. Ölüm bizi geldiğimiz yere, ‘nisyan’a ***ürüyor tekrar. Ölüm unutuşlara gömüyor yüzümüzü; tenimizi tanıdıklarımıza yabancılaştırıyor. Yaşarken ölümü anmıyoruz o yüzden. Yaşarken ölümle aramıza sahte mesafeler döşüyoruz. Unutulmak korkusu bu... Galiba, en çok, unutulacağımızı unutuyoruz.


  Hatırla ki, toprak ayağının altından kayıyor. Ellerin son bir defa dokunuyor güle ve güne. Gözlerinin karası son kareyi alıyor ışıktan; ve karanlığa hazırlanıyorsun. Gözkapaklarının kapanışı seni bir dağın arkasına ***ürecek. Unutmaya ve unutulmaya hazırlanıyorsun. Varlığın incecik dudaklarda bir çift kuru söze inecek; o dudaklardan insan sıcağını tadamayacaksın. Hatıran bir taştan ve hüzün renkli topraktan ibaret olacak. Kahkahalar seni yalnız bırakacak, mutluluklar seni hesaba katmadan ikmâl edilecek. Sana arkalarını dönecekler, dönüp yüzüne bakmayacaklar. Senin kokun uzakların kokusu olacak. Tenin toprağın soğuğunu tadacak. "Gelecek ölüm; gözleri gözlerin olacak."


  Hatırla ki, sarışın kız çocuğunun lüle saçlarına son kez bakıyorsun, seninkinden uzun ve derin bakışlarına son kez değiyorsun. Sen bu ânın eşiğinde son nefesin hesabını yapıyorsun; o yarınların uzayıp giden kanatlarına tutunmuş derin, taze soluklarla yineliyor varlığını. İllâ da göz göze geliyorsunuz. Ellerin onun ellerine erişemeyecek; gamzeli yanaklardan sızıp gelen tebessüm sana uzak düşecek. Şimdiden, ölümü bilmeyen oğlunun gözlerinin seni köşe bucak arayışını görüyorsun. Havada asılı kalacak "Baba!" çığlığına şimdi hep bir ağızdan cevap vermek istiyorsun. Nefesin sesine yetmiyor.


  Hatırla ki, yarınki gün seni taze bir toprak yığının altında bulacak. Bir gün saatinin akrebi, yelkovanı senin uzanamadığın ânlara doğru dönecek. Sen olmayacaksın ve kolundaki saat sensiz zamanları tırmanıyor olacak. Sulamayı unuttuğun çiçeğin bile senden sonra solacak. Yüzüne günışığı vurmayacak. Hayatının ebedî rengini dar ve sessiz bir boşlukta bulacaksın. Ya küle dönecek ya güle dönüşeceksin. Yarınsız ve sonsuz bir günün yanağında incecik bir gamze olup kristalleşeceksin. Yüzün solacak, ellerin hiçbir yere varmayacak, parmakların hiçbir şey göstermeyecek ve ayaklarının altında hep boşluk olacak.


  Unutma ki, toprak şimdi ayağının altından kayıyor. Yürüdükçe ince bir hesap çizgisine çekiliyorsun. Unutma ki, elinle ölüme dokunuyorsun. Elinle ölümü dokuyorsun. Hatırla ki, gözlerin ölüme bakıyor. Gözlerin bir cesedi alacakaranlığa taşıyor. Hatırla o zamanı ki, sen boz topraklar altında derin unutuşlarda eriyorsun. En son, kaleminin karanlık izi kalıyor soluk sayfalarda. Ve sözlerin kırık-dökük hatıralara dönüşüyor, paylaşılıyor, solgun bir gül gibi dolaşıyor. Hatırla ki, sen sözleri genç kalbleri taze aşklara taşıyan ölü bir şairsin ya da masum ve sonsuz bakışlı gözlerin kapı aralarında beklediği bir babasın. Elinin sıcağı özlenen sevgilisin. Hatırla ki, seni sımsıcak sarıp kucaklamak isteyenler bir tabutun katı, soğuk dokunuşuna çarpıyorlar. Hatırla ki, bir mezar taşında iki rakam arasına çizilmiş eğreti bir çizgiye indirgenmişsin. Hatırla ki, duvarda soluk siyah beyaz bir fotoğrafta hüzünlü bir gülüşten ibaretsin, belki de camekânın tozunu almayı unuttular. Mezar taşın unutuldu ve hatta mezar taşın da seni unuttu diyelim. Ve hep başkaları var dışarıda, hep yabancılar geziyor yıkık mezar taşları arasında. Kimsenin tanıdığı değilsin artık. Kimsenin ‘ölü’sü de değilsin; tıpkı şimdi olduğu gibi.


  Oysa, sen ve son, ne kadar da uzak görünüyordunuz birbirinize. Unutuş ne kadar çok unutuluyor.


  Ey beni herkes unuttuğunda anan Rabbim! Yüzümü, elimi, gözümü, bakışımı, dokunuşumu veren Rabbim! Beni Seni unutanlar arasından çıkar al! Beni bensiz bıraksan da, Sensiz bırakma!


  N’olur Rabbim! Şu biricik ânımı ebedin rüzgârlarına kat ve beni Sana daim yakın eyle! Yalnız Seninle kalmakla kalabalıklaştır beni! Bir secdede biriktir varlığımı! Beni Sana açılan ellerimde çoğalt! Beni Sana karşı fakir olmakla zenginleştir! Kendimi Sende unutayım ve öylece kapansın gözlerim ve öylece çözülsün ellerim. Dilim öylece sussun ve tenim öylece çamura katışsın ve bu mürekkep lekeleri kısacık vuslatımın hatırası olsun. Unutulmasın sözlerim; unutkanlar unutulacaklarını hatırlasınlar diye...
 3. #18
  yaremce
  Misafir

  :heart: Ce: SANA.......(özel)


  Kırgın durduğuma bakma, aslında bende her şey aynı. Hüzünlere olan bu bağlılığım, eskiden kalma. Hüzünler biraz daha sanki bana benziyor.
  "Hiç değişmeyeceksin" diyor bir dostum. Bu söz, tarifi imkânsız bir mutluluk veriyor bana. Aslında yeni bir başlangıç için; yaşım ve rüzgâr müsait. Ama gerekli dermanı dizlerimde ve yüreğimde bulunamıyor. Yokuşları çıkarken yaşıma yakışmayan bir damla oluyor nefesimde. Bu darlıkta neyi değiştirebilirim ki? Yaşım daha küçük yüreğimden.
  Ben aslında rüzgâr olsam, hep doğudan eserim.
  Ben aslında, bir gün kapımın umuttan yana çalınacağına eminim.
  Ben aslında, hayat ile hayali hep birbirine karıştırırdım.
  Ben aslında anladım, cami avlusuna terk edilen kundaklı bir çocuktan bir farkım olmadığını.
  Ben aslında anladım, hayatımın hep yamalardan ibaret olduğunu.
  Ben aslında, cürmün kadar yer yakardım.

  'Neyse' deyip toparlanmalıydım artık. Dökülen cümlelerimi, kırılan gençliğimi, darmadağın olan hayatımı anlamalıydım ve yeniden kalkabilmeliydim düştüğüm yerden. Bu kadar hassas olmanın vakti değildir artık.
  Küçük yaralarımla uğraşarak kaybedecek vaktim yoktur. Zira hayatın tutunacak dalları vardı. Asılmalıydım ben de zayıf kollarımla hayata; sabrı öğrenmeliydim sıkca tutmalıydım bana uzanan elleri.

  Değişmem zor aslında. Acılar hep aynı çünkü. Acılarım hep aynı…

  Yine değişmeliyim, ey rüzgarlı hüznüm. Ne tarafa eseceğin belli değil, biliyorum. Biliyorum, denizi özlemem de kar etmez. Kim bilir belki masal olsaydı yaşadıklarım, bir umut olurdu hep Kafdağı'nın ardında. Ama masal değil yaşadığım, biliyorum.
  Belki de oturup ağlayarak başlayalım değişmeye…
  Oturup ağlayalım halime.

  Belki tebessümlerimin bereketsizliği de terk eder beni böylece, kim bilir…
 4. #19
  yaremce
  Misafir

  :heart: Ce: SANA.......(özel)

  Her şeyin bir zamanı vardı, hüznün bile… Aşklar ilkbaharla doğardı, aşkını papatyalar ve güllerle anlatabilmesi için sevgilinin. Sancısına inat doğanın kıpırdanışı, rahmet pınarları yağmurların toprağın diriliş suyunu verdiği, yeşilin hakimiyetini ilan ettiği, coşkunun ayları; ilkbahar ayları değil miydi? Gönül de tabiatın bu sesine karşı çıkamaz, coşmaya, hissetmeye, hazzetmeye başlardı, üstündeki ölü toprağını atar, mazideki aşk duygusunu hatırlamaya başlardı.

  Ne zaman ki ışık dik geliyordu yeryüzüne, aşk da dikleniyordu hüzne, kovuyordu yeryüzünden. Gönül gözünü yalnız aşk için açıyor, hüznü gördüğü yerde görmezlikten geliyordu. Aşkın acısı kaybolurdu yaz ile, gönlünde aşk hissi vardı yalnızın bile... Tutkunun, aşkın ateşini yükselten yazdı ve tarih en büyük aşkları bu aylarda yazdı. Ama yazın bile bir sonu vardı, aşkın sonunun olduğu gibi. Ne büyük rastlantıydı ki, aşkın ateşi, güneşin ateşi ile birlikte sönmeye başlardı.

  Esmeye başlardı rüzgar, bir yandan dökülen yaprakları kovarken yerden, bir yandan aşkın ateşini söndürüp kovmaya başlardı gönülden. Sanki kırmızının sarıya dönme, aşkın hüzne dönme vakti gelmişti. Acıyı hissetmeyen gönül, hüznün ızdırabına hazırlanıyor, aşk yanığının üzerine hüzün kremini sürerken acı hissedeceğini tahmin bile edemiyordu. Derman dediği şeyin dert olduğunu bilse, hüzne hoşgeldin der miydi? Ama adettendir yeni gelene yer açmak ve buyur etmek; yeni gelen her sene aynı şeyi getirse de devir teslimi geciktirmenin bir alemi yoktur ve her yeni gelenin getirdiği umuttur. Hüzündür ve sonbahardır belki umudu en son hatırlatan ve gelen gideni aratır. Hüzün artık sarıdır, sarı artık hüzündür, sarı sonbahardır, sonbahar sarıdır, eylüldür…Eylül ayrılıktır, eylül buluşma vaktidir ancak sevgilinin beklediği ve sevgilinin bir türlü gelmediği aydır. Kaç Eylül geçerse geçsin, sevgilinin geleceği tren umut ve kavuşma istasyonundan geçmeyecektir. Çünkü o hüzün istasyonunda sonbaharın geçmesini bekleyecektir. Yazın yağmamakta inat eder yağmur, zira sevgilinin gözyaşı ile Eylül’de inecektir yeryüzüne. Beklenen rahmet gökten, dökülürdü sevgilinin gözünden. Belki aşina değildi göz buna, unutmuştu yaz boyunca yaşlar akıtmaya; ama sırası geldiğinde unutulan davranışlar, unutulan aşklar gibi hatırlanırdı. Acıyla akan yaşlar, sancıyla bitten aşkları hatırlatırdı ve hüznü onlardan daha iyi anlatan olmazdı.

  Sonbaharsın, sarısın, Eylülsün,
  Aşkın ateşini sen söndürürsün
  Sevgiliye hediyen midir?
  Ayrılık, özlem ve hüzün…

 5. #20
  yaremce
  Misafir

  :heart: Ce: SANA.......(özel)

  Tam da tepemdeyken güneş, sıcak cayır cayır yakarken, aynı etek uçuşurken bacaklarımın arasında, gemiler yanaşırken, çılgınca savrulurken martılar.
  Tam da durduğun yerde bakıyorum kendime! Nasıl gidilir bir ömürden,
  söylenen bunca yalanın üstüne basa basa nasıl silinir her şey, izliyorum!


  Aynı şarkı çınlıyor kulaklarımda, gidişime bakamayan adamın durduğu yerde
  sırtımı dönmüşken kendime! Kalabalık akarken ensemden, şuurunu yitirmiş bir gemiciyim sanki rotasını çizemeyen! Ufuktan geliyor yalnızlık, ufuktan ve ufaktan süzülüyor koynuma! Savrulan bir koku siniyor, hüzün "gülkurusu" avuçlarımda…

  Senin durduğun yerden izliyorum kendimi, esmer simitçinin tam arkasında.
  Avuçlarımda bir önceki tutuşun sıcaklığı ve teri ruhumda henüz kurumamış… Parmak uçlarımda salınıyor hasret ve bir liman arıyor kendine terk edilecek! Sakinlikten başka sakin bir şey kalmamış; sille tokat akarken gözlerimden sağımdan gelip solumdan sarılıyor koca bir kent!

  İzleri duruyorken asfaltta adımlarının, aynı iz üzerinden koşup sarılıyor bir adama bir kadın! İncecik boynunda bir gerdanlık ve gerdanından öpüyor adam, selamlık.
  Karaya vuran kabukları topluyorum, denizyıldızları ve martıları… İki dakika önce şu masada, son yudumunu içerken bardağımdaki çayın neşterle oyup kurcaladığım ve açık unutup kalktığım her bir yaranın üstüne basa basa gülümserken adama gülüşü bana benzeyen kadın, sevişir gibi karışıyorlar yola gölgesinde sırtımın…

  Senin durduğun yerden izliyorum kendimi!
  “Kurumadan anlasaydın” dediğin yerde, “kurutmadan kendini…”
  Denize vururken yüzüm, yüzümde göstermelik bir hüzün; tüm defterleri savuruyorum aralarına “gülkurusu” gömdüğüm.
  …Ve gitmek, kaderidir diyorum, sonu bahara vuracaksa, her güzün…
+ Konu Cevapla
4 / 7 Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Özel Günleriniz İçin Makyaj Önerileri*Özel Günler*
  By Death ! in forum Makyajın Püf Noktaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-21-2009, 15:13
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-23-2009, 18:14
 3. Rıza Özel Kimdir?-Rıza Özel Hayatı-Rıza Özel Biyografisi
  By elma in forum Basın-Yayın (Kimdir)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-15-2009, 18:34
 4. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 03-01-2008, 16:22
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-10-2007, 22:44

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375