Kalem elimde kaldım öyle, yazamadım. Korktum çok, yoksa yazamayacak kadar gitmiş miydin benden? Hayır, öyle olmamalı, sadece kafamın içi çok dağınık. Yoksa sen ve o acı hala duruyor sol yanımda.
Hiç sevdiğin birini kaybettin mi? Hiç tattın mı ölümü? Önceleri bir şey olmamış gibidir. Birazdan kapıdan girecek diye beklersin. Sofraya bir tabak fazla koyarsın. Sanki uzak bir yere gitmiştir de dönecektir. İlk günler pek önemsemezsin, ne de olsa dönecektir. Sonra bir gün gerçek midene bir yumruk gibi iner. Nefes alamazsın, bacakların tutmaz. O karda çıplak gelir ki karşına, sendelersin. “Ne yani, gerçekten yok mu? Hiç olmayacak mı? Yani bir daha sesini duyamayacak mıyım? Bir daha dokunamayacak mıyım?” Sorular, sorular ve sorular… Beynini kemirir.
Şimdi ben, o sevdiğini kaybedenlerin yaşadıklarını yaşıyorum. Özlemin o karda koyu ki, acıtıyor yüreğimi. Sesin bir daha olmayacak. Gözlerin zaten hiç olmamıştı. Ve ellerin… Şimdi ben hiç dokunamayacak mıyım, o güldüğün zaman yanağının kenarında oluşan çukurlara? Hiç dokunamayacak mıyım beni çağıran o elin çizgilerine? Omzuna hiç başımı yaslayamayacak mıyım? Ve sen… o gözlerle bana hiç bakmayacaksın öyle mi? Belki bir gün okşarsın diye artık çok dikkat ettiğim, hep yumuşacık olmasına gayret ettiğim saçlarıma dokunamayacaksın, öyle mi? Yüreğim eziliyor sevgili, yaşıyorsun biliyorum, ölmedin. İstesem dokunabilir(d)im ama ne zaman elimi uzatsam parmaklarımı kırdılar. Geç kaldık değil mi sevgili? Diyor ya Kahraman Tazeoğlu “Neyi erken yaşadıysam, hep ona geç kalıyorum…”
Kendimi insanlardan nasıl soyutladığımı anlatmış mıydım bilmiyorum. Bir tırtıl olup kozamı örerim böyle zamanlarda, öyle sıkı olur ki asla ses geçirmez. Çevremdekiler çağırır duyamam. Öyle ki koparım dünyadan. Şimdilerde daha sık örüyorum kozamı. Ama ip bitiyor bir yerde, bir yerde ufacık bir boşluk kalıyor. Sonra yaramaz bir “Yarim!” kelimesi süzülüyor boşluktan içeri, kulağımı kaşındırıyor. Top patlasa duymuyorum da, o “Yarim!” deyişin gitmiyor kulağımdan. “Şimdi bana hiç yarim demeyecek mi?!”
Gittiğin gün bir güvercin kondu pencereme. Göç etmeyi unutmuş, titriyordu. Aldım içeri, ısıttım. Alıştık birbirimize, sonra bir anlaşma yaptı. Posta güvercinim olacaktı benim, tek yönlü çalışan. Ben de her gün seni anlatacaktım ona. Kabul ettik ikimizde. Ve o günden beri her gece ayağına bir gözyaşı bağlayıp yolluyorum sana. Bazen göz pınarlarına bırakıyor yaşımı, bazen ellerine, bazen dudaklarına… Sabah uyandığında fark ediyor musun? Anlıyor musun benden geldiğini?
“Sen yoksun ve olmayacaksın biliyorum sevda…” Olmayacağını bilmek o kadar acı ki. Ama acımı da seviyorum. Hani dişin sızlar, sen de o dişin üstüne iyice bastırıp sızısını hissetmekten zevk alırsın ya. Ben de öyle marazî bir zevk alıyorum acımdan. Bazen fazla sıkılan bir kravat gibi nefes almamı engelliyor. Fazla sıkı bir korse gibi yüreğimi sıkıştırıyor bazen… Hani lunaparklarda gondollar olur. Hızla hareket ettiğinde yüreğin yerinden çıkacakmış gibi olur hani… İşte ben de öyle oluyorum her yokluğunu hissettiğimde…
Güvercinimle yeni bir anlaşma yaptık. Bu gece gözyaşı taşımayacak sana. Bak, kalbimi bağladım ayağına, ağırlığını taşıyamadığım kalbimi. Getirip ellerine bırakacak…

Alıntı...