Gözyaşlarımın yıldızı soylu gözlüm,
Yıllar birer öğün gibi çiğnedi de tenimi, mevsimler soluksuz sarartı da düşlerimi, kâbuslar tuttu da her gece yakamı, ben yine seni sevdim soylu gözlüm.
Uzaklar ne kadar çok hapsetse de bedenini, ne kadar çok uğraştırsa da belalar yüreğimi, ben yine seni sevdim soylu gözlüm.
Hani yılar evvel aşkın nağmeleriyle dans etmiştik Yeni Kordon da. Gecenin sertliğini yumuşatmıştık ellerimizin bağıyla. Ve o küçük, kırık, dört yanı dört yana açık bir iskele kulübesini ısıtmıştık sevgimizle. Sonra da hayallerimizi fısıldamıştık gökteki aşk şahitlerine. Hepsi de biliyordu ki, biz aynı yazı karakterleri ile kaderi yazılmış bir çifttik.
Aynı şarkıları mırıldayan, aynı sorulara aynı cevapları veren, aynı mevsimin aynı gününde doğmuş iki insan iken; aşk büyüsüyle bir olmayı başarmış galiplerdik.
Ve soylu gözlüm, sevginin en layığını, en muhteşemini, en hakikisini sunmuştuk birbirimize. Sunmuştuk da, gözlerimiz, yıldızlara ayna tutmuştu. Biz yeryüzünün görüp göreceği en güzel aşkını yaşamıştık seninle.
Aşk senin adındı, aşk benim adımdı; aşk, bizim adımız olunca “aşk” oldu.
Gözyaşlarımın yıldızı soylu gözlüm,
Birlikte aldığımız eşyalar çoktan eskidi, bedenimiz, yüzümüz sönük bir yıldız gibi karardı gitti. Arkadaşlarımız, dostlarımız dünyanın dört bir yanına savruldu. Yörüngesinden ayrılan gezegen gibi dağılırken çevremizdeki her şey, herkes bir tek aşkımız kaldı güneş gibi sıcak, güneş gibi pırıltılı ve güneş gibi aydınlık.
Meyvesiz o güneşin çıplaklığını arıyorum şimdi. Derdimle dertlenen, gülüşüme tebessüm eden seni arıyorum şimdi. Aradan bırak yılları, asırlar geçse de arayacağım yine seni. Çünkü ben, aşkın âşıkıyım, ben aşkın vefasıyım, ben aşkın efendisiyim, ben aşkın kölesiyim, ben senim, ben senim. Ben, sende kendimi arıyorum soylu gözlüm.
Gittiğin yerin adı nedir bilmiyorum lakin gurbet diye telakkin ediyorum yollarına. Ayrılık kelimesi hiç girmemişken lügatime, yalnızca hasret diyorum yokluğuna. Yıllarca hasretim gül pare tenine, mütevazı soylu gözlerine, melekleri kıskandıracak kadar temiz yüreğine hasretim. Bu hasretlik öyle kavurdu ki; gönlümün alev almasına değil, senin de orada yanmandan korkarım. Çünkü gönlümün tek otağında tek sen varsın hâlâ soylu gözlüm.

Aşk, seni sevmenin çıplak sahilidir,
Aşk, gönlümün ellerindeki adresidir.
Ve aşk, senin için sende yalnız kalmaktır.

Ben seni, tüm yalınlığıyla, tüm saflığıyla ve tüm harikuladeliğiyle hâlâ çok seviyorum soylu gözlüm. Çıkıp gelmeyeceğini, ellerine dokunamayacağımı, soylu gözlerinin ardındaki saraya kurulamayacağımı bile bile hâlâ çok seviyorum. Çünkü aşk ümittir, çünkü aşk vefadır, çünkü aşk yürektir ve yalnızca yüreği olanlar sevebilirler.
Yüreğim yüreğinin simetrisidir. Sen Kaf dağlarındaki beyaz atlı prens de olsan, gelecekten beklenen hayal de olsan ve belki de hiç tanınmamış da olsan yine seni çok seviyorum soylu gözlüm.
Geçmişim sen, geleceğim sen, çarem sen, ümidim sen, mutluluğum sen oldukça, ömrüm vefa ettikçe bekleyeceğim seni. Sana söz veriyorum soylu gözlüm, söz.


Elvan USUL