Beni Kategorize Etme
Benle Oynama
Yaftayı Yapıştırıp
Bana İsim Koyma
Nasıl sevdiğimizi bir anda unutup; içimizden geçen güzellikleri tabular ve toplumsal kabuller tablosuna asıyoruz. Ve başlıyor eleştirmeler, yargılamalar. İnsan olduğumuzu yadsıyıp toplumsallaşıyoruz ve toplum çoğu kez adaletsiz davranıyor.


Karikatürleştirme Beni
İlahlaştırma
Tabulaştırma
Sakın Tapulaştırma

Ben Seni Öyle Sevdim
Böyle Mi Sevdim


“Neden bunu yaptın” sorusunun altına saklanıyor toplumsal yargı, neden topluma ters düştün diye devam ediyor. Sinirleniyor kabalaşıyoruz; fert olmaktan, biricik kişi olmaktan vazgeçtikçe canavarlaşıyoruz. Toplum mengenesiyle bizi sıkıştırıyor, biz ise en çok sevdiklerimizi sıkboğaz ediyoruz.
Oysa sevmek öyle değil böyle olmalı. Gördüklerimiz değil görmediklerimizde aramalıyız sorunu. Yalan söylüyorsa çocuğumuz; kızmak bağırmak yerine oturup düşünmeliyiz. Hangi baskı, hangi yetersizlik, hangi ezilmişlik ona bunları söyletiyor.
Matematikleştirme Beni
Çarpma, Bölme
Toplama, Çıkartma
Beni Hesaplaştırma

Mekanikleştirme Beni
Otomatikleştirme
Beni Yarıştırma Onla Bunla
Karşılaştırma

Ben Seni Öyle Sevdim
Böyle Mi Sevdim


Bencilse çocuğumuz; yüzüne vurmadan hangi değer yargısıyla yoğurduğumuza en çok neyi paylaştığımıza bakmalıyız. Asabiyse çocuğumuz; ne kadar ince olduğumuzu gözden geçirmeliyiz. Ve toplumu elimizle bir kenara itip kendi değer yargılarımızla yaşamayı öğrenmeliyiz. Sevince görecesiz sevmeli iyileştiren ve büyüten bir yürek sunmalıyız çocuklarımıza.

Hepimizin kusurlu olduğu yaşam dilimlerinde onlara kusursuz anlar biçmemeli hatalarından en az yarayı alarak sıyrılmalarını sağlamalıyız.

Sen diye başlayan cümleler öldürür

Sen yaramazsın…

Sen tembelsin…
Sen öyle olamazsın…

Cinayet işleyen bu kelimeleri lügatimizden çıkarmalıyız. Sevgi ilacımız, öğreniyor insan düşe kalka. Biz her düştüğünde çocuklarımız dizlerindeki kanı şefkatle silen sevgi olmalıyız. Düştüğü yeri gösteren ve bunu hak ettin diyen toplumsal bakış değil…


Duygularım Yok Oldu
Yüreğimi Nasırlaştırma

Beni Demoralize Etme, Depolitize Etme
Her İşten Kaçar Oldum
İllegalize Etme

Sıkıştırıp Tıkıştırma Beni
Depolaştırma


Ben Seni Öyle Sevdim
Böyle Mi Sevdim
(alıntıdır)