Sermayem çok kıymetli yar uğruna dökülen gözyaşları, yüküm oldukça paha; yardan yadigar elemler, menzilim oldukça uzun, varmak istediğim yer yarin yüreğinin sahili, biçareyim ben ne yazık ki ömrüm kısa. Ömrüm vefa etseydi şayet, sermayeme sermaye katmak , yar yoluna baş koymak,başa gelen her türlü eleme ve cefaya katlanmak, yanmak ve pişmek, piştikten sonra kavrulmak isterdim.çünkü ben aşk makamındayım,aşkın en derin zirvesindeyim,onsuz onu yaşamanın bilgesindeyim, bunu anlayana açılırım daha doğrusu ben gibi yaşamayı denetirim. anlamayana ise aşk olsun aşk….


Aşkın makamına çıkıncaya dek çok badireler atlattım, ateşten hendeklerden geçtim, kıskançlık iksirini defalarca başımdan boca ettim,sabahı olmayan gecelerde sevdiğimin ismini seher vakitlerine dek heceleyip bülbüllere ezberlettim.gündüzleri pervasızca sağa sola mecnunlar gibi savruldum, gördüğüm seraplarda yerleri ezdim.Ruhumu cenderelerde ezdim yar yalnızlığında falakaya yatırıp bedenimi terbiye ettim, gönlümü tezkiye ettim.Yola baş koyarken yolda nelerle karşılaşacağımı bildiğim için hiçte yüksünmedim, yardan gelen taşı da gülü de hep aynı tebessümle karşıladım. Biliyordum ki kahırda lütufta bu işin cilvesi, bir gül için bin dikene hizmet etmenin ariflerin kaderi olduğunu belleğime kazıdım.

Ufak ufak dozlarda aldım seni, sindire sindire, Aheste aheste yudumladım, göz yaşlarımı damla damla kökleri bedenimde olan bedeninin dibine damlattım. Seninle hemhal oldum, her daim yarenlik ettim, rengimden renk, huyumdan huy, aklımdan boya kattım sana , seni ruhumla tezyin ettim. Bakışının ardına kendimi, bakışımda seni sakladım, mil gibi seni çektim gözlerime, dilim senle coştu, yüreğim senle itminana kavuştu, susuzluğum senle geçti…


Nasıl seni taşımak için ufak dozlarda aldıysam, bu seferde gözlerindeki özlemleri ve belirsizliği görünce gıdım gıdım senden fire vererek seni kendimden uzaklaştırdım, alıştıra alıştıra sensizliği hafızama nakşedip yüreğime hapsettim. Vuslatını mahşere bıraktım, sana gelecek acıları peşinen kendi hesabıma yazdım, ölmeden senden vazgeçerek kendime mezar kazdım. Olsun be; gül dikensiz olmaz ya, inan ki yaşam adına sen aldığım en güzel hazdın…

Sevda şarabından içtim kana kana, karşılığını buldum iliklerime kadar yana yana, gerçek vuslat demlerine kurdum saatlerimi, saadet suretimi yitirip matem maskesini kuşandım, tebessümlerimi çarmıha gerdim. Her zamanki gibi yürek mahzenime çekildim. Kendimi sensizliğe mahkum ettim hem de müebbet yedim, mutlu olacaksan şayet idam fermanımı da hazırlayabilirim. Kendimi sana adayabilirim. Bilirimi fazla şimdiden adıyorum. Çünkü ben aşk makamındayım…(alıntıdır)