Astroloji:

Astroloji gezegen ve yıldızların insanların üzerindeki etkisini yorumlayan bir bilim dalıdır. İnsanoğlunun yazılı tarihinin başından beri var olan astroloji bilimlerin en eskisidir.

Astroloji kader değildir herşey insanın kendi elindedir. Astroloji dönemleri inceler fırsat alanlarını şanslı zamanları doğum haritanızda sizi kısıtlayan zorlayan alanları gecikmeleri gösterir. Sonuçta nasıl hareket edeceğiniz neler yapacağınız hepsi sizin iradeniz içindedir. Gezegenlerin iyi açılar yaptığı şanslı dönemlerde hiçbir şey yapmadan oturursanız bu fırsatları kaçırabilirsiniz. Aynı şekilde gezegenlerin zorlayıcı etkiler yaptığı dönemlerde gerekli gayret ve azmi gösterirseniz tüm zorlukları aşabilir farkında bile olmadığınız içinizdeki gücü ortaya çıkarabilirsiniz.

Tarihçe:

Astroloji insanlık tarihi kadar eskidir.Tarihçilerin araştırmalarına göre farklı uygarlıklar birbirlerinden bağımsız olarak astroloji ile ilgilenmişlerdir. Aşağı yukarı bütün büyük uygarlıklar astroloji ile ilgilendiklerini açıklayan kanıtlar bırakmışlardır. Babil Mısır Hint Çin Maya Yunan Roma ve Arap uygarlıkları bunlar arasındadır. İlk astrologların kimler olduklarını bilmiyoruz fakat bulduklarını ilk kaydeden Kaldeliler'dir. M.Ö. 3000 yılında Kaldeliler (şimdiki Irak) astrolojinin bilinen en özgün şekillerinden birini ortaya çıkarmışlardır. Bazı uzmanlar astrolojiye ait ilk kayıtların M.Ö. 5800 yılına kadar gittiğini belirtiyorlar. Maya uygarlığı Hindistan ve Çin M.Ö. 2000 yılında astroloji bilimini kullanıyorlardı. Pitagoras ve Plato'nun yazılarında M.Ö. 500 yıllarında eski Yunanlılarda astrolojinin varlığından bahsedilmektedir. Kuzey Afrika'daki ve Doğu Akdeniz'deki Araplar da M.S. 8. yüzyılda astrolojiyi kullanıyorlardı. M.S. (805-85) yılları arasında yaşamış olan Albumasur ya da diğer adıyla Abu Maaschar'ın yazmış olduğu "Introductorium in Astronomiam" adlı eserle astroloji orta çağda yeniden önem kazanmıştır.

Zodyak yani burçlar kuşağı ilk astrolojik kayıtlarda şimdikinden biraz daha farklı idi. M.S. 180 yılında büyük Yunan matematikçi ve astronom Ptolemy tarafından bugünkü şekline getirilmiştir. Bu yüzyılda ise Carl Jung astroloji hakkında yazılar yazmış insan kişiliği ve motivasyonu hakkındaki çalışmalarında astrolojiden faydalanmıştır.
Astroloji ve burçlar

Burcun nedir? diye sorulduğunda şayet 21 Nisan ile 21 Mayıs günleri arasında doğduysanız düşünmeden Boğa diye cevap veriyorsunuz. Peki bunun neden böyle olduğunu biliyor musunuz?

Astroloji ve burç sözcükleri duyulduğu anda hemen herkesin kafasında bir fikir uyanıyor. Artık bu kelimeleri tanımayan yok gibi. Fakat yine de tam olarak ne anlama geldiğinin bilindiği söylenemez.

Doğum tarihini bilen herkesin kendi burcunu bildiğinden eminim. Hatta burçlarla hiç ilgisi olmayanlar bile kendi burcu sorulduğunda hemen söyleyiveriyor.

Astroloji ve burç kavramlarının böylesine yaygınlaşmış olması tabii ki çok hoş bir durum. Ancak yine de bunların tam olarak ne olduğu hakkında fikri olanların sayısı çok az. Bu nedenle şimdi burç ve astroloji kavramlarını açmaya karar verdim.

Burcun nedir? diye sorulduğunda şayet 21 Nisan ile 21 Mayıs günleri arasında doğduysanız düşünmeden Boğa diye cevap veriyorsunuz. Peki bunun neden böyle olduğunu biliyor musunuz?

21 Nisan ile 21 Mayıs tarihleri arasında zaman dilimi Boğa burcuna ait olduğu için mi?

Aslında böyle bir ifade kullanmak da yanlış olmaz. Fakat bu açıklama yeterli değil. Daha doğrusu fazla anlaşılır değil. Daha açık bir tanım yapmak gerekirse Güneşten bahsetmemiz gerekiyor.

Biliyorsunuz gökyüzü cisimlerinin arasında dünyayı ısıtan ve aydınlatan Güneş aynı zamanda yeryüzündeki hayatın da kaynağı. Canlılığın sebebi. Yani Güneş olmazsa olmaz. O derece önemli.

Dünyaya gözlerinizi açtığınız hatta daha gözlerinizi açmadan ilk soluğu ciğerlerinize doldurduğunuz anda Güneş hangi takım yıldızda bulunuyorsa burcunuz da o oluyor.

Gökyüzünde bilinen (Hem de kadim zamanlardan beri) pek çok takım yıldızdan sadece 12 tanesi Zodyak dediğimiz burçlar kuşağını oluşturuyor.

Güneş Koç Burcuyla başlayıp Balık Burcuyla tamamlanan zodyak kuşağındaki bir turunu yaklaşık 365 günde tamamlıyor. Bu nedenle 12 burçtan oluşan hayali bir çember çizecek olursanız her bir burcu 30 derecelik dilimlere bölebilirsiniz. Ve Güneşin bir burçtan geçişi o takım yıldızın ilk derecesine girmesiyle başlayıp 30 dereceyi bitirinceye kadar sürdürürsünüz. Böylece bir burcun hüküm sürdüğü zaman dilimi de anlaşılmış olur.

Burcunuzun Boğa olduğunu söylediğiniz zaman 21 Nisan ile 21 Mayıs günleri arasında Güneş Boğa burcunda dolaşıyor demektir. Ve de bu tarihler arasında doğduysanız burcunuz Boğadır.

Güneş bütün parlaklığı ile bulunduğu burcun özelliklerini de parlatır açığa çıkartır ve yansıtır. Tabii 21 Mayısta doğduysanız doğum saatinize göre burcunuzun İkizler olma ihtimali de var. Zira Güneş o gün akşama doğru olan saatlerde İkizler burcuna geçmiş olabilir ve siz kendinizi Boğa zannettiğiniz halde İkizler olabilirsiniz.

Güneşin böyle bir geçişi sırasında doğmuş olanlar burçlarının ne olduğunu kesin olarak öğrenmek isterlerse doğum saatinizle birlikte bir astroloğa danışmanız gerekir.