Her insan, varoluşun anlamını yorumlamak üzere temel bir hakikat arayışındadır. Özellikle Yayların bilinci; bu hakikate inanç ve güvenle şekillenmiştir. Çoğu Yay din, felsefe, bilgelik öğretileri ve alternatif yaşam tarzları gibi konulara ilgi duyar.

Yay burcu; sentezci bir zekayla evreni kucaklayan bir bilgeliğin mümkün olduğunu sezer. Öz güvene dayalı iyimserlik, hoşgörü ve yeniliklere açıklıktır. Yay karakteri ekseriyetle farklı kültürlerle kaynaşmanın, özgüvenden kaynaklanan hoşgörü içinde farklılıkları birleştirmenin sembolüdür.

Üstelik çoğu Yayın değer yargıları esnektir, olgunlaşma ve gelişmeye açıktır. Hikmet ve hakikat arayışıyla ideallerini ve değerlerini yükseltir ve zenginleştirir. Ancak herhangi bir şeye hiç kuşku duymadan inanmak ve aşırı derecede güvenmek bazen insanı yanıltabilir.

Bilhassa inandığı şeyleri taşkınca yapmak, Yayın abartıcılık ve ölçüsüzlükle suçlanmasına sebep olur. Gerçekten de Yay sınırsız ve ölçüsüzdür; çünkü tedbir almaya gerek duymayacak kadar iyimserdir. İyimserliği güven duygusundaki aşırılıktan kaynaklanır. Bu güven bazen kendisini suçlamak isteyenlere fırsat verecek düşüncesizlikler yapmasına sebep olur.

Bazı Yayların hayatında iyice araştırmadan herkese inandığı için dolandırılmak, iyimserce hayaller kurduğu için beklentilerinde hayal kırıklığına uğramak eksik olmaz. Bu kişiler, kaderi düzenleyen kuvvetin kendilerine iltimas geçeceğine inanmaktadırlar. Çünkü o herkesten üstün ve iyidir; bunun mükafatını görmeyi hak etmektedir!
Aslında Yay karakteri cömertliğin, hoşgörünün, geniş yürekliliğin ve bilgeliğin çekirdeğidir. Bu çekirdeği olgunlaştıran insan, yüksek erdem ve hikmete, saygı uyandıran bir yüce gönüllüğe erişebilir.

Yay Burcunun İlgi Alanları

Yayda kendini geliştirme çabası bir yetenek halindedir. Onun eğitim anlayışı, maddi gelir sağlayacak bir diploma edinmekten ibaret değildir. Pek çok Yayın yüksek öğretimde uzun yıllarını geçirdiği, akademik kariyer yaptığı görülebilir. Ayrıca eğitim veya kendini yetiştirmek için seyahatlerde bulunmak da Yaya uyar.
Yayların öz güveni yüksektir. Eğitim hayatıyla araları iyi olduğundan bürokrasi ve askerlik gibi kurumsal yapılarda kolay yer edinirler. Astlarına kendilerini saydırır, üstleriyle de uyum sağlarlar. Bilhassa yargıda görev alma konusunda istekli ve yeteneklidirler. Dışişleri için de verimli bir şekilde çalışabilirler.
Öğretmen olmayı isterlerse daha çok felsefe, din ve sosyal bilimler dallarını tercih edebilirler. Kişisel gelişim konularıyla da ilgilidirler.

Özel sektörde de mesleklerini, saygı uyandıran alanlardan seçmeyi severler. Kendi işlerini kuran Yaylar, daha çok başkalarıyla hareket etmeyi tercih ederler. Temkinli ve sağlamcı kişilerle işbirliği yapma imkanları olur. Geleneksel yöntemleri zamana uydurma konusunda işlek bir zekaya sahiptirler.

Yaylar entelektüel elit çevrelerle sosyal hayatı severler. Dünyaca ünlü düşünür, yazar ve sanatçıları tanımaktan hoşlanırlar. Kitap, dergi okurlar, internette yenilikleri takip ederler. Bilhassa fikir klüplerini ve değişik dünya görüşlerinin öğretilerini izlerler.
Yay burcu hareketi ve macerayı da sever. Bilhassa doğaya tutkun bir eğilimi vardır. Doğada kendiyle baş başa kalmak da isteyebilir, kafa dengi arkadaşlarıyla küçük maceralar yaşamak da...

Yay Burcunun Anlaşabileceği Tipler

Yay burcu kendine güvenen bir kişiliktir. Genellikle karizmatik ve aktif yapılı kişilerle, mesela Koç ve Aslanlarla iyi anlaşacağını düşünür. İyi yaşamayı seven bu karakterlerle parlak ve karizmatik bir çift oluştururlar. Ancak bu kişilikler pek tedbirli ve tutumlu olmadıklarından büyük bir serveti bile tüketmekte zorlanmazlar. Bu yüzden evlilik, iş ortaklığı gibi maddi sorumluluk isteyen beraberliklerde kendisini dengeleyecek kişiler daha yararlı olur.

Yay burcunu en iyi dengeleyecek burçlar Boğa, Oğlak ve Başak olmasına rağmen, o bunlardan pek hoşlanmaz. Özellikle bu ikililer evlilik, iş ortaklığı gibi konularda çok sıkıntı çekerler. Ancak bu burçlar gerçekçi oldukları için Yayın eksikliklerini iyi giderirler. Görevleri ve sorumlulukları takip etmek daha çok bu burçlara düşecektir.

Yay burcu, İkizler, Terazi ve Kovalarla ahbaplık etmekten, bilhassa sohbet ve bilgi paylaşımından zevk alır. Özellikle entelektüel klüplerde bu burçlar birbirlerine çok uygundur.

Yengeç, Balık ve Akrepler ise, Yayın asil ve şık tavırlarından etkilenirler. İlişkiyi daha çok Yayın yönetmesine de pek ses çıkarmazlar. Ancak Yayın bu burçlara karşı daha vefalı, duyarlı ve anlayışlı olması uygun olur. Her ne kadar bu duygusal kişiler, Yaya anlaşılmaz ve çelişkili gelse de, onun kişiliğini dengeleyebilecek ve katlanabilecek kişilerdir.

Yayın çevresiyle en büyük sorunu, ilişkilerin onu sıkması ve sorumluluk hissettirmesidir. Aslında çoğu zaman partnerleri de onları vefasız ve sorumsuz bulacaktır. En iyisi ayaklarının biraz yere basması olacaktır.

Elbette hiç kimse burcunun tüm özelliklerine mahkum değildir. Çünkü insanda mizacının eğilimlerini düzeltebilecek bir irade gücü bulunur.


H.Kübra Ergin