Burçlara inanır mısınız?

Özellikle kadınların “evet” dediğini duyar gibi oldum.

İnsanları kategorize etmeyi pek sevmesem de tanıştığım insanların burçlarını öğrenmeden yapamam.
Hatta bir keresinde okuduğum bir yazıda, Amerika’da işe eleman alırken burçlara da dikkat ediyorlarmış.

Aslan burçlarının “lider özellikleri’’ tercih nedeni…
Akrep burçlarının “ortalığı fazlaca karıştırma (mikser)’’ işe alınmama nedeni gibi..

Deneyimlerim, bu duruma hak verse de insanların doğduğu gün ile lanetlenip doğduğu gün ile ödüllendirilmesi pekte akıllıca değil.


Koçlar;

Aktif, ateşli Mars'ın yönettiği Koç öncü bir ruha sahiptir ve enerjik yapısıyla hiç bir deneyimi kaçırmaz. Son derece hevesli, iyimser ve arkadaş canlısı.

Hakikatten tanıdığım tüm Koç kadın ve erkekleri çevrelerindeki uçan kaçan kimsecikleri kaçırmaz her fırsatta ve her şartta ilişkiye girerler. Evli veya bekar olmaları, sevgililerinin olması hiç fark etmez. Onlar 7 gün 24 saat hazırdırlar…

Boğa;

Boğa burcu insanları genellikle başladıkları işleri bitirirler. Pek çok insanın dayanamayacağı zor koşullara katlanma, sabır ve metanet temel özellikleri arasındadır.

Gerçekten dost gibi dost ve güvenilir. Ağır kanlı bir yanı olsa da, arkadaşlığa ve sevgiye bağımlı…

İkizler;

İkizler'in temel ihtiyacı fikir alış-verişinde bulunmak, edindiği bilgiyi diğer insanlarla paylaşmaktır. Kendini iyi tanıyabilen ve ihtiyaçlarının bilincinde olan İkizler, dikkatli bir araştırmacı olur ve akademisyen bir tarz geliştirirler. Farkındalığını geliştirmekte gecikenler ise, daha çok dedikodu yapmaya ve yüzeysel enformasyonla yetinmeye eğilimlidir.


Eh benim çevremdekilerin çoğu dedikoducu ikizlerden oluştuğuna göre farkındalıkları pekte gelişmemiş sanırım…
Yengeç;

Yengeç kendi kimliğini bir ailenin parçası olarak geliştirmek ve tanımlamak ister. Etrafındaki insanları bir şekilde doyurmayı temel amaç edinen Yengeç, şefkat, vericilik ve esirgeme konusunda da çok gelişkindir.

Anaç Yengeç evinin kadını ve kocasının kraliçesidir her zaman…


Aslan;

Aslan için yaratıcılık sadece duygusal bir ihtiyaç değil, aynı zamanda egonun kendini ifade etme yöntemidir. Bireyselliğin en belirgin ifadesi, Aslan'da aklın ve duygunun birleşimi olarak kendini gösterir.


Aslan lider ve önde olmak için doğmuştur. Onun en üste olmaması delirmesine neden olabilir.

Başak;

Başak'ta ise bireysel yeteneklerin keşfi ve bunların en yararlı, en üretken biçimde kullanılmasının öğrenilmesidir. Bu sebeple Başak hizmet burcu olarak tanınır. Pek çok Başak; eğitim, sağlık sektörü gibi alanlarda edindikleri mesleklerle hem başarı hem de tatmin elde eder.

Başak her zaman kendini ve sizi eğitir. Onun ruhunda doymak bilmez bir öğrenme hırsı vardır.

Terazi;

Terazi'nin temel ihtiyacı ihtiras ve akıl arasındaki denge unsurunu bulabilmektir. Bu arayışında kendisine yardımcı olan en önemli karakteristiği yargılama mekanizmasının objektivitesidir. Terazi kimi zaman, mesafeli, soğuk ve duygusuz gibi gözükse de aslında bu görünüm kaynağını objektif olmak isteğinden alır.

Terazi mantık der başka bir şey demez. Her zaman mantığı ön plandadır. Hayatın dengelerini, onun mantık çerçevesinden görmek gerekir.


Akrep;

Akrep'in temel motifi yaşam-ölüm siklusundaki gizemleri çözmek ve insan duygularını anlamak ve kontrol etmektir. Bütün Akrepler yaşam ve ölümün gizemlerine merak duymasalar da muhakkak yaşamlarının bir döneminde gizemlerle ilgilenirler.

Gizem mi ? Gizli işler peşinde devamlı merak ettiklerini takip mi ? Bilemem.Tanıdığım Akrepler dost canlısı ve birazda afrodizyaktırlar…


Yay;

Yayların pek çoğu, çok farklı ilgi alanlarını kapsayan, akademik bir meraka sahiptir. Yay ilgisini çekmeyen durumlar ve insanlar karşısında sıkılır ve sıkıldığını belli etmekten de kaçınmaz.Klasik eğitimden çok, kendi deneyimleri ve yaptıkları yolculuklar, yaşadıkları maceralar ile öğrenmeye eğilimlidir. Yay'a bilgisini geliştirmek, deneyimlerini arttırmak için fırsat verilirse, eğitim sistemi için de son derece yararlı olacak bir öğretmen veya eğitici olabilir.

İyi eğitmen oldukları konusuna yüzde yüz katılıyorum. Yanarım, okuduğum yıllarda hocalarımı seçme şansım olsaydı onların hepsini Yay burcundan seçerdim.

Oğlak

Liderlik ve kural koyma özellikleri taşıyan Oğlak, genellikle yönetici ya da idareci konumundadır. Pragmatik yapısı sayesinde, hedeflediğine ulaşmak için muhakkak bir yöntem geliştirir.


Ben, hırsı ile beni ezmeye çalışan bir Aslan ‘dan çok Oğlak burcunda bir amirle çalışmak isterdim. Oğlaklar saygı dolu karizmatik bir yapıya sahiptirler. Onlarda ki ışığı muhakkak fark edersiniz.

Kova;

Kova yaşamındaki her deneyime, tecrübeye entellektüel boyutta reaksiyonlar verir. Fiziksel eyleme geçmeden, bir şeyin pratik yanını değerlendirmeye almadan ve gerçek duygularını incelemeden önce Kova düşünmeye ve düşünsel boyutta irdelemeye eğilimlidir. İlişkilerde de düşüncenin ön planda olması, ihtirassız ve sahip olmayı, olunmayı sevmeyen bir karakterin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Kovalar maddiyatçı olmalarına rağmen, dostlukları tamdır. Duygularının açığa çıkması onlara zayıflık olarak gözüktüğünden pek dışa vurmazlar.

Balık;

Balık burcu, aşk ve güzellik tanrıçası, köpüklerden doğan Afrodit ile Eros'un karanlık dev Typhon'dan korkup, kendilerini Fırat'ın sularına atarak birer balık haline gelmesi efsanesi ile özdeşleştirilir.
İmajinasyonu ve idealizasyonu çok yüksek olan Balık, kendi motifleriyle uyumlu olmayan insanlarla ilişkilerde ve durumlarda zorlanır. Bu, gerçeği görememesinden değil, sadece kabul edememesinden kaynaklanır. Gerçek dünyadan uzaklarda bir idealler sistemi içinde yaşamayı tercih ettiği için filozofik disiplinlere ve dine karşı da yatkınlığı yüksektir.