Hiç doğum haritanızı incelettirdiniz mi? Ya da elinizde kendinizle ilgili bir harita var mı? Eğer bireysel bir haritaya sahipseniz, bu yazıda aktaracaklarımız size kendi değişiminizle ilgili oldukça ilginç ipuçları verecek ve astrolojinin pratik olarak yaşamda ne gibi yararlar sağladığına dair yalnız size ait bazı veriler elde edeceksiniz. Yararı gerçekleştirmek zorunda olduğunuz değişime karşı hazırlıklı, güçlü ve kararlı olmanız sağlamak olacaktır.

Bireysel doğum haritanızı elinize alın; yükselen burcunuzu ve evleri tanımlayan bir yardımcı kitabınız da olsun. Eğer doğum haritanızda Güneş veya Ay Yükselen burcunuzun üzerinde ise siz, tutulmanın türüne göre doğrudan etkilenen gruptasınız.

Merkür, Venüs gibi bireysel gezegenleriniz üzerinde bu tutulma gerçekleşiyorsa, bireysel özelliklerinizdeki ciddi değişimler sizi bekliyor demektir. Değişime direnirseniz çok daha zorlayıcı olaylarla karşılaşacağınızı da unutmayın. Kendinizin bugüne kadar tanımadığınız daha değişik ve güçlü yönlerini tanımaktan, onlarla yüzleşmekten korkmayın. Bu yeni yönleriniz de size ait olduğuna göre, onlarla ilgili uygulama alanlarını da bulabilirsiniz.

Astrolojide evler olarak ele aldığımız, yaşamınızın, iş, aşk, sağlık gibi çeşitli yönlerini sembolize eden alanlar vardır. Güneş ya da ay tutulduğu gün, tutulma bu alanlardan hangilerinde gerçekleşiyorsa, bilin ki o evin veya evlerin yönettiği konularla ilgili şaşırtıcı değişiklikler ve zorlanmalar sizi bekliyor. Tutulumlar bizdeki gizli potansiyeli açığa çıkaracağından bu etkilere karşı akıl süzgecinden geçirerek tepkiler vermemiz daha sağlıklı olur. Ancak böylelikle tutulumun getireceği olası zararları önleyebiliriz.

Başta dedik ki, güneş-ay tutulmaları öncelikle kitlevi olarak toplumları etkiler ama bireylerde o toplumun üniteleri oldukları için aynı radikal değişim onları da günlük yaşamlarında etkisi altına alacaktır. Sevinç, üzüntü, şaşkınlık ya da zorlayıcılık ne olursa olsun, unutmayın ki, sizin yapmak isteyip de, bir türlü cesaret edemediğiniz değişiklikleri, bu etki alanı sayesinde yapabilir hale geleceksiniz.

Toplumlardaki etkisi ise biraz daha farklıdır. Kitlevi olarak o toplumu oluşturan tüm bireylerin, bir şuur sıçraması yaşamasına neden olurlar. Çünkü genellikle bu tutulmalar beraberlerinde kitleyi de ilgilendiren bir olayı da açığa çıkarırlar.

Açığa çıkarmamanın zamanı gelmiş olan yönlerimizi harekete geçirmek için olayların bizi zorlayan şekilde akmasına izin vermemek en doğal hakkımızdır. Belki bir danışmana da müracaat ederek, etkilerin adını koyabilir ve nasıl olsa, öyle ya da böyle değişmek zorunda olan o yönümüzü hiç zorlanmadan, bilerek, hatta belki de güle-oynaya değiştirme imkanını bize sunan tek bilimsel öğreti olan astrolojiden daha sağlıklı olarak faydalanabiliriz.