Aziz Madam,Karargahımın katiplerinden Hulki Efendi’nin İstanbul’a seyahatinden faydalanarak size bu mektubu yazıyorum.Burada hayat o kadar sakin değil. Gece gündüz, her gün çeşitli toplardan atılan şarapneller ve diğer mermiler başlarımızın üstünde patlamaktan hali kalmıyor. Kurşunlar vızıldıyor ve bomba gürültüleri toplarınkine karışıyor. Gerçekten bir cehennem hayatı yaşıyoruz..Çok şükür, askerlerim pek cesur ve düşmandan daha kuvvetlidirler. Bundan başka hususi inançları, çok defa ölüme sevk eden emirlerimi yerine getirmelerini çok kolaylaştırıyor.Filhakika onlara göre, iki semavi netice mümkün: Ya gazi, ya şehit olmak. Bu sonuncusu nedir bilir misiniz? Dosdoğru cennete gitmek. Orada Allah’ın en güzel kadınları, hurileri onları karşılayacak ve ebediyen onların arzusuna tabi olacaklar.Yüce saadet..

20 Temmuz 1915
Kumandan Mustafa Kemal


Mustafa Kemal'in 'hürmetkarane duygularını' aktardığı 'Aziz Madam Corinne' ise 1912 Vize Muharebesi'nde şehit düşen Yüzbaşı Ömer Lütfü'nün dul eşinden başkası değildir.

Mustafa Kemal'in asker arkadaşının dul eşine yazdığı satırlar, okuyanın yorumuna göre ya aşk ya da vefalı bir dostun şehit düşen arkadaşının eşini teselli edecek satırlar olarak görülebilir.

Öyle ki Corinne'nin oğlu Reşat Ersü, yıllar sonra 'Atatürk'ün oğlu' iddasıyla karşı karşıya kalacak, 'çocuğun' Mustafa Kemal'e olan birebir benzerliğiyse bu iddiaların en sağlam dayanaklarından birisi olarak gösterilecekti.

Tüm tartışmalar bu yana bu mektuplar yazıldığı sırada, Mustafa Kemal görevli olduğu cephelerde ateş hattındaydı.1913 yılında Mustafa Kemal ateşemiliterken başlayan mektuplar, 1915 Çanakkale Savaşı'nın en yoğun günlerinde ve 1916-17 arasındaki Dyarbakır ve Siirt'deki görev yerlerinde ve hatta 1918 sonbaharındaki Filistin-Suriye cephesinin çöktüğü günlere kadar aralıksız devam etmiştir.

Mustafa Kemal'e çok benzediği için 'Atatürk'ün oğlu' olduğu iddia edilen Reşat Ersü, şehit babasının arkadaşının annesine yazdığı mektupları 1953 yılında gazeteci Peyami Safa'ya teslim etti.Samimi cümlelerle dolu mektuplar o günlerin Milliyet gazetesinde yayınlandı.

Bu sadece mektuplardan biri ve Kemal Atatürk'ün hayatında ona olan aşkından dolayı Latife Hanım'la evlendiğini duyduktan sonra intihar eden Fikriye'ye, bir daveti düğüne dönüştürüp 5 dakika içerisinde evlendiği Latife Hanım'a, Vahideddin Han'ın kızı Sabiha Sultan'dan yukarıdaki mektubu yazdığı Madam Corinne'ye kadar birçok kadın olmuştur.

Hayatımdaki hatalardan biri evlenmektir.
Atatürk