Takımın Alman kaptanı 2007'de kariyerini tehdit eden ayak bileği sakatlanmasına karşı amansız bir mücadele verdi, "Siz yaşlanıyorsunuz diye oyunun temposu düşmüyor; böyle bir şey yok" diyor 33 yaşındaki oyuncu.

"Yarışa devam edebilmek için vücudunuza gerekli özeni göstermeniz gerekiyor. Bazen, dinlenmek daha çok önem kazanır; antrenörlerin bizi biraz yorucu egzersizlerden uzak tutmaları gerekir. Deneyim kazandıkça size neyin iyi geldiğini, performansınızı nelerin olumlu etkilediğini biliyorsunuz."

İşte Ballack'ın egzersiz programı


Tüm vücut

Zıplamak, vücut kuvvetini arttırmaya yarıyor


"Bacaklarımı hafifçe çalıştırdıktan sonra zıplama egzersizlerine başlarım. Çok ritmik olmasına gerek yok. Amaç sadece tüm vücudun ve bacakların kuvvetlenmesi."

"Bacaklarınızı omuz aralığında açın; sonra dizlerinizi göğüslerinize kadar çekerek olabildiğince yükseğe zıplayın. Beş ya da altı kez yapın yalnız; daha çok değil. Göründüğü kadar kolay bir egzersiz değil. Maksimum çaba gerektiriyor,"

Bacaklar

Bir maçta 10 km yol kateden bu bacaklar dikkate değer

"Olası yaralanmalardan kaçınmak için denge egzersizleri yapıyorum. Hem bu bacaklara da iyi geliyor. Haftada iki ya da üç kez antrenman öncesi yapıyorum. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde step yapıyorum." "Bu hareketi bir dakika dinlenme molası verip iki dakika boyunca yapın. Güzel bir aerobiktir ve gerçekten kaslara iyi gelir, Ağırlık da çalışıyorum ama çok değil. Çünkü fazlası insanı yavaşlatır."

Vurucu darbe: Hareket hâlindeki topa müdahale

Ballack, son güler ama iyi güler. O bunu seviyor.


"Bunu anlatmak çok zor! İçgüdüsel bir şey. Topun nasıl geldiği önemli. Eğer çok hızlıysa ona dokunup dokunmayacağınıza hemen karar vermeniz gerekiyor. Top sekecek mi, ona yeterince iyi vurabilecek misiniz? Bundan emin değilseniz, en iyisi topu tutup pas vermeniz olacaktır. Böylece daha iyi bir şans yaratırsınız. Fakat her zaman en önemlisi kalitedir. Önce işin tekniğini bileceksiniz; bu zamanla otomatikleşiyor zaten. Sonra da daha hızlı ve güçlü oluyor."


kaynak....askmen