İzlediğimiz filmlerde, filmlerin senaryolarında senaristler tarafından yaratılan karakterlere hayat veren kişilere "oyuncu / aktör - aktris" diye hitab ediyoruz. Peki hayatını oyuncu olarak yaşayanlara ne demeli?

Sizi bilmem ama kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum, insanlarda dehşet bir rol yapma özelliği var. Hani resmen herkesin IMDB puanı 8.5'in üstünde. Gördüklerim, yaşadıklarım, şahit olduklarım anlatılmaz tabi ama ucundan kenarından geçeceğim şeyler var. Melek kılığına bürünmüş şeytan, sizi melek olduğuna inandırabiliyorsa bu yaşadığınız dünyadan korkmanız gerektiği anlamına gelir.

Kişilerin bazı anları olur, bu bahsedeceğim an özellikle bayanlarda görülür, sevgilisinden ayrılmış, uzun süre yaşadığı mekandan ayrılmış, en iyi dostu ile kavga etmiş, ailesi ile kavga etmiş olan bu şahıs, kendini dipsiz bir kuyunun içinde hisseder ve tutunacak bir dal, yaslanacak bir omuz arar. Bellidir ki içini boşaltması, konuşarak rahatlaması gerekmektedir ve bu hali onun kendi hayatı boyunca olamadığı en masum halidir. Ufak bir talihsizlik sonucu bu güzel bayanla tanışırsınız bir şekilde muhabbet döner, güzel bir elektrik alındığı hissedilir ve bu bayan zamanla size nasıl güvendiğini, yanınızda nasıl rahat hareket ettiğini, ailesine bile anlatamadığı şeyleri nasıl sizinle paylaşabildiğini, insanların birbirini çektiği zırvalarını falan güzel bir dille anlatır. Tabi haliyle insanı pohpohlamaktan başka bir işe yaramaz ama bunları güzel bir bayandan duymak her erkeğin gururunu kabartır istemsiz bir kasılma içten içe bir rahatlama gelir.

Güven tamam. Sonra zamanla her başı sıkıştığında soluğu sizin yanınızda alır, sürekli bir problemi çıkar ama siz hep ordasınızdır, çünkü siz kadınlara iyi davranan, iyiden kastım gerçekten çok iyi davranan her defasında aynı hatayı yapan insansınız.

Size güven aşılamaya başlar kendine karşı onun aslında göründüğü gibi biri olmadığını söylediğiniz için, onun aslında olmak istediği kişiyi size gösterdiğini fark etmediğiniz için onu översiniz, sevginizi gösterirsiniz, şefkat gösterirsiniz, omzunuzda ağlamasına izin verirsiniz, ufak fedakarlıklar yaparsınız onun için, ki hoşunuza gider güzel bir bayan için bir şeyler yapmaya çalışmanız, ufak süprizler, güzel sözler karşılığında, gördüğünüz manzara adeta pahabiçilemez; "utanç ve sevinç ile karışık hafif yüz kızarıklığı, değer göstergesi olarak güzel bir tebessüm ve içten olduğu sanılan sıkı bir sarılmanın ardından gelen sıcak bir öpücük." (sözde) Dürüstlük tamam. Gel zaman git zaman size hikayeler anlatılır ve öyle saçma hikayeler değil bir birine bağlıdır hep herşey, bir şeyler sürekli bir başka şeyleri tetikler konuşmalar süresiz uzar ve siz, artık anlamsızca yardım etme peşindesinizdir. Geçen zaman ile karşınızda ki o masum güzel bayana verdiğiniz değer hızla artmaktadır ve aradaki sıcaklık güzel derecelere ulaşmakta olduğundan onun için yaptığınız herşeyden zevk alırsınız.

Herşey iyi hoş giderken hayatınızda böyle yeni bir insan olduğu için mutluluktan ağzını kulaklarınıza varmış gezerken, "kardeş" dediğiniz o insandan duyduklarınız kalbinizin un ufak parçalanmasına, kurduğunuz o masum hayallerin yok olmasına sebep olur. Çünkü o insan, sizin göremediklerinizi görüyor.

Herkesin yoktur belki ama o "kardeş" denilen insan ailenin gerçek bir ferdi değildir, en iyi arkadaştır, en sıkı dosttur, aileden sayılır, herşeyden ötedir ve üzülümenizi istemediği için sizinle kavga eder, daha fazla körleşmemeniz için önünüzde durur. Asıl önemli olan onun söylediklerinin gerçekliği olur, çünkü siz duygularınızla hareket ederken o mantıklı düşünür. Hatırlayın aynısını zamanında siz onun için yapmıştınız.

Bu gerçek dost, işin aslını öğrenip bunu size zevkle anlattığında ve siz kadınlar konusunda bu kadar saf olduğunuzu düşündüğünüzde aslında sadece aradığınız aşkı bulmaya çalıştığınızı düşünsenizde boş. Çünkü öyle berbat bir zamandayız ki aranılan şeylerin hiç biri bulunamıyor. Siz gerçkeleri öğrendiğiniz böylesine sarsılınca ne kadar korkmanız gerektiğini anlayacaksınız yaşadığımız dünyadan. Çünkü inanın neredeyse herkes oscar peşinde, gerçekten bazen soruyor insan nerde kaldı bu dürüstlük ve gerçeklik denen şeyler.

İyi insan olmanın verdiği binlerce dezavantaj var ve bunun aksine kötü olmanın verdiği avantajlar var. Kötü olmaktan kastım vurdumduymaz, ilgisiz, ters biri olmak gibi. Eğer iyi niyetli bir insansanız, kötü adamı oynamaya çalışmayın elinize yüzünüze bulaştırırsınız ama şunu bilin ki türünüzden çok az sayıda kaldı ve her iyi gözükene inanmayın. Sırf size iyi davranıyor diye güvenmeyin insan denen varlıklara, bir gülümsemesiyle kalbinizi eriten bayanlara. Yalan yere kırılmasın kalbiniz. Benden tavsiye biraz vurdumduymaz olabilirsiniz işe yaramıyor değil.

Emir Keskin
Kaynak:Askmen