Yapılan bir savaşta ünlü kral Arthur maalesef esir düşer. Karsı tarafın kralı bu büyük şahsi affedebileceğini ancak bir şartı olduğunu öne sürer. Kendisine bir soru soracaktır. Eğer Arthur bu soruya doğru cevap verebilirse hayati kurtulacak aksi taktirde ölecektir. Soruya cevap verebilmesi için bir yıl süresi vardır.Soru aynen şöyledir:" Kadınlar ne isterler?"Bu soru tabi ki dünyanın en zor sorusu ancak kralın fazla bir tercih şansı yoktur,ülkesine geri döner.Türlü alimlere, bilirkişilere danışır.Ama soruya tam bir doğru yanıt bulamaz. Bu sorunun cevabını sadece yaşlı bir cadı bilmektedir. Artık en son gün gelmiştir ve Arthur mecburen cadıya gider. Cadı soruya cevap verecektir ancak bir şartı vardır. Cadı cevap karşılığında Arthur'un yakın arkadaşı, en iyi ve yakışıklı şövalyesiyle evlenmek istemektedir. Arthur yıkılır ve bunu kabul edemeyeceğini söyler.Cadının yanından ayrılır.


Şövalye olanları duyar ve krala koşup, hiçbir şeyin kralın hayatından daha önemli olamayacağını söyler ve cadıdan cevabı alırlar. "Kadınlar her zaman kendi özgür iradeleri ile karar almak isterler. "Evet kesinlikle doğru olan bu cevap sayesinde kralın hayatı kurtulur.

Ancak şövalyenin hayatı sönmüştür. Cadı dünyanın en çirkin görünüşlü mahlukatıdır.Yemek yerken kusar, tükürür ve her türlü olumsuz davranışı gösterir. Şövalyeyle evlenme gününde bile iğrenç davranışlar göstermiştir. Nihayet şövalye için en kötü an yani gerdek gecesi gelir.

Ancaaaaak, odaya girdiğinde karsısında cadı yerine dünyanın en güzel kadınını görür. Acayip şaşırır ve sorar: "Sen kimsin?" Kadın cevap verir: "Ben evlendiğin cadıyım. Ancak gündüzleri son derece çirkin ve geceleri son derece güzel olurum.Ya da gündüzleri son derece güzel ve geceleri son derece çirkin olurum. Nasıl gözükeceğime sen karar vereceksin.

"Şövalye çok kısa bir süre düşünür. Geceleri mükemmel bir sevgili mi yoksa gündüzleri eşiyle beraber kazanacağı saygınlık mi? Ve şöyle cevap verir:

Nasıl olmak istediğine sen karar ver lütfen. Ben senin her haline karşı saygılıyım." Cadı bu karar karsısında çok sevinir. "Sen bana seçme özgürlüğümü verdin ve beni kısıtlamadın şövalyem. Bu yüzden ömür boyu yanında güzel ve saygılı biri olarak gözükeceğim.

yorumu size bırakıyorum