* Hem duygusal davransin hem güven versin diyorsaniz ‘melez erkegi’ tercih edeceksiniz.

* Aglasin, duygusal davransin, bedenine özen göstersin, bana karismasin, çagdas olsun diyorsaniz ‘yeni erkek’ten yana tavir alacaksiniz.

* Erkek aglamaz, ‘erkek’ gibi davransin, delikanli olsun diyorsaniz o zaman geleneksel erkek tipinden vazgeçmeyeceksiniz.

Bu kategorilendirmeyi daha da çogaltmak mümkün. Yani hiyerarsik düzende egemen erkekten en alt sirada yer alan homoseksüel erkege kadar birçok erkek tipi bulunuyor. 90’li yillardan itibaren yogun olarak tartisilan kadin konusu, yerini artik erkege birakiyor.

Yeni model erkek nasil oluyor?

· Sehirli, medeni, çagdas ama delikanlilar
· Giyinmesini, yemesini, içmesini biliyorlar.
· Kadinlari eglendiriyor, iyi dans ediyorlar.
· Geleneksel erkek degerlerine sahip çikiyorlar.
· Evlenilecek kadinla, eglenilecegini ayiriyorlar.
· Ailesinin kadinlarinin namusunu koruyorlar.
· Duygusal, aglayabiliyorlar.
· Bedenine özen gösteriyorlar.
· Gençler arasinda yaygin.
· Sürekli bakima gidiyorlar.
· Saçlarini boyatiyorlar.

Maço-light erkek

Uzmanlar, erkeklik anlayisinin 19. yüzyilda degismeye basladigini, ailesine daha yakin, kadinlara daha yumusak davranan, 'açik görüslü' erkek tipinin olustugunu söylüyor. O dönem dahi bu erkeklere karsi çikan bir kesim oldugunu, çesitli romanlarda bu erkeklerin züppe olarak resmedilip alay konusu yapildigini belirtiyor.

Hiyerarsi degisiyor

Türkiye'de erkeklik kavrayisinin, hiyerarsinin degistigini belirten uzmanlara göre egemen erkeklik sorgulaniyor ve hiyerarsinin alt katmanlarinda bulunan homoseksüel erkekler yavas yavas yukari dogru tirmaniyor.

Kadinlar ne istiyor ?

Erkeklik kavrami tartisilirken en önemli soru kadinlarin ne istediginde gizli? Kadinlar ne tür erkek istiyor? Uzmanlara göre: Kadinlar daha çok melez erkek istiyor. Günümüz kizlari Türk erkekleri için 'tam kivaminda' yorumunu yapiyorlar. Yani yine güçlü, koruyucu ve kollayicilar ama duyarlilar. Light-maçoluk durumunu istiyorlar. Ilginç olan sudur. Yeni erkegi kabullenmek bir trend ama kadinlar hala erkeklerden kendisini korumasini, ona güvenmeyi istiyorlar. Yani erkekler biraz daha kadinlassalar dünyanin tadi kalmayacak. Bu sadece Türkiye'de degil, tüm toplumlarda kadinlar melez erkek pesinde. Yani kadinlarin büyük bölümü erkeklerin güçlerinden vazgeçmelerini istemiyor.