+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Pc Güvenliğiniz Için Mutlaka Okuyun

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Bilgisayar Güvenliği. Forumunda Bulunan  Pc Güvenliğiniz Için Mutlaka Okuyun Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  yabanci cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını cakoman Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Pc Güvenliğiniz Için Mutlaka Okuyun

  WİNDOWS SİSTEM UYGULAMALARI

  Bilgisayarınız durup dururken yavaşlayıp sebebini anlayamadığınız mesajlar çıkarmaya başlarsa yapılan ilk iş CTRL+ALT+DEL tuş kombinasyonuyla “Windows görev yöneticisi” ni açmak olur.
  Burada işlemler sekmesine geçerek hangi uygulamanın ne kadar bellek ve işlemci tükettiğini görüp,normalin dışında birşeyler olup olmadığını kontrol ederiz. Bilindiği üzere Windows sağlıklı çalışması için sistem hizmetlerinin bir çoğunu otomatik olarak başlatmak zorundadır.
  Çoğumuz hangi sistemin ne işe yaradığını bilmeyiz. Çalışan uygulamalar eğer gözümüzün aşina olduğu teknik bir isim taşıyorsa o hizmeti sonlandırmayı dahi düşünmeyiz. Bu huyumuzu bilen hackerler, sistem hizmetlerine benzer uygulamalar oluşturarak bilgisayarımızı ya ele geçirirler ya da kötü amaçlı işlerinde kullanırlar. Böylece onların yaptığı işlerden siz ve bilgisayarınız sorumlu tutulabilir. Ayrıca bu sahte sistem servisleri kişisel bilgilerinizi de itinayla kendisini yaratan hackerlere iletirler.
  Bu tür casus yazılımları yakalayan çok sayıda yazılım olmasına rağmen sistem servisleri hakkında şüpheci davranmak, çoğu zaman antispy ve güvenlik duvarı yazılımlarının göremediklerini yakalamanızı sağlayabilir. Örneğin; güvenlik yazılımınızın yabancı olduğu bir EXE dosyası internete bağlanmak istiyor ve güvenlik duvarı yazılımınız buna izin verip vermeyeceğinizi soruyor. Dosya adının Win32.exe olduğunu görüp Windows için gerekli bir şey olduğunu düşünerek izin verdiniz. Böylece bilgisayarınızın kapılarını ardına kadar hackerlere açmış oldunuz. Çünkü Win32.exe diye bir Windows hizmeti yoktur.
  Windows XP veya Vista da çalışan belli başlı windows hizmetleri vardır. Bunları bilmek bile istenmeyen bir casus yazılım yakalamanızı sağlayabilir.
  ALDATAN SİSTEM HİZMETLERİ
  SVCHOST.EXE
  Bu dosyanın görevi DLL kütüphaneleriyle ilgili işlevleri gerçekleştirmektir.Dolayısıyla bu hizmet Windows için hayati önem taşır ve kapatılamaz.
  SAHTELERİ
  (Svchosts.exe ),(soohost.exe),(svchOst.exe),(svshost.exe) gibi uygulamaları sisteminizde görürseniz bir trojan veya virüs almışsınızdır.Bu taklit uygulamalar genellikle şifre çalma işinde kullanılmaktadır.

  SPOOLSV.EXE
  Bu hizmet windows’un yazdırma işlerinde kullandığı hizmettir.İşletim sisteminin kararlı çalışması için büyük önem taşır kapatılamaz.
  SAHTELERİ
  (Spool.exe) bir adware zararlısıdır ve internette nerelere girdiğiniz hakkında bilgiler tutar ve karşımıza pop-up reklamlar getirir. (Spollsv.exe),(spoolsrv.exe) uygulamalarıda birer trojandır.

  TASKMGR.EXE
  Windows Görev Yöneticisi uygulamasının çalıştırılabilir dosyasıdır.CTRL+ALT+DEL tuşlarına basılarak aktif hale getirilir.Otomatik olarakbaşlatılamaz.
  SAHTELERİ
  (Tskmgr.exe) son derece tehlikeli bir virüstür.Çalışan her EXE dosyasına sıçrayan bu virüs bir süre sonra tüm uygulamaları kullanılmaz hale getirir. (Taskmon.exe) Windows 95/98 işltim sistemlerinde kullanılan bir hizmet olmasına karşın windows XP de tehlike sebebidir.

  WINLOGON.EXE
  Bu uygulama kullanıcıların windows’a giriş ve çıkış yapmalarını sağlar.Özellikle sistemi sorunsuz kapatmak için kapatılmaması gereken bir hizmettir.
  SAHTELERİ
  (Winlogin.exe) RANDEX.E virüsüyle gelen bir uygulamadır. Özellikle IRC sohbet ağlarını kullanan sistemlerde etkili olarak,kötü niyetli kişilerin IRC üzerinden bilgisayarınıza girerek sabit diskleri ele geçirmye yarar. Güncel antivirüsler bu sorunu kolayca bertaraf edebilir.

  LSASS.EXE
  Sıkça taklit edilen bu uygulama güvenlik denetlemesi görevini yürütür.Sistemin düzgün çalışması için gereklidir.
  SAHTELERİ
  ( Isass.exe ) Bilgisayarı zamansızca kapatan Sasser virüsünün çalıştırdığı uygulamadır. ( Lssas.exe ) W32.AGOBOT trojanının bir türevidir ve bilgisayarınızı tamamen başkalarının kontrolüne geçirir. ( Lsas.exe ) yine AGOBOT virüsünün bir uygulamasıdır.

  SMSS.EXE
  Bu uygulama windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Windowsta açılan oturumların yönetilmesinde kullanılır.Durdurulmaması gerekir.
  SAHTELERİ
  (Smsss.exe) Uygulamaların çalışmasını engelleyen tehlikeli bir virüstür.Kendini ağ üzerinden kopyalayarak yayılır. (Sms.exe) Oldukça aktif bir trojandır. Bu uygulama sisteminiz ve kişisel bilgilerinizi anlık olarak kullanıcısına gönderir.

  MSNMSGR.EXE
  Popüler sohbet yazılımı MSN messenger in uygulama dosyasıdır. MSN messenger çalışmadığı zamanlar aktif uygulama listesinde görülmez.
  SAHTELERİ
  (msmsg.exe) Backdoor.prorat trojanının bir uygulamasıdır ve sisteminizi her türlü kötü atağa karşı elverişli hale getirir. (msmgs.exe) kendine ait bir SMTP sunucusu bulunan bir virüstür.E-posta adresinizi kullanarak yayılır ve bulaştığı bilgisayarlardan bol miktarda kişisel bilgi toplar.

  CFTMON.EXE
  Microsoft Office in bir parçası olarak sistemimize gelir. Görevi ellerimizi kullanmadan yazı girişi sağlamaktır. Kapatılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
  SAHTELERİ
  (cfmon.exe) Randex isimli trojanın uygulama dosyasıdır. Güncel antivirüs uygulamarı olmadan sistemden kaldırılması oldukça güç olan bu dosya kişisel bilgilerinizi kaydederek kullanıcısına ulaştırır. Ayrıca çok sayıda uygulamayı etkileyerek çalışmaz hale getirebilir.

  EXPLORER.EXE
  Masaüstü uygulamalarını çalıştıran uygulama dosyasıdır. Dosyalar içerisinde gezinme, görev çubuğu, sistem bildirim alanı gibi öğelerden sorumludur.
  SAHTELERİ
  (explore.exe) ve (exp.exe) trojan formunda olan virüslerdir. (explorere.exe) e-posta ile yayılan bir virüstür ve sisteminizi büyük sıkıntılara sokabilir. Bu virüs ayrıca programcısı için bilgisayarınızı bir atlama noktası haline getirir ve IP adresinizin kullanılmasına olanak tanır.

  BUNLARIDA PC nizde GÖRÜRSENİZ YOK EDİNNN!!!

  ZARARLI EXE ler
  adaware.exe ;Rapid blasterın bir türevi popüler Adaware uygulamasını taklit ediyor ve orjinal Adaware dosyasını silip yerine geçiyor..
  arr.exe ;Lohan.Dialerdir ve ~{}~YASAK KELİME~{}~ sitelere yüksek ücretli bağlantıyı dial-up üstünden yapar.
  bargains.exe ;Bir çeşit reklam bot dur.
  bootconf.exe ;Tarayıcınızın anasayfasını coolwebsearch.com yapar sizi delirtir...
  bundle.exe ;shopethome sitesinden boyna reklam indirir.
  bvt.exe ;Autoupder virüsünün parçası sistemi savunmasız bırakır.
  cmd32.exe ;P2P Tanked virüsü kötü niyetli uygulamaları aktive eder.
  cmesys.exe ;GATOR Gain adware idir reklam indirir..
  divx.exe ;Mastak virüsü sonucu çalışır sistemi kararsızlaştırır.
  dllreg.exe ;Dumaru virüsü türevi e-posta adreslerine kendini postalar.
  gator.exe ;Kişisel bilgilerinizi gator şirketine iletir.
  hbinst.exe ;Hotbar ile sisteme sızar ve verileri Hotbar'a gönderir..
  ledll.exe ;Tarayıcıyı komple coolwebsearch.com a yönlendirir.
  Iexplorer.exe ;Iexplore ye isim benxerliğinden yararlanarak gizlenir virüs tür.
  isass.exe ;Sistemde 3410 nolu portu açar sistem hackerlara yol geçen hanı olur.
  kazza.exe ;Sistemde 3410 nolu portu açar sistem hackerlara açılır.
  loader.exe ;Yine coolwebsearch yönlendirmesi..
  md.exe ;Tarayıcıyı ~{}~YASAK KELİME~{}~ siteye yönlendirir. "Hangisi diye merak etmeyin"
  msblast.exe ;Bir çeşit worm port135 i açar sistemi saldırıya karşı savunmasız bırakır..
  msrexe.exe ;Hacking ICQ tools ile gelir win.ini ve System.ini dosyalarını değiştirip bir sürü .exe uygulaması oluşturur.
  nsupdate.exe ;Dialerdir ve ~{}~YASAK KELİME~{}~ sitelere yüksek ücretli bağlantıyı dial-up üstünden yapar.
  patch.exe ;Netbus virüsü sonucu eklenir hackedilmenize olanak verir.
  rundll.exe ;Loxoscam virüsü türevi hacke olanak tanır.
  scvhost.exe ;SVCHOST ile isim benzerliğini kullanır Irc backdoor trojandır.
  svchosts.exe ; SVCHOST ile isim benzerliğini kullanır sistemin tamamen kontrol edilmesine olanak sağlar IRC sunucusuna bağlanarak arka planda çalışır..
  teekids.exe ;Lovesan virüsü varyantı FTP yoluyla gelir ve çok ağır sistem hasarı yapar..
  win32.exe ;Bir çeşit dialer dır yüksek ücretli arama yapar...
  winupdate.exe ;Bu trojan sistemin hacklenmesini sağlar ilk çalışmada "uyumsuz windows sürümü" hatası verir..
  DİĞER ZARARLILAR ;
  alevir.exe , blss.exe , cfd.exe , gmt.exe , iedriver.exe, mscache.exe,infwin.exe , msvxd.exe , mssys.exe,rundll32.exe , run32dll.exe , start.exe , save.exe , svc.exe , system.exe , service.exe , scrsvr.exe ,windows.exe , winmain.exe , msbb.exe
  arkadaşlar bu exe’lerin bilgisayarınızda bulunmaması gerekir dikkatli olun…

 2. #2
  Isınan Üye apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 Baktabul'un Çılgını apoapo123 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  İzmir / Karşkıyaka
  Mesajlar
  35
  Tecrübe Puanı
  43805

  Tanımlı Ce: Pc Güvenliğiniz Için Mutlaka Okuyun

  saol bilgilendirgin icin

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. >>Internert için 12 güvenlik uyarisi<< (MUTLAKA OKUYUN DİKKAT!!)
  By >vicecity< in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-16-2011, 15:56
 2. mutlaka okuyun..
  By sweet spring in forum Off Topic
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-19-2010, 23:20
 3. Mutlaka okuyun!!
  By ayca. in forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-16-2008, 18:42
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-11-2007, 18:01
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-27-2006, 22:44

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375